У статті ми розглядатимемо документальне оформлення посередницьких операцій у рамках договорів комісії (гл. 69 Цивільного кодексу, далі – ЦК) і доручення (гл. 68 ЦК).
Нагадаємо, що за договором:
Після здійснення правочину, передбаченого договором комісії, комісіонер повинен подати комітентові звіт і передати йому все отримане за договором комісії (ч. 1 ст. 1022 ЦК).
У свою чергу, комітент зобов'язаний прийняти від комісіонера все належним чином виконане за договором комісії (ч. 1 ст. 1023 ЦК).
При цьому якщо у комітента є заперечення за звітом комісіонера, він повинен повідомити його про це протягом 30 днів з дня отримання звіту. Якщо такі заперечення не надійдуть, звіт уважається прийнятим (ч. 2 ст. 1022 ЦК).
Як бачимо, звіт комісіонера – первинний документ, оформлення якого передбачене в рамках договору комісії.
Типова форма такого звіту законодавчо не передбачена. Тобто звіт складається в довільній формі, але із зазначенням усіх обов'язкових реквізитів первинного документа, передбачених ст. 9 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.95 р. № 88. Зміст і строк подання звіту комітентові сторони визначають у договорі комісії.
На замітку! Для зручності рекомендуємо зафіксувати вимоги до звіту комісіонера в договорі комісії. |
У звіті комісіонера потрібно відобразити, зокрема (див. зразок):
ЗРАЗОК Звіт комісіонера м. Полтава 27.09.19 р. Комітент: ТОВ «Будівельник» в особі директора Платова Олега Івановича, який діє на підставі статуту. Комісіонер: ТОВ «Посередник» в особі директора Глушка Івана Івановича, який діє на підставі статуту. Комісіонером складено цей звіт про виконання умов договору комісії від 02.09.19 р. № 17/к за період з 02.09.19 р. по 27.09.19 р. 1. За вказаний період комісіонером продано такий товар: (грн)
2. За реалізований товар отримано від покупців 105 000 грн (сто п'ять тис. грн). 3. Сума комісійної винагороди відповідно до умов договору становить 6 % від суми реалізації і утримується комісіонером самостійно з отриманої виручки. Виходячи із суми реалізації розмір комісійної винагороди за звітний період дорівнює 6 300 грн (шість тисяч триста грн). 4. Підлягає перерахуванню комітенту 98 700 грн (дев'яносто вісім тисяч сімсот грн). Комісіонер: директор ТОВ «Посередник» (підпис, печать) І. І. Глушко 27.09.19 р. Комітент стверджує звіт комісіонера і підтверджує, що не має до нього претензій щодо виконання доручення в частині, зазначеної у звіті. Комитент: директор ТОВ «Будівельник» (подпись, печать) О. І Платов 27.09.19 р. |
Як ми вже зазначали вище, складання звіту комісіонера прямо передбачене ч. 1 ст. 1022 ЦК, тому комітент зобов'язаний його складати, щоб відзвітувати перед комітентом.
Крім звіту комісіонер оформляє і передає комітентові на підпис Акт здачі-приймання наданих послуг. Цей документ складається після закінчення правочину, коли комісіонер передає комітентові все отримане — у грошовій або матеріальній формі.
Докладніше про оформлення акта див. «Які документи підтверджують факт надання послуг».
Якщо звіт містить усі обов'язкові реквізити первинного документа і всю інформацію про здійснений комісіонером правочин, акт можна і не оформляти.
Це можуть бути документи на купівлю (продаж) товару, інші первинні документи, що підтверджують додаткові витрати комісіонера, здійснені ним у рамках договору комісії (чеки, рахунки-фактури, акти наданих послуг тощо).
Будьте уважні! Як правило, оригінали первинних документів комісіонер залишає у себе, а комітентові передає їх копії. |
Товар, який придбаває комісіонер у рамках договору комісії на купівлю, не є власністю комісіонера і не прибуткується ним на баланс (обліковується на забалансовому рахунку). Разом з тим передачу товару слід оформити (наприклад, використовуючи для цього типову форму № М-11 або самостійно розроблену форму). Такий документ дозволить сторонам уникнути непорозумінь і спорів.
Довіритель зобов'язаний видати повіреному довіреність на вчинення юридичних дій, передбачених договором доручення (ч. 1 ст. 1007 ЦК).
Повірений, у свою чергу, після виконання доручення (або в разі припинення договору доручення до його виконання) має негайно повернути довірителеві довіреність, строк якої не минув, і подати звіт про виконання доручення та виправдувальні документи, якщо це потрібно за умовами договору і характером доручення (ч. 1 ст. 1006 ЦК).
Тобто після виконання доручення повірений повинен відзвітувати перед довірителем. Форма звіту повіреного законодавчо не встановлена, тому такий звіт складається в довільній формі, але повинен містити обов'язкові реквізити, передбачені для первинного документа.
Як бачите, звіт повіреного складається за аналогією зі звітом комісіонера, зразок якого ми даємо нижче.
Відмінністю договору доручення від договору комісії є те, що права й обов'язки за правочином, здійсненим повіреним, виникають у довірителя. Крім того, операції в рамках договору доручення виконуються не тільки за кошти довірителя, але й від його імені.
Тому після виконання договору доручення повірений повинен передати довірителеві оригінали первинних документів, а копії залишити у себе.