Під зміною номенклатури слід розуміти ситуацію, коли після перерахування передоплати або відвантаження товарів на підставі додугоди відбувається заміна (повністю або частково) одного товару (послуги) на інший або на декілька інших товарів (послуг). Наприклад, передоплата була отримана за холодильники, а за фактом замість холодильників будуть поставлені телевізори та мікрохвильові печі. Розглянемо, які нюанси потрібно врахувати при складанні розрахунку коригування (далі – РК) з метою зміни номенклатури, а також з’ясуємо, чим коригування з кодом причини «104 – зміна номенклатури» відрізняється від коригувань із кодами причини «101», «102» і «103».
У загальному випадку при зміні номенклатури товарів або послуг складається РК із типом причини «104 – зміна номенклатури». Однак може застосовуватися й інший код причини – потрібно дивитися по ситуації.
Наприклад, якщо номенклатура змінюється після передоплати (тобто в межах суми раніше отриманої передоплати один товар або послуга замінюється на один або декілька інших), то завжди оформляється РК із кодом причини «104».
Але якщо, припустимо, змінюється номенклатура відвантаженого, але неоплаченого товару (наприклад, замість неоплаченого верстата 1, що не підійшов за технічними характеристиками, поставляється верстат 2), і це відбувається в один день, тоді можна застосувати два варіанти:
Більше того, саме варіант 2 буде єдино правильним, якщо повернення верстата 1 і відвантаження верстата 2 відбудуться в різні дні.
На кожну товарну позицію, за якою змінюється номенклатура, мають бути заповнені два або більше рядки:
На замітку! Особливістю оформлення коригування при зміні номенклатури (з кодом причини «104») є те, що до одного «мінусового» рядка може бути заповнено декілька «плюсових». |
Усі рядки РК, що змінюють номенклатуру за одним рядком ПН, становлять одну групу коригування, тому для них у графі 2.2 розділу Б РК повинен бути зазначений однаковий порядковий номер коригування.
Запам’ятайте, що при коригуванні з умовним кодом причини «104»:
Порядок заповнення розділу Б РК при даному коригуванні такий (п. 23 Порядку № 1307, п. 4.1, 4.5 Листа № 36942):
Розглянемо порядок заповнення РК у випадку зміни номенклатури товару після передоплати (найменування товарів і коди УКТЗЕД наведено умовно).
За договором постачання, укладеним між платниками ПДВ, відбулися такі операції:
Дата складання РК. Хоча сума компенсації не змінилася, виписувати РК усе-таки потрібно. Адже фактично був поставлений не той товар, який планувався первісно на дату передоплати та був зазначений у ПН від 17.12.19 р. Необхідність оформлення РК випливає і з роз’яснень ЗІР (категорія 101.15). Датою складання РК буде дата фактичного відвантаження товарів 2, 3 і 4 замість первісно запланованої кількості товару 2, тобто 05.02.20 р. Дата додугоди подією для цілей оформлення РК у нашому випадку не є. Такий порядок коригування при зміні номенклатури рекомендується як у ЗІР (категорія 101.15), так і в листі ДФС від 22.06.18 р. № 18983/7/99-99-15-03-02-17.
Порядок складання РК. У даній ситуації змінюється номенклатура товару 2. Тому в графі 2.1 розділу Б РК буде одна група коригування з типом причини «104 – зміна номенклатури». Розділ Б буде містити три рядки:
Зауважимо, що при зміні номенклатури в нашому випадку товар 2 змінюється на товари 2, 3 і 4. Тобто товар 2 теж буде поставлений, але в меншій кількості. Однак за ним усе одно потрібно застосовувати коригування з кодом причини «104», а не «102 – зміна кількості». Адже коригування з кодом причини «102» передбачає наявність тільки одного «плюсового» рядка до одного «мінусового». А в нашому випадку до одного «мінусового» рядка за товаром 2 необхідно додати декілька «плюсових» (з товарами 2, 3 і 4). Саме такий порядок коригування в аналогічній ситуації пропонує ДПС (див. ЗІР, категорія 101.15).
А чи можна відкоригувати товар 2 із типом причини «102», а потім додати «плюсові» рядки за товарами 3 і 4 з типом причини «104»? Ні, не можна, оскільки коригування, що передбачає наявність «плюсового» рядка (рядків) без «мінусового», що відповідає йому, у РК не допускається.
Покажемо, як заповнити розділ Б РК у даній ситуації (див. фрагмент).
Оскільки РК буде нульовим, розділ А не заповнюється.