• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як підприємству узаконити самобуд

Узаконення об'єкта самочинного будівництва – досить поширена проблема. Зазвичай необхідність у реєстрації права власності на такий об'єкт виникає при укладанні правочинів купівлі-продажу, дарування, міни і т. д. У консуль­тації розповімо, як суб'єкту господарювання (далі – СГ) стати власником об'єкта нерухомості, побудованого з порушенням законодавства.

Що таке самочинне будівництво?

Поняття «самочинне будівництво» визначене в ч. 1 ст. 376 ЦК. Зокрема, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони побудовані або будуються:

  • на земельній ділянці, яка не була відведена для цієї мети;
  • без відповідного документа, що дає право виконувати будівельні роботи;
  • без належним чином оформленого проекту;
  • з істотним порушенням будівельних норм і правил (далі – БНіП).

Кожна із цих обставин є достатньою підставою для визнання об'єкта нерухомості самобудом.

Докладніше всі ці підстави роз'яснюються в п. 4 Постанови Пленуму ВСУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.03.12 р. № 6 (далі - Постанова № 6). Так, під будівництвом об'єкта нерухомості на земельній ділянці, відведеній не для цієї мети, розуміється спорудження таких об'єктів на земельній ділянці, яка не віднесена до земель житлової та громадської забудови, наданої, зокрема, для ведення городництва, сінокосіння, випасу худоби і т. д. Тобто СГ для ведення будівництва не змінив ні цільового призначення, ні виду використання земельної ділянки.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали