Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Особливості обліку товаров у роздробі: втрати в магазинах

Природний убуток товарів у роздрібній торгівлі може виникати з ряду причин (наприклад, через усушку, утруску, розливання, танення і т. д.) на етапах зберігання в підсобному приміщенні і на прилавках магазина, підготовки до продажу і безпосередньо під час продажу. Крім того, втрати товарів можуть виникнути в магазинах самообслуговування (наприклад, через «забудькуватість» покупців).

Зверніть увагу: природний убуток товарів списується на витрати тільки після інвентаризації товарів, за результатами якої буде виявлена недостача.

Норми природного убутку продовольчих товарів у роздрібній мережі наведено в додатку 1 до наказу Мінторгу СРСР від 02.04.87 р. № 88 (далі – Наказ № 88). Ці норми не поширюються на нормовані відходи при підготовці ковбас, м’ясокопченостей і риби, зачищенні вершкового масла, псуванні тари, а також на вже розфасовані товари.

Диференційовані розміри втрат за групами товарів у магазинах самообслуговування наведено в наказі Мінторгу СРСР від 23.03.84 р. № 75. Вони встановлені у відсотках до товарообороту за групами продовольчих та непродовольчих товарів і застосовуються, якщо встановлено недостачу товарів, що перевищує норми з Наказу № 88. Причому для магазинів із площею торговельного залу до 400 м2, що реалізовують продовольчі товари, затверджені загальні розміри втрат – 0,23 % від товарообороту за межінвентаризаційний період, а для торговельних залів понад 400 м2 із широким асортиментом товарів – 0,3 % від товарообороту.

При розрахунку товарообороту, до якого застосовуються диференційовані розміри списання, не враховуються:

  • товарооборот щодо реалізації великогабаритних товарів;
  • товарооборот окремих товарів, які продаються через прилавок із попередньою оплатою або ж покупці не мають до них вільного доступу.

Диференційовані розміри списання втрат на ці товари не поширюються.

У бухгалтерському обліку проведення робляться на підставі бухгалтерської довідки і протоколу засідань інвентаризаційної комісії. Природний убуток розраховується виходячи із продажних цін на товари й оформляється такими проведеннями:

  • Дт 902 – Кт 282 на суму втрат товарів унаслідок природного убутку за первісною вартістю (згідно з п. 4.8 додатка до Методрекоменда-цій № 145);
  • Дт 282 – Кт 285 методом «сторно» сума торговельної націнки, яка відноситься до вартості товарів, яких не вистачає.

Втрати товарів понад норми природного убутку за первісною вартістю відображаються так (п. 4.9 додатка до Методрекомендацій № 145): Дт 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» – Кт 282.

Порада. Диференційовані розміри списання втрат непродовольчих і продовольчих товарів у магазинах самообслуговування затверджені законодавчо і продовжують сьогодні діяти (лист Мін’юсту від 09.09.05 р. № 24-48-69). Тому рекомендуємо обліковувати їх списання як природний убуток на Дт 902.

У податковому обліку картина така. Для цілей податку на прибуток коригування фінансового результату, обчисленого за правилами бухгалтерського обліку, щодо даних операцій не передбачені.

Податкові зобов'язання з ПДВ при списанні товарних втрат:

  • у межах норм природного убутку – не нараховуються;
  • понад норми природного убутку – нараховуються виходячи з купівельної вартості товарів не пізніше останнього дня звітного періоду, у якому були виявлені наднормативні втрати (п. 198.5 Податкового кодексу). Нарахування ПДВ відображається бухгалтерським проведенням: Дт 947 – Кт 641/ПДВ (п. 4.10 додатка до Методрекомендацій № 145).

Приклад

У супермаркеті в ході інвентаризації була виявлена недостача продовольчих товарів на суму 1 000 грн. за продажною вартістю, із них 600 грн. – у межах норм природного убутку і диференційованих розмірів втрат. Первісна вартість цих товарів – 750 грн., торговельна націнка – 250 грн.

Облік списання втрат покажемо в таблиці.

(грн.)

№п/п

Зміст операції

Первинні документи

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

Сума

1

2

3

4

5

6

1

Списано з балансу недостачу товарів за первісною вартістю в межах норм природного убутку

Бухгалтерська довідка

902

282

450

2

Списано з балансу недостачу товарів за первісною вартістю понад норми природного убутку

947

282

300

3

Зменшено торговельну націнку на списані товари методом «сторно»

282

285

–250

4

Нараховано ПДВ на суму недостачі понад норми природного убутку (300 х 20 %)

Податкова накладна

947

641/ПДВ

60

5

Віднесено на позабалансовий рахунок до виявлення винних осіб суму недостачі понад норми природного убутку

Бухгалтерська довідка

072

300

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали