Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

З 1 березня доведеться продавати 30 % інвалютних надходжень

15.02.2019

Регулятор продовжує наводити лад у сфері валютного регулювання. З 07.02.19 р. до нового положення про валютне регулювання вносяться зміни, а старі нормативні акти – скасовуються.

Над чим працює НБУ

Як і слід було чекати, з уведенням у дію нових положень з'явився спеціальний документ (постанова Правління НБУ від 05.02.19 р. № 31), що скасовує 252 старих нормативних акти НБУ у сфері валютного регулювання.

Ми передбачали такий розвиток подій (див. наш огляд валютних нововведень, опублікований у «Валютні операції – 2019: точкові поліпшення на тлі звичних обмежень». До речі, усі старі нормативні акти, згадані в цьому огляді, були скасовані, за винятком Інструкції, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.03 р. № 492).

Водночас НБУ рішуче взявся за нові, що набули чинності 7 лютого, положення про валютне регулювання, які були затверджені постановою Правління НБУ від 02.01.19 р. (далі – Положення № 1, № 2, № 5, № 7 та № 8):

Причому до цих документів унесено не тільки технічні правки, але й смислові. Особливо серйозно регулятор пройшовся по антикризовому Положенню № 5: обсяг документа значно збільшився.

Що саме змінилося

Назвемо деякі важливі зміни, що порушують суб'єкти господарювання.

1. Скасовано індикатор сумнівної валютної операції № 26. Тепер операція, у якій основним джерелом походження грошей (активів) є фінансова допомога, не належить до сумнівних і не потребує додаткового аналізу банком. Таким чином, перелік індикаторів зменшився на один пункт (Положення № 8).

2. Банк починає відлік установлених НБУ граничних строків розрахунків з експорту/імпорту з дати оформлення митних декларацій або здійснення платежу нерезиденту, а не з наступного календарного дня після цих подій (п. 7 Інструкції, затвердженої постановою Правління НБУ від 02.01.19 р. № 7).

3. Надходження в інвалюті на користь юросіб і фізосіб-підприємців підлягають обов'язковому продажу: із 07.02.19 р. по 28.02.19 р. – у розмірі 50 %, а з 01.03.19 р. – у розмірі 30 % (п. 35 Положення № 5).

4. Скасовано резервування на один день суми в гривнях, перерахованої для купівлі інвалюти (п. 40–42 Положення № 5 виключено). Мабуть, тепер банки відправлятимуть інвалюту нерезидентам «день у день».

5. Ліміт у розмірі 2 млн євро за календарний рік, установлений для юросіб і підприємців, на перерахування юрособам-нерезидентам не поширюється. Зокрема, не лімітовано повернення іноземному інвестору/нерезиденту іноземної інвестиції/інвестиції в Україні, а також прибутків, доходів та інших коштів, отриманих іноземним інвестором/нерезидентом від інвестиційної діяльності в Україні (нова редакція пп. 6 п. 90 Положення № 5).

6. Банкам дозволили (за власними операціями та операціями клієнтів) перераховувати іноземному інвестору дивіденди, нараховані за попередні роки, включаючи 2018 рік (раніше – до 2017 року включно) (зміни до п. 93 Положення № 5). Ліміт залишився тим самим – 7 млн євро на місяць (пп. 3 п. 93 Положення № 5).

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
09.12.2024
Зміни у валютному законодавстві з 20.11.2024: на що звернути увагу?
Як відомо, на час воєнного стану НБУ запровадив значні обмеження на проведення валютних операцій спеціальною постановою Правління НБУ від 24.02.2022 № 18 (далі – Постанова № 18). З моменту прийняття цієї постанови до її тексту було внесено чимало змін, спрямованих як на пом’якшення, так ...
09.10.2024
Посередницькі послуги у сфері ЗЕД
Бути посередником можна як при експорті товарів, робіт, послуг, так і при їх імпорті. Посередником може бути резидент або нерезидент. У статті розглянемо особливості документального оформлення, валютного регулювання, обліку та оподаткування операцій з надання посередницьких послуг нерезиденту і прид...
09.09.2024
Переробка давальницької сировини для нерезидентів: митні процедури, облік та оподаткування
Про що стаття? Підприємство надає послуги з перероблення для нерезидентів: ввозить сировину нерезидента, а потім вивозить готову продукцію замовникові за межі митної території України (далі – МТУ). Розглянемо особливості оформлення, обліку та оподаткування цих операцій у підприємства-переробни...
Кращі матеріали