Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як у фізосіб-єдинників оподатковується дохід від продажу основних засобів?

Єдинник-фізособа збирається продавати об'єкт основних засобів (далі – ОЗ). Чи можна в цілях оподаткування доходу від продажу застосовувати ті самі правила, що діють для юросіб – єдинників третьої групи? Чи для єдинників – фізосіб першої – третьої груп передбачені якісь особливості?

Так, особливості є.

Почнемо з того, що таке поняття, як ОЗ, у єдинників-фізосіб не використовується. Замість цього говорять про рухоме і нерухоме майно.

А згідно з пп. 1 п. 292.1 Податкового кодексу (далі – ПК) до доходу єдинника-фізособи не включаються доходи, отримані від продажу рухомого і нерухомого майна, яке належить йому на праві власності та використовується в його господарській діяльності.

Зверніть увагу! Тут мається на увазі майно, продаж якого не є підприємницькою діяльністю фіз­особи.

Правило з пп. 1 п. 292.1 ПК означає таке:

  • доходи від продажу особистого майна фізособи не обкладаються єдиним податком (далі – ЄП). Тому вони підлягають обкладенню ПДФО і військовим збором (далі – ВЗ) за правилами розд. IV ПК. Це випливає з пп. 165.1.36, п. 292.9 ПК;
  • сума коштів, отримана єдинником від продажу майна, не бере участі в розрахунку граничного обсягу його річного доходу, передбаченого пп. 1–3 п. 291.4 ПК для цілей перебування на спрощеній системі оподаткування. Відповідно ця сума не відображається в Книзі обліку доходів (Книзі обліку доходів і витрат) і декларації єдинника;
  • діяльність з продажу власного майна не вважається господарською діяльністю єдинника. Тобто така діяльність не підлягає відображенню в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізосіб-підприємців і громадських формувань з присвоєнням відповідного КВЕД.

У чому причина такого підходу до оподаткування доходів фізособи-єдинника? Річ у тому, що за загальним правилом з ч. 1 ст. 325 Цивільного кодексу суб'єктами права приватної власності можуть бути або юридичні, або фізичні особи. Іншими словами, законодавство не розділяє майно фізособи на особисте майно звичайної фізособи і майно фізособи-підприємця, яке використовується в його підприємницькій діяльності.

Тому право власності на все майно належить саме звичайній фізособі. От чому доходи від продажу такого майна є доходами звичайної фізособи (не підприємця) і включаються до його загального доходу, що обкладається ПДФО, а також ВЗ.

Підсумуємо! Операція з продажу єдинником-фізособою об’єктів ОЗ не впливає на базу обкладення ЄП, не підлягає обкладенню цим податком. Та зате така операція обкладається ПДФО за правилами ст. 172 та 173 ПК і ВЗ – згідно з п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПК.

Нагадаємо загальні правила оподаткування доходу, отриманого фізособою від продажу рухомого і нерухомого майна.

Залежно від виду майна, строків його перебування у власності фізособи, а також кількості продажів протягом звітного податкового року:

  • або дохід від продажу (обміну) такого майна обкладається ПДФО за ставкою 5 %;
  • або такий дохід взагалі не підлягає оподаткуванню (п. 167.1, 172.1, 173.1 ПК).

Ставка ВЗ становить 1,5 %, збір нараховується на дохід, що обкладається ПДФО (п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).

База оподаткування розраховується виходячи із ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче від оціночної вартості об'єкта, визначеної згідно із законом і за правилами ПК (п. 172.3, 173.1).

Завважимо, що коли стороною договору купівлі-продажу майна (без участі посередників) є суб'єкт господарювання (юрособа або підприємець), він уважається податковим агентом єдинника. А значить, такий СГ повинен утримати з доходу єдинника і сплатити до бюджету ПДФО та ВЗ. А також відобразити ці суми в податковому розрахунку форми № 1ДФ за звітний квартал, у якому відбувся продаж майна (п. 172.7, 173.3 ПК).

Розглянемо на прикладі.

Приклад

Підприємець – єдинник другої групи в червні 2019 року продав юрособі свій легковий автомобіль, який використовував у господарській діяльності. Договірна вартість автомобіля збігається з його оціночної вартістю і становить 200 000 грн. При цьому в січні цього ж року єдинник отримав дохід від продажу свого мотоцикла. Якими податками у єдинника обкладається продаж автомобіля?

Дохід від продажу власного автомобіля, отриманий фізособою-єдинником, не обкладається ЄП, але обкладається ПДФО та ВЗ (див. вище).

На замітку! Наш єдинник уже продав у звітному році мотоцикл. Тобто продаж легкового автомобіля став другим. А ось якби це був перший у звітному році продаж легкового автомобіля (мотоцикла, мопеда), тоді отриманий дохід не підлягав би оподаткуванню (п. 173.2 ПК).

Податки сплачує до бюджету покупець автомобіля (юрособа) як податковий агент. Він же відображає у формі № 1ДФ за звітний квартал, у якому відбулася така купівля, суму доходу фізособи-продавця і суму утриманого з такого доходу ПДФО та ВЗ.

При цьому ставка ПДФО – 5 % (п. 167.2, 173.1 ПК), ВЗ – 1,5 % (пп. 1.1–1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).

Таким чином, покупець-юрособа повинен утримати з доходу продавця – підприємця-єдинника і перерахувати до бюджету:

  • ПДФО – у сумі 10 000 грн. (200 000 грн. х х 5 %);
  • ВЗ – у сумі 3 000 грн. (200 000 грн. х 1,5 %).

Єдинник отримає «на руки» 187 000 грн. (200 000 грн. – 13 000 грн.).

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Статті за темою
23.04.2025
Безплатне отримання ОЗ від резидента
Підприємство може отримати об’єкт основних засобів (далі – ОЗ) як за плату, так і безплатно. В останньому випадку бухгалтерів зазвичай цікавить, як визначити вартість об’єкта, за якою його потрібно оприбуткувати, та яким документом підтвердити таку вартість. У статті розповімо, як ...
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
23.04.2025
Безплатне отримання ОЗ від резидента
Підприємство може отримати об’єкт основних засобів (далі – ОЗ) як за плату, так і безплатно. В останньому випадку бухгалтерів зазвичай цікавить, як визначити вартість об’єкта, за якою його потрібно оприбуткувати, та яким документом підтвердити таку вартість. У статті розповімо, як ...
23.09.2021
Первинні документи: оформляємо правильно
Акценти цієї статті: чому важливо правильно складати первинні документи; які обов’язкові реквізити неодмінно повинні бути в первинному документі; хто повинен підписувати первинний документ; чи допоможе первинний документ довести в суді реальність госпоперації; що потрібно робити, коли п...
05.11.2020
Оприбуткування імпортних товарів: бухоблік у деталях
Із цієї статті ви дізнаєтеся: як визначити дату оприбуткування імпортних товарів та їх первісну вартість згідно з вимогами українського законодавства і міжнародними документами. Що можна зробити на практиці: перевірити, чи правильно ви прибуткуєте імпортний товар, внести коригування до бухобліку &n...
Кращі матеріали