Як у фізосіб-єдинників оподатковується дохід від продажу основних засобів?
Єдинник-фізособа збирається продавати об'єкт основних засобів (далі – ОЗ). Чи можна в цілях оподаткування доходу від продажу застосовувати ті самі правила, що діють для юросіб – єдинників третьої групи? Чи для єдинників – фізосіб першої – третьої груп передбачені якісь особливості?
Так, особливості є.
Почнемо з того, що таке поняття, як ОЗ, у єдинників-фізосіб не використовується. Замість цього говорять про рухоме і нерухоме майно.
А згідно з пп. 1 п. 292.1 Податкового кодексу (далі – ПК) до доходу єдинника-фізособи не включаються доходи, отримані від продажу рухомого і нерухомого майна, яке належить йому на праві власності та використовується в його господарській діяльності.
Зверніть увагу! Тут мається на увазі майно, продаж якого не є підприємницькою діяльністю фізособи.
Правило з пп. 1 п. 292.1 ПК означає таке:
- доходи від продажу особистого майна фізособи не обкладаються єдиним податком (далі – ЄП). Тому вони підлягають обкладенню ПДФО і військовим збором (далі – ВЗ) за правилами розд. IV ПК. Це випливає з пп. 165.1.36, п. 292.9 ПК;
- сума коштів, отримана єдинником від продажу майна, не бере участі в розрахунку граничного обсягу його річного доходу, передбаченого пп. 1–3 п. 291.4 ПК для цілей перебування на спрощеній системі оподаткування. Відповідно ця сума не відображається в Книзі обліку доходів (Книзі обліку доходів і витрат) і декларації єдинника;
- діяльність з продажу власного майна не вважається господарською діяльністю єдинника. Тобто така діяльність не підлягає відображенню в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізосіб-підприємців і громадських формувань з присвоєнням відповідного КВЕД.
У чому причина такого підходу до оподаткування доходів фізособи-єдинника? Річ у тому, що за загальним правилом з ч. 1 ст. 325 Цивільного кодексу суб'єктами права приватної власності можуть бути або юридичні, або фізичні особи. Іншими словами, законодавство не розділяє майно фізособи на особисте майно звичайної фізособи і майно фізособи-підприємця, яке використовується в його підприємницькій діяльності.
Тому право власності на все майно належить саме звичайній фізособі. От чому доходи від продажу такого майна є доходами звичайної фізособи (не підприємця) і включаються до його загального доходу, що обкладається ПДФО, а також ВЗ.
Підсумуємо! Операція з продажу єдинником-фізособою об’єктів ОЗ не впливає на базу обкладення ЄП, не підлягає обкладенню цим податком. Та зате така операція обкладається ПДФО за правилами ст. 172 та 173 ПК і ВЗ – згідно з п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПК. |
Нагадаємо загальні правила оподаткування доходу, отриманого фізособою від продажу рухомого і нерухомого майна.
Залежно від виду майна, строків його перебування у власності фізособи, а також кількості продажів протягом звітного податкового року:
- або дохід від продажу (обміну) такого майна обкладається ПДФО за ставкою 5 %;
- або такий дохід взагалі не підлягає оподаткуванню (п. 167.1, 172.1, 173.1 ПК).
Ставка ВЗ становить 1,5 %, збір нараховується на дохід, що обкладається ПДФО (п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).
База оподаткування розраховується виходячи із ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче від оціночної вартості об'єкта, визначеної згідно із законом і за правилами ПК (п. 172.3, 173.1).
Завважимо, що коли стороною договору купівлі-продажу майна (без участі посередників) є суб'єкт господарювання (юрособа або підприємець), він уважається податковим агентом єдинника. А значить, такий СГ повинен утримати з доходу єдинника і сплатити до бюджету ПДФО та ВЗ. А також відобразити ці суми в податковому розрахунку форми № 1ДФ за звітний квартал, у якому відбувся продаж майна (п. 172.7, 173.3 ПК).
Розглянемо на прикладі.
Приклад
Підприємець – єдинник другої групи в червні 2019 року продав юрособі свій легковий автомобіль, який використовував у господарській діяльності. Договірна вартість автомобіля збігається з його оціночної вартістю і становить 200 000 грн. При цьому в січні цього ж року єдинник отримав дохід від продажу свого мотоцикла. Якими податками у єдинника обкладається продаж автомобіля?
Дохід від продажу власного автомобіля, отриманий фізособою-єдинником, не обкладається ЄП, але обкладається ПДФО та ВЗ (див. вище).
На замітку! Наш єдинник уже продав у звітному році мотоцикл. Тобто продаж легкового автомобіля став другим. А ось якби це був перший у звітному році продаж легкового автомобіля (мотоцикла, мопеда), тоді отриманий дохід не підлягав би оподаткуванню (п. 173.2 ПК). |
Податки сплачує до бюджету покупець автомобіля (юрособа) як податковий агент. Він же відображає у формі № 1ДФ за звітний квартал, у якому відбулася така купівля, суму доходу фізособи-продавця і суму утриманого з такого доходу ПДФО та ВЗ.
При цьому ставка ПДФО – 5 % (п. 167.2, 173.1 ПК), ВЗ – 1,5 % (пп. 1.1–1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).
Таким чином, покупець-юрособа повинен утримати з доходу продавця – підприємця-єдинника і перерахувати до бюджету:
- ПДФО – у сумі 10 000 грн. (200 000 грн. х х 5 %);
- ВЗ – у сумі 3 000 грн. (200 000 грн. х 1,5 %).
Єдинник отримає «на руки» 187 000 грн. (200 000 грн. – 13 000 грн.).
Коментарі до матеріалу