Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як перетворити позику на безповоротну фінансову допомогу

14.04.2020 1418 0 1

Так, це можливо зробити через новацію.

Для довідки. Новацією називається угода сторін про заміну первинного зобов’язання новим зобов’язанням між тими самими сторонами (ч. 2 ст. 604 Цивільного кодексу, далі – ЦК). Новація також припиняє додаткові зобов’язання, пов’язані з первинним зобов’язанням, якщо інше не встановлено договором.

У нашій ситуації сторони договору залишаються колишніми, але зобов'язання сторін поміняються. Зокрема, зобов'язання щодо повернення суми позики припиниться за домовленістю сторін.

Нагадаємо, що за договором позики одна сторона (кредитор) передає у власність другій стороні (позичальникові) кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути кредиторові таку саму суму коштів (суму позики) або таку саму кількість речей того самого роду і тієї самої якості (ст. 1046 ЦК).

Умова про повернення позичальником коштів, отриманих за договором позики, є істотною умовою для цього виду договору. Прибравши цю умову, отримуємо по суті договір дарування (ст. 717 ЦК), назвавши його договором про безповоротну фінансову допомогу (з погляду цивільного законодавства це договір дарування).

У разі дарування суми позики кредитор звільняє позичальника від обов'язку повертати борг. А оскільки при цьому відбувається заміна одного зобов'язання іншим (кредитор стає дарувальником і зобов'язується надати другій стороні безповоротну фіндопомогу), такий правочин оформляється угодою про новацію, яку повинні підписати уповноважені представники сторін договору. Формулювання в цій угоді може бути таким:

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали