Страхове відшкодування перераховується продавцю майна, що придбавається замість пошкодженого: як обліковувати операції?
27.10.2017 323 0 1
Автомобіль, що належить транспортній організації, пошкодив пожежну колонку (пожежний кран), яка розміщувалася на території підприємства. Згідно з висновком експертної комісії пошкоджена колонка не підлягає відновленню. Колонка обліковується підприємством як об'єкт основних засобів (далі – ОЗ) і була застрахована. Страхова компанія перерахувала страхове відшкодування на рахунок продавця аналогічної колонки (на заміну пошкодженої). Як ці операції відобразити в бухгалтерському та податковому обліку?
Давайте почнемо з юридичного аспекту. У даному випадку підприємством був укладений договір добровільного страхування майна. Об'єктом страхування є майнові інтереси страхувальника, пов'язані з володінням, користуванням і розпорядженням майном (ст. 4 Закону від 07.03.96 р. № 85/96-ВР, далі – Закон № 85).
При настанні страхового випадку (у нас – пошкодження майна) страхувальник повинен отримати страхову виплату, оскільки саме на його користь укладається договір майнового страхування. Тому незалежно від того, куди зі згоди страхувальника буде перераховано страхове відшкодування, – воно належить страхувальнику. А значить, страхувальник повинен відобразити суму такого відшкодування у своєму обліку.
У якій сумі буде отримане відшкодування? Як випливає зі ст. 9 Закону № 85, страхова виплата (страхове відшкодування) здійснюється страховиком у межах страхової суми і не може перевищувати розміру прямого збитку, понесеного страхувальником. Як правило, страховка виплачується за винятком франшизи, тобто частини збитків, що не відшкодовується страховиком (розмір франшизи зазначено в договорі). Для обліку розрахунків зі страховиком за відшкодуванням збитку пропонуємо використовувати субрахунок 375 «Розрахунки за відшкодуванням завданих збитків».
Суму страхового відшкодування слід кваліфікувати як цільове фінансування для компенсації витрат (збитків), понесених підприємством. У п. 19 П(С)БО 15 зазначено, що таке цільове фінансування визнається отримувачем дебіторською заборгованістю з одночасним визнанням доходу. Для відображення доходу в сумі страхового відшкодування можна використовувати субрахунок 746 «Інші доходи».
Із позиції податку на прибуток сума отриманого страхового відшкодування не є різницею, що коригує фінрезультат. Тобто така операція в податковому обліку страхувальника відображається за правилами бухобліку.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року