Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Який порядок реєстрації акцизних накладних починаючи з 1 липня?


Підприємство – платник акцизного податку здійснює операції з реалізації пального. Хто повинен реєструвати акцизні накладні (далі – АН) і розрахунки коригування (далі – РК) у Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН) і протягом якого терміну і по якій формі?

Реєструвати АН в ЄРАН має право тільки зареєстрований платник акцизного податку. Такий платник зобов'язаний скласти АН на дату ввезення на митну територію України пального, з якого сплачено акцизний податок, або на дату його реалізації. АН оформляється на об'єми пального (п. 231.1 ПК):

  • використаного для власного споживання;
  • реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, установлених ст. 229 ПК;
  • втраченого в межах та/або понад установлені норми втрат;
  • зіпсованого, знищеного, у тому числі в результаті аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин або з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, унаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання або транспортування такого пального, а також при здійсненні операцій, що не підлягають оподаткуванню або звільнені від оподаткування.

Строки реєстрації АН

Строки залежать від виду операції та періоду складання АН. Розглянемо докладніше.

1. АН, оформлені на перехідні операції.

Нагадаємо, що в період з 01.07.19 р. по 15.07.19 р. здійснюється формування об'єму залишків пального для перенесення із СЕАРП, що діяла до 01.07.19 р., до СЕАРП та СЕ, яка діє із цієї дати. Наведемо інформацію про строки реєстрації та форму АН (табл. 1).

Таблиця 1. Реєстрація АН при перехідних операціях


п/п

Дата оформлення
АН або РК

Форма АН або РК

Строк реєстрації
(п. 23 підрозд. 5 розд. ХХ ПК)

1

2

3

4

1

АН або РК, оформлені по 30 червня 2019 року включно

Форма, затверджена наказом Мінфіну від 25.02.16 р. № 218 (стара форма)

По 15 липня 2019 року включно

2

АН, оформлені з 1 липня 2019 року

Рекомендована форма АН, розміщена на веб-порталі ДФС (далі – нова форма)

З 16 по 20 липня 2019 року включно – реєструється перший примірник АН, оформленої для розподілу пального між акцизними складами.

З 16 по 22 липня 2019 року включно – оформляється другий примірник АН для розподілу пального між акцизними складами

2. АН та РК, оформлені за операціями ввезення і продажу пального.

Нагадаємо: згідно з пп. 14.1.212 ПК реалізацією пального є будь-які операції з його фізичної передачі (відпускання, відвантаження) на митній території України з акцизного складу. При цьому не має значення, відбувається перехід права власності на таке пальне чи ні, проводиться оплата (компенсація) вартості пального чи воно відпускається без оплати.

Розглянемо строки реєстрації таких АН та РК у табл. 2. Нагадаємо, що АН та РК з датою оформлення починаючи з 01.07.19 р. повинні оформлятися і реєструватися за новою формою.

Таблиця 2. Реєстрація АН та РК при реалізації пального


п/п

Операція, що є підставою
для оформлення АН або РК

Строк реєстрації

1

2

3

Оформлення і реєстрація АН з 1 по 31 липня 2019 року включно
(згідно з п. 23 підрозд. 5 розд. ХХ ПК)

1

Реалізація пального

АН реєструється в період з 23.07.19 р. по 15.08.19 р. включно

Оформлення та реєстрація АН починаючи з 1 серпня 2019 року (згідно з п. 231.6 ПК)

1

Продаж пального з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі

АН складається особою, яка реалізує пальне, в одному примірнику протягом 15 календарних днів (далі – к. д.), що настають за датою складання АН.

Наприклад, якщо продаж пального відбувся 12.08.19 р., то останній день для реєстрації АН – 27.08.19 р.

2

Реалізація пального з акцизного складу

Перший примірник АН реєструється особою, яка реалізує пальне, у день її складання, але не пізніше дати фактичної реалізації пального з акцизного складу.

Другий примірник АН реєструється отримувачем після фактичного отримання пального на акцизний склад (пересувний акцизний склад), але не пізніше 3 к. д., що настають за датою отримання пального

3

Реалізація пального з одного пересувного акцизного складу на інший пересувний акцизний склад

Перший примірник АН реєструється особою, яка реалізує пальне, у день її складання, але не пізніше дати реалізації пального з пересувного акцизного складу.

Другий примірник АН реєструється отримувачем після фактичного отримання пального на пересувний акцизний склад, але не пізніше 3 к. д., що настають за датою отримання пального

4

Реалізація пального з пересувного акцизного кладу на акцизний склад

Перший примірник АН реєструється особою, яка реалізує пальне, після фактичного отримання пального на акцизний склад, але не пізніше 3 к. д., що настають за датою складання АН.

Другий примірник АН реєструється отримувачем після фактичного отримання пального на акцизний склад, але не пізніше 3 к. д., що настають за датою отримання пального

Оформлення та реєстрація РК

1

Повернення відвантаженого пального (або його частини), виправлення помилок, допущених при складанні АН

РК реєструється не пізніше 3 к. д., що настають за датою його складання

Який порядок реєстрації АН, оформлених у двох примірниках?

Як видно з табл. 2, АН у двох примірниках оформляється у разі реалізації пального:

  • з акцизного складу на інший акцизний склад. У тому числі через трубопровід або з використанням пересувного акцизного складу, якщо до реалізації пального відома адреса такого іншого акцизного складу. Тобто за ситуації, коли транспортування пального з одного акцизного складу на інший акцизний склад здійснює пересувний акцизний склад, отримувачем пального є такий інший акцизний склад – за умови, що на момент заливки пального до пересувного акцизного складу реквізити такого іншого акцизного складу відомі та відображаються в АН;
  • з акцизного складу на пересувний акцизний склад;
  • з акцизного складу пересувного на акцизний склад.

АН (перший і другий примірники) складається платником, який реалізує пальне. Перший примірник реєструється в ЄРАН також продавцем пального, а другий примірник АН продавець у день її складання повинен направити розпорядникові акцизного складу – отримувачеві пального.

Якщо платник акцизного податку є одночасно і особою, яка реалізує пальне, і отримувачем пального, тоді він сам і реєструє обидва примірники АН (п. 231.3 ПК).

Коли платник акцизного податку складає АН в одному примірнику?

Платник акцизного податку складає АН в одному примірнику у разі реалізації пального з акцизного складу або з акцизного складу пересувного (п. 231.3 ПК):

  • для власного споживання або промислової переробки, а також на об'єми втраченого, використаного, знищеного пального;
  • при відпусканні іншим особам – неплатникам акцизного податку (у тому числі і при вивезенні пального за межі України).

Також в одному примірнику складається АН платником акцизного податку, який ввозить пальне на митну територію України. Така АН складається на підставі даних митної декларації.

Майте на увазі! Усі АН, оформлені в одному примірнику у вищеперелічених ситуаціях, обов'язково реєструються в ЄРАН.

Коли платник акцизного податку може скласти зведену АН?

Платник акцизного податку може оформляти зведену АН на отримувача такого пального – суб'єкта господарювання у разі здійснення йому безперервних постачань пального. Така АН складається за кожним кодом товарної позиції згідно з УКТЗЕД – не пізніше останнього дня місяця на весь об’єм реалізованого протягом цього місяця пального (п. 213.3 ПК).

При цьому під безперервним постачанням розуміється можливість отримувати від постачальника пальне у будь-який час і в будь-який день відповідного місяця.

Чи може платник оформляти зведену АН, якщо він відпускає пальне з акцизного складу для власних потреб?

Згідно з роз'ясненням ДФС (Індивідуальна податкова консультація від 11.06.19 р. № 2668/6/99-99-152-02-02-15) у такій ситуації не можна оформляти зведену АН. Адже зведені АН можуть бути оформлені тільки на контрагентів, умови договорів з якими передбачають безперервне постачання пального через паливороздавальну колонку з акцизного складу, що є місцем ліцензованої роздрібної торгівлі.

Таблиця 1.doc
Завантажити
Таблиця 2.doc
Завантажити
Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Статті за темою
13.06.2025
Підприємство збільшило об’єм зберігання пального: чи потрібно вносити зміни до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального?
У статті розглянемо, чи мають суб’єкти господарювання повідомляти орган ДПС про зміну відомостей в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, якщо вони збільшили об’єм зберігання пального. Заповнюємо заяву про отримання ліцензії на право зберігання пального Ситуація. Підприємст...
26.05.2025
Підприємство передає пальне на відповідальне зберігання: як укласти договір та чи сплачувати акцизний податок?
У статті розповімо, як суб’єктам господарювання правильно передати пальне на відповідальне зберігання професійному зберігачу та уникнути негативних податкових наслідків. Якщо в підприємства закінчується строк дії ліцензії на зберігання пального для власних потреб, оформлення нової ліцензії зай...
Популярне
20.06.2025
Резерв сумнівних боргів: у яких випадках підприємству вигідно його створювати
Розповімо, які підприємства можуть оптимізувати податок на прибуток шляхом створення резерву сумнівних боргів та як правильно сформувати цей резерв, щоб не було претензій з боку контролюючих органів. У чому полягає проблема: оптимізація об’єкта обкладення податком на прибуток для деяких підпри...
20.06.2025
Як розрахувати резерв відпусток на дату балансу
У статті розповімо про порядок формування резерву відпусток і регулярність його перегляду. Чи треба щомісячно інвентаризувати резерв? Забезпечення на оплату відпусток формується для рівномірного розподілу витрат на відпустки між звітними періодами. Його створення – обов’язок підприємства...
20.06.2025
Резерв на виконання гарантійних забов'язань: хто повинен створювати та в чому вигода
У статті розповімо, як знання стандартів бухобліку допомагають оптимізувати базу обкладення податком на прибуток. Також поговоримо про формування резерву на виконання гарантійних зобов’язань. Корисна норма бухобліку: згідно з п. 13–18 НП(С)БО 11 «Зобов'язання» підприємствам д...
Нове
07.07.2025
Підтвердження інвалідності: нові правила, про які треба знати роботодавцям
У червні 2025 року набули чинності чергові нормативні зміни, що стосуються підтвердження інвалідності. У статті ми розглянули, у чому саме полягають ці зміни та які важливі моменти потрібно взяти до уваги роботодавцям таких працівників. Підтвердження працівником свого статусу особи з інвалідністю ма...
03.07.2025
Формування резервів і забезпечень: для кого – обов'язок, а для кого – право?
Із статті ви дізнаєтеся, хто може не створювати резерви та забезпечення та що для цього потрібно зробити. Формування в бухгалтерському обліку резервів і забезпечень – не просте завдання. Хто зобов'язаний їх створювати? Кому дозволено не вдаватися до цієї процедури і тим самим спростити облік? ...
03.07.2025
Хто із роботодавців зобов’язаний оновити інформацію в ЄДР не пізніше 13.08.2025?
У зв’язку з набуттям чинності новим законом деякі роботодавці не пізніше 13.08.2025 зобов’язані оновити свої дані в ЄДР. Прочитайте статтю, щоб дізнатися, чи стосується вас ця вимога. У червні 2025 року набув чинності закон, яким змінено окремі правила щодо трудових відносин. Зокрема, це...
Кращі матеріали