Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Виправлення помилок у заголовній частині ПН

12.12.2018 4758 0 2



Особливості оформлення РК:

  • при виправленні помилок, допущених у заголовній частині ПН, – розділи А та Б в РК не заповнюються;
  • при виправленні помилки, допущеної в ІПН, – оформляється РК, яким ці ПН обнуляються.

Помилки в заголовній частині ПН

Можливість виправлення помилок у ПН шляхом оформлення до неї РК передбачена п. 192.1 ПК.

Наприклад, ви виявили помилку в заголовній частині ПН. Для її виправлення потрібно оформити РК, у якому зазначити всі правильні реквізити заголовної частини ПН. При цьому розділи А та Б РК не заповнюються. Такий РК оформляється на дату виявлення помилки.

Не можна виправити у такий спосіб:

  • помилку, яка заважає ідентифікувати операцію постачання. Наприклад, помилка в ІПН, податковому номері;
  • помилки в даті та номері ПН. Заборона на виправлення цих помилок за допомогою РК прямо передбачена п. 21 Порядку № 1307.

Для того щоб виправити помилку в даті ПН, потрібно оформити РК, яким обнулити показники ПН. А потім треба оформити нову ПН на правильну дату. Помилку в номері ПН можна взагалі не виправляти, оскільки вона не заважає ідентифікувати операцію постачання.

Помилка в ІПН покупця

Порядок виправлення такої помилки викладено у п. 4.3 Листа № 36942. Це не новація, такий самий принцип виправлення діяв і раніше.

Отже, для того щоб виправити помилку в ІПН, потрібно:

  • на дату виявлення помилки – оформити РК до ПН, яким обнулити показники цієї ПН. Тобто потрібно зазначити в РК код причини «103», а в графі 7 показати обсяги постачання зі знаком «–». Такий РК реєструється в ЄРПН тим покупцем, чий ІПН зазначено у ПН;
  • оформити ПН із правильним ІПН – на дату нарахування податкових зобов'язань. Не забудьте, що такій ПН присвоюється новий порядковий номер, тобто відмінний від номера ПН із помилковим ІПН.

Хочемо попередити! На жаль, такий спосіб виправлення помилки може призвести до штрафу за несвоєчасну реєстрацію ПН. Проте виправити таку помилку, просто зазначивши правильний ІПН у заголовній частині РК, не можна. Адже різні ІПН сприймаються ЄРПН як різні платники. Тому такий РК просто не пройде реєстрацію.

Відображення в декларації наслідків помилки, допущеної в ІПН, залежить від періоду її виявлення. Так, якщо помилку виявлено:

  • до подання декларації – постачальник відображає в декларації податкові зобов'язання тільки на підставі правильної ПН. Правильний покупець відображає податковий кредит у періоді виписування правильної ПН, якщо вона зареєстрована своєчасно, і в періоді її реєстрації – якщо несвоєчасно;
  • після подання декларації (і в ній відображено постачання не тому контрагентові в період виписування неправильної ПН) – тоді постачальник у періоді виправлення помилки повинен подати уточнюючий розрахунок з уточнюючим додатком 5, у якому буде виправлений ІПН покупця. Якщо неправильний покупець відобразив (неправомірно) податковий кредит, він повинен відкоригувати його шляхом подання УР. Правильний покупець відображає податковий кредит у періоді реєстрації ПН.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали