Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Покупець – неплатник ПДВ: як відкоригувати ПН

13.02.2020 2388 0 0

ПДВ: податкова накладна та розрахунок коригування в різних ситуаціях

Якщо покупець є неплатником ПДВ, порядок проведення коригування податкової накладної (далі – ПН) має свої особливості, залежно від причини коригування та ПДВ-статусу покупця на момент її здійснення. У консультації ми розглянемо, як оформити розрахунок коригування (далі – РК) , якщо ПН була  виписана покупцеві – неплатникові ПДВ, зокрема, і ситуацію, коли на дату коригування він уже зареєструвався платником ПДВ або якщо ПН була складена платникові ПДВ, а на дату коригування він втратив цей статус.

Для коригувань у випадку, коли покупець є неплатником ПДВ, передбачена спеціальна норма – п. 192.2 ПК. Згідно із цим пунктом платник ПДВ – постачальник може зменшити податкові зобов’язання при зміні суми компенсації вартості товарів (послуг), поставлених покупцям – неплатникам ПДВ, але за умови повернення раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням покупцеві повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов’язаних із гарантійною заміною товарів або заміною низькоякісних товарів відповідно до закону або договору.

Тобто суть цієї норми полягає в тому, що постачальник – платник ПДВ може зменшити свої податкові зобов’язання за дотримання двох умов:

  • покупець повертає товар постачальникові;
  • постачальник повертає покупцеві гроші за цей товар.

Як бачимо, порядок коригування, викладений у п. 192.2 ПК, застосуємо, тільки коли товар був відвантажений та оплачений. В інших ситуаціях, наприклад, коли повертається поставлений, але неоплачений товар (або його частина) або повертається передоплата (її частина) за ще не відвантажений товар (непоставлену послугу), дану норму застосувати не вийде.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали