• Швидкий пошук надійних рішень
  і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

РК при зміні номенклатури товару або послуги

12.12.2018 25168 0 4


Приклади заповнення з інших причин корегування див. в публикації «РК із типами причин 101–104: правила складання»


У яких випадках у РК зазначається умовний код причини коригування 104 «Зміна номенклатури»? Які правила складання такого РК?


Правила складання РК

Під зміною номенклатури слід розуміти ситуацію, коли після передоплати або після відвантаження відбувається заміна (повністю або частково) одного товару (послуги) іншим товаром або послугою (наприклад, передоплата була отримана за чайники, а за фактом замість чайників були поставлені праски).

Зверніть увагу! При зміні номенклатури не завжди складається РК з умовним кодом коригування 104. Потрібно дивитися по ситуації.

Наприклад, якщо номенклатура міняється після передоплати (тобто в межах суми раніше отриманої передоплати один товар замінюється іншим), то в цьому випадку завжди оформляється РК із типом причини 104.

Але якщо, наприклад, міняється номенклатура відвантаженого, але не оплаченого товару (припустимо, замість не оплаченого трактора 1, що не підійшов за технічними характеристиками, поставляється трактор 2), і це відбувається в один день, тоді можна застосувати два варіанти:

 • варіант 1 – скласти РК з умовним кодом причини 104;
 • варіант 2 – за трактором 1 скласти РК з умовним кодом причини коригування 103, а за трактором 2 – ПН на дату його відвантаження.

Причому саме варіант 2 буде єдино правильним, якщо відвантаження трактора 1 і повернення трактора 2 відбулися в різні дні.

Які загальні правила виписування РК з умовним кодом причини коригування 104 «ЗмІна номенклатури» згідно з п. 23 Порядку № 1307?

На кожну товарну позицію, за якою міняється номенклатура, має бути заповнено два або більше рядки:

 • перший рядок «мінусовий» – у ньому, по суті, методом «сторно» мінусується (виводиться в «0») рядок із ПН, за яким міняється номенклатура товару;
 • другий (а можливо, і третій тощо) рядки – «плюсові», у них зазначаються нові товари, які будуть поставлені замість старого. По суті, за допомогою цих рядків до ПН вносяться додаткові рядки замість кориговуваного рядка.

На замітку! Особливістю оформлення РК при зміні номенклатури є те, що до одного «мінусового» рядка може бути заповнено декілька «плюсових».

Усі рядки РК, що міняють номенклатуру за одним рядком ПН, становлять одну групу коригування, тому для них у графі 2.2 розділу Б в РК має бути зазначений однаковий порядковий номер коригування.

Запам'ятайте, що за коригуванням з умовним кодом 104 «Зміна номенклатури»:

 • кількість товарних позицій із ПН, за якими проводяться коригування в одному і тому ж РК, не обмежена (тобто груп коригувань у РК може бути декілька і кожній групі присвоюється один порядковий номер). Головне правило: кожному мінусовому рядку має відповідати один або декілька плюсових рядків;
 • кожна група коригування може не тільки збільшувати або зменшувати суму компенсації (і суму ПДВ) за коригованою товарною позицією, але й бути з нульовим підсумком.

Порядок заповнення розділу Б РК за коригуванням з умовним кодом 104 «Зміна номенклатури» такий:

 • у графі 1.1 зазначається порядковий номер рядка РК (нумерація починається з 1 і ведеться у наскрізному порядку). При цьому якщо у «мінусового» рядка був порядковий номер 1, то у «плюсових» будуть порядкові номери 2, 3 тощо;
 • у графі 1.2 зазначається: за «мінусовим» рядком – номер рядка з ПН, який коригується (наприклад, якщо в ПН було всього 5 рядків і при цьому міняється номенклатура товару в ряд. 3, то і в графі 1.2 потрібно зазначити 3), за «плюсовими» рядками – номери додаткових рядків, які вносяться до ПН замість кориговуваного рядка (наприклад, якщо в ПН було всього 5 рядків, то в графі 1.2 першого «плюсового» рядка потрібно зазначити 6 тощо);
 • до граф 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5, 6, 11, 12, 15 «мінусового» рядка переноситься інформація з рядка ПН, який коригується (якщо будь-які із цих граф не були заповнені в ПН, то вони не заповнюються і в РК). У «плюсових» рядках у цих графах зазначаються відомості про новий товар (товари);
 • заповнюються 7 та 8, а графи 9 та 10 залишаються порожніми. При цьому у графах 7 та 8 «мінусового» рядка зазначається кількість старого товару зі знаком «–» і його ціна без мінуса, а в «плюсових» рядках – кількість і ціна нових товарів без мінуса;
 • у графах 13 та 14 автоматичним підсумком розраховуються обсяги постачання без урахування ПДВ і сума ПДВ для операцій, що оподатковуються за ставками 7 % та 20 % відповідно. Природно, у «мінусовому» рядку ці графи будуть заповнені зі знаком «–», а в «плюсовому» рядку значення граф будуть додатними (без мінуса).

Важливий нюанс! Якщо РК оформляється до ПН, складеної до 01.12.18 р., то в «мінусовому» рядку графа 14 не заповнюється. Але в «плюсових» (доповнюючих) рядках цю графу потрібно заповнити (п. 4.1 Листа № 36942).

Приклади складання РК

Найменування товарів і коди УКТЗЕД у прикладах наведено умовно.

Ситуація 6
Зміна номенклатури товару після передоплати
За договором постачання, укладеним між ТОВ «Зевс» (постачальник) і ПрП «Адоніс» (покупець), відбулися такі операції:

 • 26.10.18 р. постачальник отримав передоплату за товари українського виробництва: 10 шт. товару 1 (код УКТЗЕД 1111) за ціною 6 000 грн/шт. (у т. ч. ПДВ – 1 000 грн) і 10 шт. товару 2 (код УКТЗЕД 2222). за ціною 9 000 грн/шт. (у т. ч. ПДВ – 1 500 грн.). На дату отримання передоплати була складена ПН, у якій товар 1 був зазначений у рядку 1, а товар 2 – у рядку 2 (ПН зареєстрована в ЄРПН 06.11.18 р.);
 • 29.11.18 р. сторони підписали додаткову угоду, згідно з якою замість товару 2 буде поставлено 4 шт. товару 3 (код УКТЗЕД 3333) вартістю 7 200 грн. (у т. ч. ПДВ – 1 200 грн.) і 6 шт. товару 4 (код УКТЗЕД 4444) вартістю 10 200 грн. (у т. ч. ПДВ – 1 700 грн.). Загальна вартість товарів не змінилася;
 • 03.12.18 р. товар 1, товар 3 і товар 4 були відвантажені покупцеві.

Аналіз ситуації

Дата виписування РК. Хоча сума компенсації не змінилася, але виписувати РК усе ж таки потрібно. Адже фактично був поставлений не той товар, який планувався спочатку на дату передоплати і був зазначений у ПН від 26.10.18 р. Необхідність складання РК випливає і з роз'яснень ЗІР (категорія 101.15). Датою складання РК буде дата фактичного відвантаження товарів 3 та 4 замість товару 2, тобто 03.12.18 р. (дата додаткової угоди подією для цілей оформлення РК у нашому випадку не є).

Порядок складання РК. У нашому випадку міняється номенклатура за товаром 2. Тому у графі 2.1 розділу Б РК слід зазначити причину коригування 104 «Зміна номенклатури». Розділ Б міститиме три рядки:

 • перший із порядковим номером 1, який повністю змінусує рядок 2 ПН, де був зазначений товар 2. У ньому графа 14 не заповнюється, оскільки ПН була зареєстрована в ЄРПН до 01.12.18 р.;
 • другий з порядковим номером 2, за допомогою якого до ПН вноситься додатковий рядок 3 з товаром 3. У ньому графа 14 заповнюється;
 • третій з порядковим номером 3, за допомогою якого до ПН вноситься додатковий рядок 4 з товаром 4. У ньому графа 14 заповнюється.
1 из 1

Оскільки РК буде нульовим, його розділ А не буде заповнений.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали