• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Валютний нагляд за експортерами та імпортерами

06.04.2019 839 0 0

Енциклопедія валютних операцій – 2019

ЗЕД-операції традиційно підпадають під банківський нагляд, адже експорт забезпечує надходження валютної виручки в країну, а імпортери, які працюють за передоплатою, виводять валюту із країни. При цьому держава стежить за зовнішньоторговельним балансом для забезпечення макроекономічної стабільності. Тому для суб'єктів ЗЕД – експортерів та імпортерів регулятором уведені та вже більше 20 років застосовуються на практиці численні правила та обмеження у сфері здійснення валютних операцій. Банки контролюють (по-новому – здійснюють валютний нагляд) клієнтів, а НБУ контролює самі банки. Головні наглядові заходи – обмеження строку розрахунків за експортом та імпортом та обов'язковий продаж частини інвалютних надходжень. У консультації розповімо, як банки здійснюють нагляд за валютними операціями суб'єктів ЗЕД в умовах оновленого валютного законодавства.

Установлення граничних строків розрахунків за експортом та імпортом товарів – один із захисних заходів НБУ (пп. 2 ч. 1 ст. 12 Закону № 2473). Розрахунки за експорт та імпорт товарів, включаючи сплату штрафів, пені, бонусів, відшкодування супутніх затрат на виконання ЗЕД-контракту та збитків, пов'язаних із його невиконанням, включаючи розрахунки на території України, відносяться до поточних торговельних операцій (п. 4, 5 розд. I Положення № 2).

Конкретні правила валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями експорту та імпорту товарів прописано в Інструкції № 7.

Під банківський нагляд підпадають операції з експорту та імпорту товарів, що передбачають грошові розрахунки між резидентом і нерезидентом, у тому числі на території України.

Ключовий момент! Якщо договір установлює постачання товарів та їх оплату в декілька етапів, то банк здійснює валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків (п. 16 Інструкції № 7):

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали