Чим цінна ця стаття: в одній консультації ми зібрали всю важливу інформацію – ви дізнаєтеся, які документи потрібно мати для законного розміщення кіоску і на які нюанси звернути увагу при їх отриманні.
Дуже часто ми можемо почути, що лотки і кіоски належать до малих архітектурних форм (далі – МАФ). Проте це не так. До МАФів належать елементи впорядкування: павільйони, навіси, лавки, вивіски, розміщення яких регулюється Законом від 06.09.05 р. № 2807-IV (ст. 21). Лотки і кіоски, що використовуються в підприємницькій діяльності, були виключені з переліку МАФ і почали називатися тимчасовими спорудами згідно зі ст. 28 Закону від 17.02.11 р. № 3038-VI (далі – Закон № 3038).
Тимчасова споруда може бути тільки одноповерховою, вона виготовляється з полегшених конструкцій і встановлюється, як ясно з назви, на деякий час, без зведення фундаменту, з огляду на основні вимоги до споруд, які визначені технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд. Тимчасова споруда може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше
Незважаючи на тимчасовий статус, поставити кіоск самовільно – не можна. Навіть якщо вам здається, що «тут він нікому не заважає». Заборону на самовільне розміщення кіосків установлюють місцеві ради своїм рішенням. Це дає підставу для їх демонтажу у разі незаконної установки.
Крім того, місцеві ради можуть установлювати обмеження на розташування кіосків. Наприклад, у м. Дніпропетровську не можна розташовувати кіоск ближче ніж за
Розглянемо, які документи потрібні для розміщення і початку роботи кіоску.
Кіоск стоятиме на земельній ділянці. Отже, вам треба мати:
Правовстановні документи на земельну ділянку
Земельна ділянка у суб'єкта господарювання може знаходитися у власності, у постійному користуванні або в оренді.
На сьогодні для підтвердження права власності на земельну ділянку або права користування нею потрібно мати:
Можливо, ви тільки збираєтеся орендувати ділянку, уклавши договір оренди земельної ділянки з місцевою радою. Тоді зверніть увагу на важливі нюанси.
Договір оренди земельної ділянки державної або комунальної власності укладається у письмовій формі і за бажанням однієї зі сторін може бути нотаріально посвідчений (ст. 14 Закону від 06.10.98 р. № 161-XIV, далі – Закон № 161). Договір складається за типовою формою, затвердженою постановою КМУ від 03.03.04 р. № 220. У ст. 15 Закону № 161 визначено істотні умови такого договору.
Крім того, невід'ємною частиною договору оренди землі є:
Слід знати, що відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, а також вищеперелічених документів може послужити підставою для визнання договору недійсним. Завважимо, що реєстрація договору оренди не проводиться, оскільки з 01.01.13 р. право оренди підлягає держреєстрації в Держреєстрі речових прав на нерухоме майно відповідно до Закону № 1952.
Зверніть увагу! При затвердженні проекту відведення землі або проекту землеустрою, а також при передачі земельної ділянки у власність або в оренду органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування своїм рішенням установлюють цільове призначення земельних ділянок. Кіоск можна встановити на ділянці, призначення якої – «ведення господарської діяльності».
Процедура отримання заповітного документа складається із двох етапів. Звичайно, до другого етапу переходимо, якщо перший завершився успішно.
Етап 1. Подаємо заяву на видачу паспорта прив'язки до виконавчого органу місцевої ради (сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації). Така заява складається в довільній формі, до неї слід додати (п. 2.3 Порядку № 244):
Питаннями видачі паспорта прив'язки займається виконавчий орган при місцевій раді – орган із питань містобудування та архітектури. Цей орган протягом 10 робочих днів (в окремих випадках – 15) розглядає заяву і перевіряє, чи відповідає місце розташування кіоску будівельним нормам і комплексній схемі його розміщення (за наявності). Про результати такого розгляду заявника повинні повідомити письмово протягом трьох робочих днів після закінчення розгляду заяви (п. 2.5 Порядку № 244).
Етап 2. Оформляємо паспорт прив'язки. Для цього подаємо додаткову заяву до органу з питань містобудування та архітектури (п. 2.6 Порядку № 244). До такої заяви слід додати:
Зазначені документи заявник повинен отримати самостійно.
Орган з питань містобудування та архітектури оформить паспорт прив'язки протягом 10 робочих днів. Звичайно, за умови, що подані всі необхідні документи і вони правильно оформлені (п. 2.7 Порядку № 244). Паспорт прив'язки видається за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку № 244.
Слід знати, що коли кіоск не буде встановлений протягом 6 місяців із дати отримання паспорта прив'язки, такий паспорт прив'язки анулюється (п. 2.7 Порядку № 244).
Перш ніж кіоск почне працювати, суб'єкт господарювання повинен подати дві декларації: пожежного нагляду і СЕС. Декларації подаються держреєстратору або безпосередньо до дозвільного органу.
Декларація з питань пожежної безпеки
Починати роботу без дозволу органів державного пожежного нагляду забороняється (ст. 57 Кодекс цивільного захисту, далі – КЦЗ). Процедуру видачі дозволу на початок роботи встановлено Порядком, затвердженим постановою КМУ від 05.06.13 р. № 440 (далі – Порядок № 440).
Декларація відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки подається за формою додатка до Порядку № 440.
Суб'єкт господарювання може подати декларацію особисто (через нарочного) або відправити рекомендованим листом за місцем знаходження кіоску – державному адміністраторові (при органі місцевого самоврядування) або територіальному органу державної служби надзвичайних ситуацій (далі – ДСНС) (п. 2 Порядку № 440).
Зверніть увагу: декларацію подавати не потрібно, якщо ви маєте намір розмістити кіоск на ринку і схема його розташування узгоджена з органом державного пожежного нагляду (ч. 4 ст. 57 КЦЗ).
Декларація з питань пожежної безпеки реєструється ДСНС (безплатно) протягом 10 робочих днів із дня її надходження. Датою надходження декларації вважається дата її реєстрації як вхідної кореспонденції державним адміністратором або органом пожежного нагляду, а в разі направлення рекомендованим листом – дата, зазначена на поштовому штемпелі підприємства зв'язку.
Якщо декларацію подано безпосередньо державному адміністраторові, тоді він протягом одного робочого дня після надходження декларації передає її ДСНС. Цей орган перевіряє подану декларацію на відповідність установленій формі і в разі відповідності – реєструє.
Перший примірник декларації зберігається в ДСНС, другий примірник не пізніше наступного робочого дня після реєстрації передається суб'єкту господарювання або державному адміністратору з позначенням дати і номера реєстрації декларації (п. 10 Порядку № 440).
Якщо подана декларація оформлена з порушенням установлених вимог, тоді буде відмовлено в її реєстрації, її повернуть для доопрацювання (ст. 57 КЦЗ). Після доопрацювання декларації суб'єкт господарювання має право знову її подати.
Суб'єкт господарювання подає державному адміністраторові або відповідному територіальному органу СЕС декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства. Форма і процедура подання такої декларації встановлені Порядком, затвердженим постановою КМУ від 17.05.06 р. № 685 (далі – Порядок № 685).
Зверніть увагу: починати діяльність (відкривати кіоск) можна з дати реєстрації декларації в журналі обліку суб'єктів господарювання органом СЕС (п. 6 Порядку № 685).
Якщо в кіоску продаватиметься алкоголь або тютюн, необхідно отримати відповідну ліцензію (ст. 15 Закону від 19.12.95 р. № 481/95-ВР, далі – Закон № 481). А якщо в кіоску продаватимуться алкогольні напої та тютюнові вироби, необхідно отримати дві окремі ліцензії.
Зверніть увагу! З 1 липня 2015 року набувають чинності норми Закону від 28.12.14 р. № 71-VIII (далі – Закон № 71), згідно з яким пиво із вмістом етилового спирту від 0,5 % уважатиметься алкогольним напоєм. Отже, якщо ви маєте намір продавати тільки пиво, то із зазначеної дати необхідно буде отримати ліцензію на роздрібний продаж алкоголю.
Якщо ви маєте намір продавати в кіоску алкоголь, для цього необхідно виконати ряд умов (абзац чотирнадцятий ст. 1 Закону № 481), а саме:
Завважимо, що вимога стосовно площі кіоску не поширюється на випадок торгівлі тільки пивом.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються Департаментом контролю за виробництвом та оборотом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів при ДФС (п. 5.4 Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 13.10.11 р. № 1289).
Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, у якій треба зазначити (ст. 15 Закону № 481):
Вимагати подання інших документів, крім зазначених у Законі № 481, забороняється. Зазначені документи подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально або органом, який видав оригінал документа, або посадовою особою органу ліцензування.
Заява про видачу ліцензії подається уповноваженою особою заявника або направляється рекомендованим листом. Якщо заява і документи подаються особисто, їх повинні прийняти за описом. Копія опису видається заявникові з позначкою про дату приймання заяви і документів та з підписом особи, яка їх прийняла.
Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявникові не пізніше 10 календарних днів із дня отримання всіх документів. Строк дії такої ліцензії – 1 рік.
На руки ліцензія видається після фактичної оплати 1/4 частини встановленої річної плати за ліцензію (п. 34 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 13.05.96 р. № 493, далі – Порядок № 493). Плата за ліцензію справляється щоквартально рівними частинами (п. 35 Порядку № 493).
Зараз розмір плати за ліцензію (у межах міста):
ВИСНОВКИ
Для того щоб законно встановити і відкрити кіоск, вам необхідно:
Нагадуємо також, що з 1 січня 2015 року не потрібно отримувати торговий патент (Закон № 71).