Укладаємо договір оренди: загальні правила
07.12.2017 931 0 2
Підприємства і підприємці у процесі господарської діяльності можуть брати в оренду автомобілі, обладнання, приміщення, земельні ділянки тощо. Тому на практиці договір оренди укладається дуже часто.
Правила укладення договорів оренди встановлені гл. 58 та 59 Цивільного кодексу (далі – ЦК) і § 5 гл. 30 Господарського кодексу (далі – ГК). Крім того, оренда деяких видів майна регулюється окремими законами. Наприклад, оренда землі – Законом від 06.10.98 р. № 161-XIV «Про оренду землі» (далі – Закон № 161), оренда державного і комунального майна – Законом Закон від 10.04.92 р. № 2269-XII «Про оренду державного і комунального майна» (далі – Закон № 2269) тощо.
Договір оренди має такі особливості:
- майно передається в тимчасове користування, а не у власність;
- майно повертається власникові після закінчення строку дії договору або при його достроковому розірванні;
- орендоване майно передається в платне користування.
Згідно зі ст. 759 ЦК та ст. 283 ГК за договором оренди (найму) орендодавець передає або зобов'язується передати орендареві майно в користування за плату і на певний строк. Сторонами договору можуть виступати підприємства, підприємці, фізичні особи.
Будь-який договір оренди укладається у письмовій формі. У деяких випадках договір необхідно посвідчувати у нотаріуса (наприклад, договір оренди нерухомості, укладений на строк більше 3 років). Водночас сторони за своєю ініціативою можуть посвідчити договір у нотаріуса, навіть якщо закон цього не вимагає. У такому разі договір оренди вважатиметься укладеним після його нотаріального посвідчення.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року