Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Формування фінансового результату

23.01.2024 134769 0 12

Після завершення звітного фінансового року в бухгалтерії підбивають остаточні підсумки роботи підприємства за рік – порівнюють доходи звітного періоду та витрати, понесені для їх отримання, і визначають фінансовий результат. Як це зробити, читайте в даній консультації.


Визначення фінрезультату

Методологія формування інформації про доходи і витрати в бухгалтерському обліку та її розкриття у фінансовій звітності встановлена стандартами бухобліку. Так, підприємства, які ведуть облік:

  • за національними стандартами – застосовують норми НП(С)БО 15 «Дохід» і НП(С)БО 16 «Витрати»;
  • міжнародними – норми МСБО 18 «Дохід». Спеціального стандарту для визнання та відображення у звітності витрат у МСБО немає. Тому такі підприємства для узагальнення інформації про витрати повинні керуватися іншими стандартами МСБО, у яких викладено критерії визнання активів і зобов'язань для тих або інших господарських операцій.

Фінрезультат визначається за кожним видом діяльності підприємства (операційна, фінансова, інша) із періодичністю, установленою в обліковій політиці (місяць, квартал, рік).

Для узагальнення інформації про фінансові результати в бухобліку призначено однойменний рахунок 79, який має три субрахунки:

  • 791 «Результат операційної діяльності». За кредитом субрахунку відображаються в порядку закриття рахунків доходи від реалізації готової продукції, товарів, робіт, послуг та іншої операційної діяльності (рахунки 70 «Доходи від реалізації», 71 «Інший операційний дохід»), за дебетом – у порядку закриття рахунків обліку собівартість реалізованої готової продукції, товарів, робіт і послуг, адміністративні, збутові, інші операційні витрати (90 «Собівартість реалізації», 92 «Адміністративні витрати», 93 «Витрати на збут», 94 «Інші витрати операційної діяльності»);
  • 792 «Результат фінансових операцій». За кредитом субрахунку відображається списання в порядку закриття рахунків обліку доходів від участі в капіталі та інших фінансових доходів, за дебетом – списання фінансових витрат із рахунків 95 «Фінансові витрати» і 96 «Втрати від участі в капіталі»;
  • 793 «Результат іншої діяльності». За кредитом субрахунку відображається списання в порядку закриття рахунків обліку доходів від інвестиційної та іншої діяльності підприємства, за дебетом – списання витрат із рахунку 97 «Інші витрати».

Таким чином, за кредитом рахунку 79 у порядку закриття рахунків обліку відображаються доходи, за дебетом – витрати.

На замітку! Для узагальнення розгорнутої інформації про витрати підприємства можуть використовувати рахунки класу 8 «Витрати за елементами». Сальдо рахунків класу 8 списується щомісяця в кореспонденції з рахунком 23 «Виробництво» і рахунками класу 9 «Витрати діяльності». Рахунок 79 не кореспондує з рахунками класу 8.

Для зручності подамо вищесказане в таблиці.

Порядок формування фінрезультату підприємства у бухобліку

Вид діяльності

Кореспонденція рахунків

Дт

Кт

1

2

3

Операційна

70, 71

791

23, 91–94*

80–84*

791

90–94

Фінансова

72, 73

792

792

95, 96

Інвестиційна та інша

74

793

793

97

* Для підприємств, що застосовують рахунки класу 8.

Після визначення фінрезультату до оподаткування бухгалтеру потрібно розрахувати та закрити на рахунок 79 суму податку на прибуток.

Податок на прибуток і фінрезультат

У підприємств, які не зобов’язані коригувати фінрезультат до оподаткування на різниці, передбачені розд. III Податкового кодексу (далі – ПК), і в яких за звітний рік не виникло різниць, установлених пп. 140.4.4, 140.4.8, 140.5.16 та підрозд. 4 розд. ХX ПК, сума податку на прибуток нарахованого в  бухгалтерському обліку, буде однаковою із сумою податку, визначеною в декларації із цього податку, і буде списана на фінрезультат проведенням: Дт 791–793 – Кт 98 «Податок на прибуток» залежно від виду діяльності.

Підприємства, які коригують фінрезультат для цілей оподаткування, податок на прибуток будуть відображати на рахунку 98 з урахуванням положень П(С)БО 17 «Податок на прибуток» або МСБО 12 «Податки на прибуток». При цьому їм необхідно врахувати тимчасові різниці між оцінкою активу або зобов'язання за даними фінзвітності та податковою базою і на кінець року розрахувати відстрочені податкові активи (однойменний рахунок 17) або відстрочені податкові зобов'язання (однойменний рахунок 54).

З урахуванням поточного податку на прибуток, суму якого визначено в рядку 17 декларації з податку на прибуток (форма затверджена наказом Мінфіну від 20.10.2015 № 897), а також коригувань за рахунком 17 або 54 рахунок 98 може бути закритий списанням як у дебет, так і в кредит рахунку 79:

  • Дт 98 – Кт 17, 48, 54, 64, 79;
  • Дт 17, 54, 64, 79 – Кт 98.

Списання фінрезультату

Остаточно сформований на рахунку 79 фінрезультат списуємо на рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» проведеннями:

  • Дт 791–793 – Кт 441 – при отриманні прибутку;
  • Дт 442 – Кт 791–793 – при отриманні збитку.

Висновки

Фінансовий результат – це не тільки підсумковий показник роботи підприємства за рік, але й інформація для прийняття подальших управлінських рішень. Тому користувачам фінансової звітності важливо знати не тільки розмір отриманого прибутку або збитку, але й те, від якої діяльності (операційної, фінансової, інвестиційної) отримано результати.

Порядок формування фінрезультату підприємства в бухобліку.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали