Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Овернайт: облік нічного депозиту та процентів за ним

21.08.2023 1728 0 2

«Овернайт» - депозит, який дозволяє отримати додатковий дохід без вилучення коштів з обігу, розміщуючи їх на ніч, вихідний, святковий.

Багато банків включили цю програму для клієнтів та популяризують її.

Ми ж поглянемо на розміщення коштів овернайт та отримання процентів від цього через призму бухобліку та податкових наслідків для клієнта – юрособи.

Зясуємо:

  • як відобразити в бухобліку надання та повернення коштів з рахунку «овернайт»;
  • проценти за депозитом «овернайт» - це фіндоходи чи інші операційні доходи;
  • чи є різниці з податку на прибуток за такими операціями;
  • чи включаються до доходу юрособи - платника єдиного податку відсотки, отримані за таким депозитом. Чи не вважатиметься це фіндіяльністю – порушенням для єдинника?

Що таке «овернайт»

«Овернайт» передбачає розміщення грошових коштів на одну ніч (тому й «овернайт») на депозитному рахунку з метою отримання додаткових доходів від тимчасово вільних коштів. Можна розміщувати і на вихідні та святкові дні.

Рахунок «овернайт» можна використовувати багаторазово протягом дії договору (договір зазвичай на рік, з можливістю пролонгації) та поповнювати з будь-якого поточного рахунку.

Перерахування траншу на рахунок «овернайт» може бути як автоматичним, так і за ініціативою підприємства. Умови договору можуть вимагати мінімальну суму траншу. Відсотки залежать від програм кожного конкретного банку: фіксовані або ж установлюються щоденно залежно від суми залишку та ринкових умов.

Для прикладу наведемо умови одного з банків для депозитного рахунку «овернайт».

Характеристика

Автоматичний овернайт

Овернайт

Строк розміщення траншу

Один операційний банківський день (з 20:00 першого операційного дня (робочого дня) до 11:00 другого операційного дня (робочого дня))

Один операційний банківський день (з 16:00 першого операційного дня (робочого дня) до 11:00 другого операційного дня (робочого дня))

Розміщення траншу

Здійснюється банком автоматично шляхом дебетового переказу залишку коштів з поточного рахунку клієнта, але не менше мінімальної суми депозиту

Здійснюється клієнтом шляхом надання банку платіжної інструкції засобами системи дистанційного обслуговування або подання до банку заяви на розміщення строкового депозиту

Повернення траншу та сплата процентів

На визначений вкладником поточний рахунок до 11:00 банківського дня, що настає за днем надходження коштів на депозитний рахунок

Мінімальна сума

500 000,00 гривень,
20 000,00 доларів США,
20 000,00 євро

Розмір процентної ставки

Гривня – 10% річних,
долар США – 0,05% річних,
євро – 0,01% річних

Зауважимо, що різні банки пропонують різні умови, зокрема і щодо строку повернення коштів з рахунку «овернайт» і процентів за ними (9:00 ранку, 10:00 тощо після дня розміщення) і особливостей нарахування процентів.

Ось ще один приклад умов програми «Овернайт» уже іншого банку:

  • овернайт передбачає розміщення грошових коштів на одну ніч на депозитному рахунку з метою отримання додаткових доходів від тимчасово вільних коштів;
  • переказ грошових коштів на депозитний рахунок може здійснюватися з будь-якого поточного рахунку клієнта з 11:00 до 17:00 за київським часом кожного банківського дня;
  • повернення коштів здійснюється автоматично на поточний рахунок клієнта в банку о 09:00 за київським часом банківського дня, що настає за днем надходження коштів на депозитний рахунок, разом із нарахованими процентами;
  • основними вимогами для користування продуктом є наявність поточного рахунку в банку з підключеним комплексом електронного банкінгу.
  • ставка встановлюється щоденно.

Підсумуємо.

Ключове, що об’єднує і є суттю такої програми, як «Овернайт»:

  1. рахунок «овернайт» – депозитний;
  2. можливе багаторазове розміщення коштів на такий рахунок протягом дії договору;
  3. розміщення коштів на короткий строк від одного дня траншами та на вихідні і святкові дні. Тобто за суттю без втрати ліквідності цих коштів (бо вночі чи на вихідних провести поточні операції, коли операційний банківський день уже закінчився, уже й не вийде).

Ці ключові характеристики нам потрібні для правильного бухобліку.

Бухоблік коштів на рахунку «овернайт» та процентів

Як ми з’ясували вище, рахунок «овернайт» – це депозитний рахунок, а не поточний. До того ж депозит - короткостроковий.

Перерахування грошей на депозит у банку з поточного рахунку та повернення цієї суми з депозиту на поточний рахунок підприємства ніяк не впливають на витрати і доходи підприємства. Суми за такими операціями не відповідають критеріям визнання витрат (п. 5 НП(С)БО 16) і доходів (п. 5 НП(С)БО 15). Лише в разі дисконтування довгострокових заборгованостей та зобов’язань можливі витрати та дохід від приведення їх до теперішньої вартості (але це не наш випадок).

Проценти, нараховані на тіло депозиту, визнаються доходом у місяці їх нарахування (п. 20 НП(С)БО 15). Тобто того періоду, за який нараховано ці проценти за користування коштами.

Важливо: облік депозиту залежить від того, строковий він чи «до запитання» (тобто на вимогу).

Нагадаємо: за вкладом на вимогу (до запитання) банк зобов’язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника (ч. 2 ст. 1060 Цивільного кодексу, далі — ЦК). Строковий вклад - на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (ч. 1 та ч. 3 ст. 1060 ЦК). Короткостроковий депозит – до 12 місяців, довгостроковий – понад 12 місяців.

Таблиця 1. Облік депозитів залежно від їх виду

 

Депозит на вимогу (до запитання)

Строковий депозит

Короткостроковий - строк повернення
до 12 місяців від дати балансу

Довгостроковий - строк повернення
більш як 12 місяців від дати балансу

«Тіло» депозиту

313 «Інші рахунки у банку в національній валюті»

314 «Інші рахунки в банку в іноземній валюті»

Чому? Грошові кошти (гроші) - готівка, кошти на рахунках у банках та депозити до запитання

(п. 3 розд. І НП(С)БО 1)

351 «Еквіваленти грошових коштів»

Чому? Еквіваленти грошових коштів – це короткострокові високоліквідні фінансові інвестиції, які вільно конвертуються у певні суми грошей і які характеризуються незначним ризиком зміни вартості (п. 3 НП(С)БО 1)

184 «Інші необоротні активи»

або 143 «Інвестиції непов’язаним сторонам»

Якщо відсоток не ринковий - дисконтується.

Коли до строку повернення залишається менше 12 місяців, він переводиться у короткостроковий на субрахунок 351

Проценти

719 «Інші доходи від операційної діяльності»

Чому? За Інструкцією, затвердженою наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291 (далі – Інструкція № 291), на субрахунку 719 узагальнюється, зокрема, інформація про відсотки, отримані на залишки коштів на поточних рахунках у банках або депозитних рахунках до запитання

733 «Інші доходи від фінансових операцій»

Чому? За Інструкцією № 291 на субрахунку 733 узагальнюється, зокрема, інформація про ... відсотки, отримані за строковими депозитними вкладами.

За п. 7 НП(С)БО 15 відсотки та інші доходи, отримані від фінансових інвестицій (крім доходів, які обліковуються за методом участі в капіталі), є фінансовими доходами.

Свого часу Мінфін пропонував обліковувати на субрахунку 719 і такі відсотки (листи від 29.12.2008 № 31-34000-20-16/45983 та від 29.03.2006 № 31-34000-20-10/6452). Однак врахуйте, що зміни до Інструкції № 291 щодо обліку відсотків за строковими депозитами було внесено пізніше наказом від 08.02.2014 № 48

Депозит «овернайт» може бути до запитання (якщо, скажімо, за умовами договору кошти повертаються не автоматично, а підприємство ініціює «перекидання» з депозитного рахунку на поточний платіжною інструкцією), але здебільшого – це строковий депозит, а саме короткостроковий (дуже-дуже короткостроковий – на одну ніч чи вихідний).

Тоді як його обліковувати - за правилами для строкових депозитів?

Вважаємо, що ні. Адже за формою він як строковий депозит, а от за суттю є не еквівалентом грошових коштів, а грошовими коштами. Погодьтеся, що ліквідність коштів фактично не змінюється від перекидання їх лише на ніч (вихідний, святковий) на інший (депозитний за формою) рахунок. А в бухобліку сутність превалює над формою (ст. 4 Закону від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 6 розд. ІІІ НП(С)БО 1). Тому вважаємо, що треба обліковувати як депозит на вимогу (до запитання).

Переконані, що кошти «овернайт» слід обліковувати на субрахунку 313 (314 – якщо інвалютні). А проценти за ними – як інші операційні доходи: Дт 373 - Кт 719.

До речі, якщо депозит «овернайт» - інвалютний, то це монетарна стаття і, відповідно, розраховуються курсові різниці на дату балансу та на дату операції (п. 7, п. 8 НП(С)БО 21).

Приклад

Підприємство направило 500 000 грн на рахунок «овернайт». Зранку наступного дня кошти повернулися разом із відсотками за користування ними (136,98 грн).

Облік покажемо в таблиці 2.

Таблиця 2. Облік депозиту «овернайт»

(грн)

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дт

Кт

1

Перераховано кошти на депозит «овернайт»

313

311

500 000,00

2

Визнано доходом нараховані проценти за депозитом

373

719

136,98

3

Суму депозиту «овернайт» повернуто на поточний рахунок

311

313

500 000,00

4

Отримано проценти на поточний рахунок підприємства

311

373

136,98

5

Списано проценти на фінрезультат

719

791

136,98

Податок на прибуток

Ніяких різниць з податку на прибуток такі операції не утворюють. Тож наслідки такі, як у бухобліку, а там маємо дохід від процентівідповідно, це позначиться на базі оподаткування (у загальному бухфінрезультаті).

Для тих, хто уважно читає Податковий кодекс (далі – ПК) (а податківці не завше уважні): за пп. 14.1.257 ПК основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних), є безповоротною фіндопомогою (пп. 14.1.257 ПК).

Тож якщо депозит - банківський, і він до запитання, то відсутність конкретного строку не робить суму депозиту безповоротною фіндопомогою. Тож тут - ніяких загроз щодо різниці за безповоротною фіндопомогою з пп. 140.5.10 ПК.

ПДВ

Не є об’єктом оподаткування ПДВ залучення, розміщення та повернення коштів за договорами позики, депозиту, вкладу (пп. 196.1.5 ПК). Тож із ПДВ - жодних наслідків.

Єдиний податок (юрособа, третя група)

Тіло депозиту не утворює доходу у платника єдиного податку. Хоча прямо в п. 292.11 ПК про це і не йдеться. Скажімо, для отримання кредитів у пп. 3 п. 292.11 ПК чітко зазначили… Тож декого насторожує відсутність згадки про повернення депозитів. Заспокоюємо: такі кошти не є доходом у розумінні НП(С)БО 15, тож і оподатковуваного доходу не утворюють.

А ось проценти за депозитом – так, потрапляють до оподатковуваних доходів платника єдиного податку - юрособи.

Виняток є для процентів, нарахованих на залишок коштів на рахунку платника єдиного податку третьої групи - електронного резидента (е-резидента) у банку, отриманих таким платником податку (пп. 13 п. 292.11 ПК), але це не наш випадок.

Тіло депозиту не належить до оподатковуваного доходу. А ось проценти, отримані від банку за користування коштами на рахунку (як депозитному, так і поточному) включаються до доходу юрособи – платника єдиного податку третьої групи

Такої думки й податківці (відповідь на запитання «Чи включаються до доходу ЮО – платника ЄП третьої групи проценти (відсотки), отримані від банку за користування коштами на рахунку (депозитному, поточному)?» категорії 108.01.02 ЗІР).

Дохід у єдинника виникає на дату надходження коштів, тобто отримання процентів (п. 292.6 ПК). Ставка оподаткування, - та, яку застосовує ваше підприємство будучи єдинником (3 % чи 5 %).

Чи не є отримання процентів за депозитом забороненою для платника єдиного податку діяльністю?

Переконані, що ні. Але розуміємо хвилювання єдинників. Адже в ситуації з наданням поворотної фіндопомоги юрособою-єдинником іншій юрособі на постійній основі податківці натякають на фінансове посередництво (а воно заборонене для єдинників за пп. 6 пп. 291.5.1 ПК). Аргументуючи, вони виходять із загального визначення ст. 333 Господарського кодексу, за якою фінансовим посередництвом є діяльність, пов’язана з отриманням та перерозподілом фінансових коштів, крім випадків, передбачених законодавством (див. відповідь на запитання: «Чи може ЮО – платник ЄП третьої групи застосовувати спрощену систему оподаткування при наданні фінансової допомоги (поворотної або безповоротної) іншим ЮО?» категорії 10.8.01.02 ЗІР) .

Тому, проводячи паралелі з «овернайт», за яким кошти надаються в користування банку (юрособі) на регулярній (постійній) основі на ніч, і виникає побоювання, чи не є це фінпосередництвом – забороненою діяльністю для єдинників?

Повторимося: ні, не є. Визначення фінансового посередництва треба шукати у спецзаконодавстві – у Законі від 14.12.2021 № 1953-IX «Про фінансові послуги та фінансові компанії». За п. 38 та п. 39 ст. 1 цього Закону посередництво передбачає надання посередницьких послуг. А юрособа, яка надала кошти в депозит, є клієнтом банку, а не посередником.

Окрім того, у розумінні ПК проценти – пасивний дохід (пп. 14.1.268 та пп. 14.1.206 ПК).

Ремарка: для ФОП пасивні доходи оподатковуються інакше (як доходи звичайної фізособи - пп. 1 п. 292.1 ПК). У юросіб-єдинників немає такого винятку-розмежування для пасивних доходів. Тож вони за загальними правилами обкладаються у них єдиним податком.

Умови одного з банків.doc
Завантажити
Таблиця 1. Облік депозитів залежно від їх виду.doc
Завантажити
Таблиця 2. Облік депозиту «овернайт».doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали