В умовах сьогодення багатьом підприємствам доводиться використовувати у власній господарській діяльності генератори, які працюють на бензині, дизпаливі тощо і виробляють електроенергію. У статті розповімо, які суттєві нюанси використання пального для роботи генератора має врахувати суб’єкт господарювання. А саме: які тимчасові правила (на період воєнного стану та 30 днів після його припинення/скасування) з ліцензування та паливного акцизу наразі діють щодо зберігання пального для заправлення генератора; як установити норми списання пального на роботу генератора; якими первинними документами оформити списання пального та як відобразити на рахунках бухобліку.
Згідно з п. 24 розд. ХІІІ Закону від 18.06.2024 № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (а раніше – ст. 18 Закону від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального») на період воєнного стану та протягом 30 днів із дня його припинення або скасування суб’єкт господарювання (у т. ч. іноземний, який діє через своє зареєстроване постійне представництво):
|
Зверніть увагу! Право на зберігання пального, яке споживається для заправлення генератора, обсягом понад 2 000 л на кожному об’єкті, забезпеченому генератором, набувається з моменту подання декларації до податкового органу. |
Цю норму цитують і контролери у відповіді на запитання: «Чи враховується в загальному обсязі пального (2 000 літрів), яке зберігається для заправлення електрогенераторної установки, кількість пального в баку такої установки з метою визначення права зберігання пального без отримання дозвільних документів?» із ЗІР (категорія 113.04).
Отже, не оформлювати дозвільні документи (ліцензію або декларацію) мають право лише ті суб’єкти господарювання, які дотримуються одночасно двох умов:
Ранішест. 18 Закону № 481 передбачалося: у разі якщо в період дії воєнного стану на території України та протягом 30-денного строку з дня його припинення або скасування контролюючим органом буде виявлено факти зберігання суб’єктом господарювання пального в обсягах понад 2 000 л без отримання ліцензії та за відсутності належним чином поданої декларації, до такого суб’єкта господарювання застосовується відповідальність, передбачена ст. 17 цього Закону за зберігання пального без ліцензії, тобто штраф у розмірі 500 000 грн. На аналогічний штраф суб’єкт господарювання наражався і в разі використання «генераторного» пального, на яке подано декларацію, в інших цілях (наприклад, для заправлення бензокосарки чи іншої техніки).
Сьогодні штраф за зберігання пального лише для потреб власного споживання та/або промислової переробки без наявності ліцензії на право зберігання пального (перше правопорушення в році) становить 4 розміри мінімальної заробітної плати (далі – МЗП), установленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (2025 року – 32 000 грн (8 000 × 4)). А розмір штрафу за зберігання пального (крім зберігання пального лише для потреб власного споживання та/або промислової переробки) без наявності відповідної ліцензії – навіть більше, ніж попередні 500 000 грн. Це 85 МЗП (у 2025 році – 680 000 грн (8 000 × 85)).
Також за такі порушення може загрожувати й адміністративна відповідальність на підставі ст. 164 КУпАП (див. ЗІР, категорія 113.05).
Згідно з п. 47 підрозд. 5 розд. XX ПКУ тимчасово, на період дії воєнного стану на території України та протягом 30 днів із дня його припинення або скасування, у доповнення до критеріїв, визначених пп. 14.1.6 ПКУ, не є акцизним складом:
Крім того, слід урахувати критерії з пп. 14.1.6 ПКУ. А саме: місце, де зберігається пальне, що використовується тільки для власних цілей, не вважатиметься акцизним складом:
Отже, якщо суб’єкт господарювання вписався в параметри з пп. 14.1.6 та п. 47 підрозд. 5 розд. XX ПКУ, його місце для зберігання пального для генератора не є акцизним складом.
Чинними нормативними документами не встановлено норм витрат пального на електрогенератори. Окрім того, не передбачено, що такі норми обов’язково потрібні для списання пального на роботу електрогенератора.
Нагадаємо, що Норми витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті, затверджені наказом Мінфіну від 10.02.1998 № 43 (далі – Норми № 43), втратили чинність із 02.11.2023. Та і в них (у розділі «Загальні положення») зазначалось, що вони призначені для планування потреби підприємств у пально-мастильних матеріалах і контролю за їх витратами, ведення звітності, запровадження режиму економії і раціонального використання нафтопродуктів, а також можуть застосовуватися для розроблення питомих норм витрат палива.
Тобто, скасовані Норми № 43 були призначені для планування потреби підприємства у паливі для автотранспорту і контролю за витратами палива. Планування, контроль – це внутрішня справа кожного підприємства.
Однак податківці зважали на Норми № 43 і під час перевірок підприємств, які не підпорядковуються Мінтрансу (Мінінфраструктури), та навіть ФОП-загальносистемників, для яких витрати є вагомими. А Мінінфраструктури в листі від 21.02.2017 № 1441/18/10-17 обґрунтовувало доцільність застосування Норм № 43 усіма суб’єктами господарювання. Вочевидь, зараз будуть орієнтуватися на Методичні рекомендації з нормування витрат палива, електричної енергії, мастильних, інших експлуатаційних матеріалів автомобілями та технікою, ухвалені Науково-технічною радою ДП «ДержавтотрансНДІпроект», протокол від 17.11.2023 № 3, та Базові норми витрат, які є додатком до них (фактично повторюють скасований Наказ № 43).
Виходячи із практики перевірок, понаднормове використання вважається негоспдіяльним та, відповідно, загрожує компенсуючими ПДВ-зобов’язаннями (ІПК ГУ ДФС у Харківській обл. від 25.05.2018 № 2330/ІПК/20-40-13-11-11, ДФС від 08.12.2017 № 2912/6/99-99-15-01-01-15/ІПК).
На нашу думку, списувати пальне на роботу генератора слід виходячи з норм витрати пального. Адже це:
Тому вважаємо, що у підприємств не залишається іншого виходу, як самостійно розробити норми витрат пального для своїх генераторів.
Щоправда, такі норми будуть примірними (орієнтовними), тому що фактичні витрати пального залежать від багатьох факторів – від навантаження, від умов експлуатації, якості фільтрів, мастил, справності двигуна, якості пального, факторів навколишнього середовища (вологості, тиску, температури повітря) тощо.
Наприклад, норми витрат за техпаспортом на електрогенератор ураховують стандартні умови експлуатації (75 % навантаження, 20 °С – температура навколишнього середовища тощо). А фактичні умови завжди різні. Тому фактичне використання пального, напевне, відрізнятиметься від планового (нормативного).
Звісно, підприємство може розробити власні норми, проводячи контрольні заміри використання пального за різних умов роботи генератора. Хоча це тривалий трудомісткий процес. Тому навряд чи більшість підприємств буде займатися цим.
На нашу думку, найбільш доцільним із практичного погляду буде встановити наказом по підприємству примірні норми, з огляду на стандартні умови експлуатації на підставі технічного паспорта (див. зразок 1). А в документах, якими оформлюється робота електрогенератора (наприклад, Журналі обліку роботи генератора), записувати кількість роботи (у годинах), температуру навколишнього середовища, потужність (якщо є можливість установити таку потужність).
|
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ПЛЕС» Код ЄДРПОУ 15476087 НАКАЗ
Про затвердження примірних норм витрат пального З метою визначення норм витрат пального на роботу генератора НАКАЗУЮ: 1. Затвердити примірні норми витрат пального для електрогенераторної установки:
2. Установити порядок обліку роботи генератора: 2.1. Відповідальна особа: майстер Тесленко М. І. 2.2. Вести Журнал обліку роботи генератора (додаток 1). 3. Установити порядок видачі та використання пального: 3.1. Видачу пального відповідальній особі оформляти накладною / вимогою на відпуск (внутрішнє переміщення) або іншим первинним документом, що містить обов’язкові реквізити. 3.2. До документів на надходження / придбання пального обов’язково долучати: чек РРО/ПРРО, фіскальний чек, видаткову накладну, ТТН (за наявності) або інші підтвердні документи. 4. Списання пального здійснювати щомісяця на підставі Акта списання пального, використаного генератором (додаток 2), складеного відповідальною особою та перевіреного бухгалтерією. 5. Бухгалтерії (Тимко Н. І.) забезпечити:
Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою. Додатки: 1. Форма Журналу обліку роботи генератора – на 1 арк. 2. Форма Акта списання пального, використаного генератором – на 1 арк.
|
Порядок документального оформлення для ситуації, що розглядається, нормативними документами не встановлено. Тому такий порядок установлюється самостійно кожним підприємством.
Варіант оформлення ми навели в Наказі керівника (див. зразок 1). Тобто робота генератора відображається в Журналі, а пальне списується за актом. Форму журналу й акта кожне підприємство розробляє самостійно (див. зразки 2 і 3).
|
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ПЛЕС» Код ЄДРПОУ 15476087 ЖУРНАЛ ОБЛІКУ РОБОТИ ЕЛЕКТРОГЕНЕРАТОРНОЇ УСТАНОВКИ Модель: «Кентавр КБГ 605Е/3» Місце встановлення (об’єкт): ____________________________ Відповідальна особа: Тесленко М. І. Період: грудень 2025 року
<...> |
|
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ПЛЕС» Код ЄДРПОУ 15476087 «Затверджую» АКТ № 12/2025 Складений відповідальною особою – майстром Тесленком М. І. на підставі Журналу обліку роботи електрогенераторної установки за грудень 2025 року. 1. Дані про генератор
2. Результати роботи генератора
3. Списання пального
4. Розрахунок за нормами Норма витрат, затверджена наказом ТОВ «ПЛЕС»: 0,5 л/1 кВт·год
Фактична витрата менша за нормативну, що пояснюється: роботою генератора з частковим навантаженням; короткими періодами роботи; задовільним технічним станом обладнання. 5. Залишки пального
|
Оприбуткування пального. Пальне, придбане для роботи електрогенератора, оприбутковується в бухгалтерському обліку як запаси відповідно до НП(С)БО 9 «Запаси».
Залежно від способу придбання можливі такі варіанти обліку:
Списання пального на витрати. Списання пального, використаного для роботи генератора, здійснюється на підставі Акта списання пального, складеного за даними Журналу обліку роботи електрогенераторної установки та затвердженого керівником підприємства.
Бухгалтерське проведення залежить від напряму використання електроенергії, виробленої генератором:
Отже, витрати на пальне для генератора включаються до складу витрат того звітного періоду, в якому генератор фактично працював.
|
Важливо! Варто вести окремий облік пального для генератора. Детально про це – у статті «Пальне для генератора: чи треба вести окремий облік?». |