Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Розрахунки через сервіс LiqPay – це звичайні грошові розрахунки в інтернеті, не заборонені єдинникам

11.01.2019 10772 0 7

В Індивідуальній податковій консультації ДФС від 20.12.18 р. № 5313/ІПК/26-15-13-06-09 (далі – ІПК № 5313) податківці дійшли досить несподіваного висновку: розрахунки через сервіс «ПриватБанку» LiqPay не відносяться ні до готівкових, ні до безготівкових грошових розрахунків, а є розрахунками із застосуванням електронних грошей. Негрошова форма розрахунків заборонена єдинникам на підставі пп. 292.1.1 Податкового кодексу. Виходить, приймаючи платежі від покупців через сервіс LiqPay, єдинники порушують умови знаходження на спрощеній системі оподаткування.

Щоб підтвердити або спростувати цей висновок, треба розуміти, як у принципі відбуваються розрахунки в сфері електронної комерції. Зараз ми коротенько розповімо про це.

Розрахунки через Інтернет: правила

Згідно з п. 3 ст. 13 Закону від 03.09.15 р. № 675-VIII «Про електронну комерцію» (далі – Закон № 675) розрахунки в сфері електронної комерції можуть здійснюватися з використанням:

  • платіжних інструментів;
  • електронних грошей;
  • шляхом переказу грошей або оплати готівкою з дотриманням вимог законодавства щодо оформлення готівкових та безготівкових розрахунків;
  • іншого способу, передбаченого законодавством України.

Конкретні способи, строки та порядок розрахунків у сфері електронної комерції визначаються в електронному договорі, яким оформляється правочин, з урахуванням вимог законодавства України (п. 2 ст. 13 Закону № 675).

Розрахунки через Інтернет: практика

Давайте згадаємо, як же організовані розрахунки в Інтернеті на практиці в більшості продавців.

На сайті інтернет-магазину зазвичай є кнопка «Оплатити». Покупець, натискаючи кнопку, ініціює транзакцію: як правило, це перерахування грошей з його платіжної картки на поточний рахунок продавця. Транзакція повинна пройти коректно та безпечно. Тобто покупець повинен бути впевнений, що його гроші потраплять до належного продавця, а його особисті дані надійно захищені. Саме для цього й існують сервіси, подібні LiqPay.

Як працює LiqPay: договір із банком

Щоб узнати, як працює система LiqPay «ПриватБанку», можна ознайомитися з договором у формі публічної оферти між торговцем і банком, розміщеним на сайті «ПриватБанку» у розділі «Умови та правила» (далі – договір). Зокрема, у пп. 3.7.2 «Інтернет-еквайринг» сказано, що цей договір регулює відносини між підприємством і банком, суть яких у тому, що підприємство для оплати товарів, послуг в Інтернеті приймає до оплати платіжні картки покупців, а банк забезпечує технологічне обслуговування підприємства щодо виконання розрахунків із ним за операціями, які здійснені з використанням платіжних карток, і перерахування коштів на поточний рахунок підприємства.

Як бачите, договір із банком не передбачає використання електронних грошей і відкриття рахунків клієнтам в електронних грошах.

Для довідки. Нагадаємо, що означають наведені вище терміни. Еквайринг – послуга технологічного, інформаційного обслуговування розрахунків за операціями, учинюваними з використанням електронних платіжних засобів у платіжній системі (п. 1.9 ст. 1 Закону від 05.04.01 р. № 2346-III «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», далі – Закон № 2346). Під електронними платіжними засобами маються на увазі, зокрема, платіжні картки (наприклад, міжнародних платіжних систем Visa, Mastercard).
У свою чергу, платіжна картка – це електронний платіжний засіб у вигляді емітованої у встановленому законодавством порядку пластикової або іншого виду картки, яка використовується для ініціювання переказу коштів із рахунка платника або з відповідного рахунка банку з метою оплати товарів і послуг, перерахування грошей зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання готівки в касах банків через банківські автомати, а також здійснення інших операцій, передбачених відповідним договором (п. 1.27 ст. 1 Закону № 2346).

Таким чином, суть надаваної LiqPay послуги полягає в тому, що система «знає» поточний рахунок продавця, може здійснити транзакцію, не змушуючи покупця заповнювати такий відносно складний документ, як платіжне доручення. Усі необхідні реквізити «вшиті» у систему для спрощення життя клієнта та захисту від можливих помилок.

От що сказано в пп. 3.7.2.2.23 договору: платіжна сторінка продавця – це сторінка його web-сайту, на якій покупець натискає кнопку «Оплатити», чим ініціює перехід зі сторінки web-сайту продавця на захищений сервер банку та передачу до банку інформації, необхідної для здійснення транзакції з оплати вартості товару/послуги з використанням платіжної картки.

Іншими словами, платіжна картка – це, по суті, засіб доступу до грошей на банківському рахунку. А, як відомо, розрахунки із застосуванням платіжних карток є грошовими.

Сервером банку є веб-сайт, що має адресу http://ecommerce.liqpay.com (пп. 3.7.2.5.2 договору). Таким чином, ініціюючи платіж, покупець автоматично перенаправляється на захищений сервер банку, уводить установлені реквізити картки, суму платежу, потім зазвичай проводиться верифікація ініціатора платежу за допомогою дзвінка з банку або надіслання разового пароля, а потім гроші з картки перераховуються на поточний рахунок продавця. Так і працює сервіс LiqPay.

До речі, на сайті www.liqpay.ua у розділі «Правила» розміщено договір про надання послуг у цій системі. І там, зокрема, сказано, що в разі продажу товарів і послуг через інтернет-магазин банк зараховує кошти в безготівковій формі на поточний рахунок клієнта системи. Покупець отримує квитанцію про оплату, де й зазначено реквізити банківського рахунка продавця та інша інформація про платіж.

Висновки

Нехай вас не бентежить, що в ІПК № 5313 податківці називають LiqPay електронною платіжною системою, що наводить їх на думку про електронні гроші, які нібито «ходять» між покупцем і продавцем. Для такого твердження немає підстав: сервіс LiqPay не згадають у Реєстрі платіжних систем, розміщеному в розділі «Платіжні системи та розрахунки» на сайті НБУ.

А навіть, якби цей сервіс і був платіжною системою, це не передбачало б автоматичне використання електронних грошей у розрахунках. Спосіб розрахунків визначався би правилами платіжної системи (у кожної вони свої) і відповідним договором у сфері електронної комерції. І цілком точно, ця інформація була б доступна для всіх користувачів і зацікавлених осіб.

Таким чином, ми доходимо висновку, що оплата через сервіс LiqPay є звичайним інтернет-еквайрингом, що передбачає звичайні грошові розрахунки. А значить, використання сервісу LiqPay підприємцем-єдинником не є порушенням умов знаходження на спрощеній системі оподаткування.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали