Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Які документи потрібні для відкриття кіоску

12.05.2015 89455 2 0

Чим цінна ця стаття: в одній консультації ми зібрали всю важливу інформацію – ви дізнаєтеся, які документи потрібно мати для законного розміщення кіоску і на які нюанси звернути увагу при їх отриманні.


Загальні правила

Дуже часто ми можемо почути, що лотки і кіоски належать до малих архітектурних форм (далі – МАФ). Проте це не так. До МАФів належать елементи впорядкування: павільйони, навіси, лавки, вивіски, розміщення яких регулюється Законом від 06.09.05 р. № 2807-IV (ст. 21). Лотки і кіоски, що використовуються в підприємницькій діяльності, були виключені з переліку МАФ і почали називатися тимчасовими спорудами згідно зі ст. 28 Закону від 17.02.11 р. № 3038-VI (далі – Закон № 3038).

Тимчасова споруда може бути тільки одноповерховою, вона виготовляється з полегшених конструкцій і встановлюється, як ясно з назви, на деякий час, без зведення фундаменту, з огляду на основні вимоги до споруд, які визначені технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд. Тимчасова споруда може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 м2 за зовнішнім контуром) або не мати такого приміщення.

Незважаючи на тимчасовий статус, поставити кіоск самовільно – не можна. Навіть якщо вам здається, що «тут він нікому не заважає». Заборону на самовільне розміщення кіосків установлюють місцеві ради своїм рішенням. Це дає підставу для їх демонтажу у разі незаконної установки.

Крім того, місцеві ради можуть установлювати обмеження на розташування кіосків. Наприклад, у м. Дніпропетровську не можна розташовувати кіоск ближче ніж за 20 м від вікон житлових будинків, а також поблизу шкіл і дошкільних установ (рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.11 р. № 208/8 «Про затвердження Тимчасового порядку розміщення малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності в м. Дніпропетровську, Містобудівної концепції та типової форми договору особистого строкового земельного сервітута»).

Розглянемо, які документи потрібні для розміщення і початку роботи кіоску.

Документи на землю

Кіоск стоятиме на земельній ділянці. Отже, вам треба мати:

 • документ, що засвідчує наявність прав на земельну ділянку (ст. 126 Земельного кодексу, далі – ЗК; ст. 41 Закону від 01.07.04 р. № 1952-IV, далі – Закон № 1952);
 • паспорт прив'язки (Порядок, затверджений наказом Мінрегіонбуду від 21.10.11 р. № 244, далі – Порядок № 244).

Правовстановні документи на земельну ділянку

Земельна ділянка у суб'єкта господарювання може знаходитися у власності, у постійному користуванні або в оренді.

На сьогодні для підтвердження права власності на земельну ділянку або права користування нею потрібно мати:

 • aбо державний акт на право власності на земельну ділянку (такі акти видавалися до 01.01.13 р. і залишаються чинними),
 • або свідоцтво про право власності (цей документ почали видавати з 01.01.13 р.),
 • або виписку про реєстрацію права на земельну ділянку,
 • або договір оренди земельної ділянки.

Можливо, ви тільки збираєтеся орендувати ділянку, уклавши договір оренди земельної ділянки з місцевою радою. Тоді зверніть увагу на важливі нюанси.

Договір оренди земельної ділянки державної або комунальної власності укладається у письмовій формі і за бажанням однієї зі сторін може бути нотаріально посвідчений (ст. 14 Закону від 06.10.98 р. № 161-XIV, далі – Закон № 161). Договір складається за типовою формою, затвердженою постановою КМУ від 03.03.04 р. № 220. У ст. 15 Закону № 161 визначено істотні умови такого договору.

Крім того, невід'ємною частиною договору оренди землі є:

 • план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду;
 • акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
 • кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у його використанні та встановлених земельних сервітутів;
 • акт приймання-передачі об'єкта оренди;
 • проект відведення земельної ділянки у разі його розробки згідно із законом.

Слід знати, що відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, а також вищеперелічених документів може послужити підставою для визнання договору недійсним. Завважимо, що реєстрація договору оренди не проводиться, оскільки з 01.01.13 р. право оренди підлягає держреєстрації в Держреєстрі речових прав на нерухоме майно відповідно до Закону № 1952.

Зверніть увагу! При затвердженні проекту відведення землі або проекту землеустрою, а також при передачі земельної ділянки у власність або в оренду органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування своїм рішенням установлюють цільове призначення земельних ділянок. Кіоск можна встановити на ділянці, призначення якої – «ведення господарської діяльності».

Отримуємо паспорт прив'язки

Процедура отримання заповітного документа складається із двох етапів. Звичайно, до другого етапу переходимо, якщо перший завершився успішно.

Етап 1. Подаємо заяву на видачу паспорта прив'язки до виконавчого органу місцевої ради (сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації). Така заява складається в довільній формі, до неї слід додати (п. 2.3 Порядку № 244):

 • графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування тимчасової споруди, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1 : 500 креслення контурів тимчасової споруди з прив'язкою до місцевості (зазвичай, замовник звертається до спеціалістів, що виконують такі роботи);
 • реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація).

Питаннями видачі паспорта прив'язки займається виконавчий орган при місцевій раді – орган із питань містобудування та архітектури. Цей орган протягом 10 робочих днів (в окремих випадках – 15) розглядає заяву і перевіряє, чи відповідає місце розташування кіоску будівельним нормам і комплексній схемі його розміщення (за наявності). Про результати такого розгляду заявника повинні повідомити письмово протягом трьох робочих днів після закінчення розгляду заяви (п. 2.5 Порядку № 244).

Етап 2. Оформляємо паспорт прив'язки. Для цього подаємо додаткову заяву до органу з питань містобудування та архітектури (п. 2.6 Порядку № 244). До такої заяви слід додати:

 • схему розміщення кіоску (за формою додатка 1 до Порядку № 244);
 • ескізи фасадів кіоску в кольорі, М 1 : 50 (для стаціонарних тимчасових споруд). Ескізи повинні бути виготовлені фахівцем: суб'єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний сертифікат (форму наведено в додатку 1 до Порядку № 244);
 • схему впорядкування прилеглої території, складену замовником або суб'єктом господарювання, який має відповідну ліцензію, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону від 06.09.05 р. № 2807-IV;
 • технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.

Зазначені документи заявник повинен отримати самостійно.

Орган з питань містобудування та архітектури оформить паспорт прив'язки протягом 10 робочих днів. Звичайно, за умови, що подані всі необхідні документи і вони правильно оформлені (п. 2.7 Порядку № 244). Паспорт прив'язки видається за формою, наведеною в додатку 1 до Порядку № 244.

Слід знати, що коли кіоск не буде встановлений протягом 6 місяців із дати отримання паспорта прив'язки, такий паспорт прив'язки анулюється (п. 2.7 Порядку № 244).

Декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства

Перш ніж кіоск почне працювати, суб'єкт господарювання повинен подати дві декларації: пожежного нагляду і СЕС. Декларації подаються держреєстратору або безпосередньо до дозвільного органу.

Декларація з питань пожежної безпеки

Починати роботу без дозволу органів державного пожежного нагляду забороняється (ст. 57 Кодекс цивільного захисту, далі – КЦЗ). Процедуру видачі дозволу на початок роботи встановлено Порядком, затвердженим постановою КМУ від 05.06.13 р. № 440 (далі – Порядок № 440).

Декларація відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки подається за формою додатка до Порядку № 440.

Суб'єкт господарювання може подати декларацію особисто (через нарочного) або відправити рекомендованим листом за місцем знаходження кіоску – державному адміністраторові (при органі місцевого самоврядування) або територіальному органу державної служби надзвичайних ситуацій (далі – ДСНС) (п. 2 Порядку № 440).

Зверніть увагу: декларацію подавати не потрібно, якщо ви маєте намір розмістити кіоск на ринку і схема його розташування узгоджена з органом державного пожежного нагляду (ч. 4 ст. 57 КЦЗ).

Декларація з питань пожежної безпеки реєструється ДСНС (безплатно) протягом 10 робочих днів із дня її надходження. Датою надходження декларації вважається дата її реєстрації як вхідної кореспонденції державним адміністратором або органом пожежного нагляду, а в разі направлення рекомендованим листом – дата, зазначена на поштовому штемпелі підприємства зв'язку.

Якщо декларацію подано безпосередньо державному адміністраторові, тоді він протягом одного робочого дня після надходження декларації передає її ДСНС. Цей орган перевіряє подану декларацію на відповідність установленій формі і в разі відповідності – реєструє.

Перший примірник декларації зберігається в ДСНС, другий примірник не пізніше наступного робочого дня після реєстрації передається суб'єкту господарювання або державному адміністратору з позначенням дати і номера реєстрації декларації (п. 10 Порядку № 440).

Якщо подана декларація оформлена з порушенням установлених вимог, тоді буде відмовлено в її реєстрації, її повернуть для доопрацювання (ст. 57 КЦЗ). Після доопрацювання декларації суб'єкт господарювання має право знову її подати.

Декларація для СЕС

Суб'єкт господарювання подає державному адміністраторові або відповідному територіальному органу СЕС декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства. Форма і процедура подання такої декларації встановлені Порядком, затвердженим постановою КМУ від 17.05.06 р. № 685 (далі – Порядок № 685).

Зверніть увагу: починати діяльність (відкривати кіоск) можна з дати реєстрації декларації в журналі обліку суб'єктів господарювання органом СЕС (п. 6 Порядку № 685).

Ліцензії на алкоголь і тютюн

Якщо в кіоску продаватиметься алкоголь або тютюн, необхідно отримати відповідну ліцензію (ст. 15 Закону від 19.12.95 р. № 481/95-ВР, далі – Закон № 481). А якщо в кіоску продаватимуться алкогольні напої та тютюнові вироби, необхідно отримати дві окремі ліцензії.

Зверніть увагу! З 1 липня 2015 року набувають чинності норми Закону від 28.12.14 р. № 71-VIII (далі – Закон № 71), згідно з яким пиво із вмістом етилового спирту від 0,5 % уважатиметься алкогольним напоєм. Отже, якщо ви маєте намір продавати тільки пиво, то із зазначеної дати необхідно буде отримати ліцензію на роздрібний продаж алкоголю.

Якщо ви маєте намір продавати в кіоску алкоголь, для цього необхідно виконати ряд умов (абзац чотирнадцятий ст. 1 Закону № 481), а саме:

 • приміщення кіоску повинне мати торговельну площу не менше 20 м2;
 • у кіоску повинен бути РРО.

Завважимо, що вимога стосовно площі кіоску не поширюється на випадок торгівлі тільки пивом.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються Департаментом контролю за виробництвом та оборотом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів при ДФС (п. 5.4 Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 13.10.11 р. № 1289).

Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, у якій треба зазначити (ст. 15 Закону № 481):

 • адресу місця торгівлі;
 • вид господарської діяльності (роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами);
 • додатково наводиться перелік РРО (книг обліку розрахункових операцій), а також інформація про їх моделі, модифікації, заводські номери, виробника, дату виготовлення, реєстраційні номери посвідчень РРО (КОРО), що знаходяться в місці торгівлі, і дату початку їх обліку в органах ДФС.

Вимагати подання інших документів, крім зазначених у Законі № 481, забороняється. Зазначені документи подаються в одному примірнику в копіях, засвідчених нотаріально або органом, який видав оригінал документа, або посадовою особою органу ліцензування.

Заява про видачу ліцензії подається уповноваженою особою заявника або направляється рекомендованим листом. Якщо заява і документи подаються особисто, їх повинні прийняти за описом. Копія опису видається заявникові з позначкою про дату приймання заяви і документів та з підписом особи, яка їх прийняла.

Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявникові не пізніше 10 календарних днів із дня отримання всіх документів. Строк дії такої ліцензії – 1 рік.

На руки ліцензія видається після фактичної оплати 1/4 частини встановленої річної плати за ліцензію (п. 34 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 13.05.96 р. № 493, далі – Порядок № 493). Плата за ліцензію справляється щоквартально рівними частинами (п. 35 Порядку № 493).

Зараз розмір плати за ліцензію (у межах міста):

 • на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру і перрі (без додавання спирту) становить 8 000 грн. на кожний окремий, зазначений у ліцензії, РРО, що знаходиться в місці торгівлі;
 • на роздрібну торгівлю тютюновими виробами – 2 000 грн. на кожне місце торгівлі.

ВИСНОВКИ

Для того щоб законно встановити і відкрити кіоск, вам необхідно:

 • дізнатися, які вимоги до розміщення тимчасових споруд установлені місцевою владою у вашому населеному пункті;
 • мати правовстановний документ на земельну ділянку, на якій буде розташований кіоск (наприклад, договір оренди землі);
 • отримати паспорт прив'язки;
 • подати декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства через держреєстратора або безпосередньо до органів пожежного нагляду чи СЕС;
 • якщо в кіоску ви маєте намір продавати алкоголь і тютюнові вироби – отримати дві окремі ліцензії. Пам'ятайте, що з 1 липня на торгівлю пивом також необхідно буде отримувати ліцензію.

Нагадуємо також, що з 1 січня 2015 року не потрібно отримувати торговий патент (Закон № 71).

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 2

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали