Доходи та витрати за операціями із цінними паперами
Усе про облік доходів і витрат
У консультації розповімо, які правила бухобліку та оподаткування операцій із цінними паперами (далі – ЦП) діють на сьогодні. При цьому основну увагу приділимо інвестору – особі, яка є власником ЦП. Будь-яких особливостей обліку ЦП в емітента ПК не встановлює.
Спеціальні правила бухобліку операцій із ЦП в інвестора сформульовано в П(С)БО 12 і 13.
Згідно з п. 4 П(С)БО 13 активи, які підприємство утримує з метою збільшення прибутку (від отримання процентів, дивідендів і т. п.), зростання вартості капіталу або інших вигід для інвестора, називають фінансовими інвестиціями (далі – ФІ). ЦП – це різновид ФІ.
Для обліку не настільки важливо, до якої групи ЦП, із точки зору Закону № 3480, відносяться ЦП, якими володіє інвестор (до пайових, боргових, похідних або товаророзпорядчих). Важливо, як здійснюється первісна оцінка ФІ, а також їх оцінка на дату балансу.
Як визначено п. 4 П(С)БО 12, ФІ спочатку оцінюються та відображаються в бухобліку за собівартістю. При цьому собівартість складається із ціни придбання, комісійних винагород, мита, податків, зборів, обов'язкових платежів та інших витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням ФІ. Нормою п. 29 П(С)БО 13 уточнюється, що ціна придбання тих або інших фінансових інструментів (до них відносяться І ФІ) дорівнює справедливій вартості активів, зобов'язань або інструментів власного капіталу, наданих в обмін на такий фінансовий інструмент.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року