Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Застосування РРО підприємцями-єдинниками у 2016 році

Порядок використання РРО регулюється Законом від 06.07.95 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг» (далі – Закон № 265).

Щоб підприємці-єдинники могли безпомилково визначити, коли їм не обійтися без РРО, вони повинні знати всього 3 правила.

Правило 1. РРО застосовується тільки при здійсненні розрахункових операцій (ст. 2 Закону № 265), тобто при використанні в розрахунках:

а) готівкових коштів, які:

  • приймаються від покупців при реалізації товарів або послуг (за місцем їх реалізації);
  • видаються покупцеві при поверненні товару (відмові від послуги);

б) безготівкових коштів з банківської платіжної картки:

  • при отриманні коштів за реалізований товар (надану послугу) від банку;
  • перерахуванні коштів на рахунок покупця у разі повернення ним товару (відмови від послуги);

в) платіжних чеків, жетонів тощо (вони належать до безготівкової форми розрахунків), що приймаються від покупців за місцем реалізації товарів (надання послуг).

Із цього правила випливає, що РРО не застосовується при безготівкових розрахунках (без використання платіжних карток) через установи банку (ЗІР, категорія 109.03; лист ДУ ДФС у м. Києві від 15.12.15 р. № 3966/ч/26-15-12-02-14). До таких розрахунків згідно з п. 1.4 Інструкції, затвердженої постановою Правління НБУ від 21.01.04 р. № 22, належать:

  • перерахування коштів з рахунка покупця на рахунок продавця;
  • унесення покупцем готівки до каси банку для їх подальшого зарахування на рахунок продавця (для продавця такі розрахунки будуть безготівковими і на підставі п. 2.5 Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.14 р. № 637, далі – Положення № 637).

Правило 2. РРО застосовується тільки при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг (ст. 3 Зако-ну № 265).

Із цього правила випливає, що РРО не застосовується при здійсненні за готівковий розрахунок операцій з позареалізаційними надходженнями (тобто операцій, не пов'язаних з продажем товарів або послуг). Згідно з п. 1.2 Положення № 637 позареалізаційними є надходження від операцій з погашення позичальниками заборгованості за раніше виданими ним позиками, безоплатно отримані кошти, суми відшкодування матеріальних збитків, суми отриманих роялті, доходи (проценти) від володіння корпоративними правами, інші надходження позареалізаційного характеру (ЗІР, категорія 109.03).

Цей висновок стосується всіх підприємців, у тому числі і тих, які повинні застосовувати РРО. Тобто якщо навіть підприємець має РРО, через який реєструється продаж товарів або послуг, вищезгадані позареалізаційні надходження проводити через РРО не потрібно!

Виняток становить орендна плата. Незважаючи на те що згідно з п. 1.2 Положення № 637 вона належить до позареалізаційних надходжень, ДФС (див. лист Міндоходів від 19.09.13 р. № 11569/6/99-99-22-01-03-15/1128) уважає оренду послугою, отже, виникає необхідність застосуван-ня РРО.

Правило 3 (діє у випадку, якщо виконано правила 1 та 2). Для фізосіб-підприємців на спрощеній системі оподаткування (далі – єдинники) установлено такий порядок використання РРО. Відповідно до п. 6 ст. 9 Закону № 265 від застосування РРО звільняються ті єдинники, для яких таке звільнення передбачене Податковим кодексом (далі – ПК). Тому в цьому питанні єдинники керуються спеціальним п. 296.10 ПК (у редакції Закону від 01.07.15 р. № 569-VIII, що діє з 23.07.15 р., далі – Закон № 569).

Отже, у 2016 році:

  • єдинники першої групи РРО не застосовують;
  • єдинники другої та третьої груп (у т. ч. і ті, хто торгують на ринках або є суб'єктами дрібнороздрібної торгівлі з використанням пересувної торговельної мережі) зобов'язані почати застосування РРО, якщо їх дохід протягом поточного календарного року (2016 року) перевищить 1 млн грн. При цьому стартувати вони повинні з 1-го числа кварталу, що настає за тим, у якому перевищено граничний обсяг доходу, і застосовувати РРО їм доведеться протягом усього періоду перебування на єдиному податку.

Із цього правила випливає, що єдинники другої та третьої груп, дохід яких поки що не перевищує 1 млн грн., від застосування РРО звільнені (вони повинні контролювати свій дохід протягом звітного кварталу).

Тепер стосовно 2015 року. Якщо дохід єдинників другої та третьої груп:

  • за I–III квартали 2015 року не перевищував 1 млн грн., а за I–IV квартали 2015 року перевищив 1 млн грн., то з 1 січня 2016 року вони повинні застосовувати РРО;
  • за I–III квартали 2015 року перевищив 1 млн грн., а в IV кварталі вони не проводили розрахункові операції, зазначені в правилі 1, то з 1 січня 2016 року вони зобов'язані застосовувати РРО.

З огляду на вищеперелічені правила, наведемо в таблиці особливості застосування РРО при найбільш популярних схемах проведення розрахунків.

1

2

3

№п/п

Схема проведення розрахунків

Особливості застосування РРО

1

2

3

1

 

Товар оплачується в кредит, наданий покупцеві банком

 

Якщо при наданні товару в кредит 100 % його вартості оплачує банк, то, суворо кажучи, РРО можна і не застосовувати (у цьому випадку форма розрахунків буде безготівковою, а документом, що підтверджує отримання товару покупцем, може служити товарний чек з позначкою (штампом) про оплату товару). Проте на практиці фахівці ДФС іноді вимагають від суб'єктів господарювання (далі – СГ), у яких установлено РРО, пробивати товар через РРО з формою оплати «Кредит». Якщо ж частину вартості товару покупець оплачує готівкою (або за допомогою платіжної картки через термінал), то оплату товару продавець зобов'язаний провести через РРО. При цьому частина вартості товару, що оплачується банком, пробивається з формою оплати «Кредит», а частина, що оплачується покупцем, – з формою оплати «Готівка» або «Картка»

2

 

Товар оплачується в розстрочку, що надається самим продавцем

 

Продаж товару в розстрочку – це розрахункова операція, оскільки врешті-решт покупець повністю розплачується за товар.

Якщо при придбанні товару покупець сплачує частину грошей відразу, а частину – пізніше, то через РРО пробиваються два види оплати (наприклад, «Готівка» і «Кредит» або «Картка» і «Кредит») із зазначенням у чеку РРО кількості проданого товару.

Якщо СГ погашає суму розстрочки через РРО, то при проведенні подальших оплат в чеку зазначається форма оплати «Готівка». При цьому рекомендуємо запрограмувати окремий товар (умовно) з назвою «Погашення розстрочки».

Суму розстрочки можна також погашати в безготівковій формі, наприклад перерахуваннями через касу банку на поточний рахунок продавця (п. 17 Правил, затверджених постановою КМУ від 30.03.11 р. № 383). Такі надходження через РРО не проводяться

3

 

Товар оплачується авансом

 

Для правильного оформлення такої операції слід узяти до уваги, що СГ зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки.

При частковій передоплаті рекомендуємо зазначити в чеку дробову частину товару, при множенні якої на ціну виходить точна сума авансу. Причому найменування товару і його ціну треба заздалегідь запрограмувати в РРО, а товар повинен бути наявний.

Якщо отримано 100%-ву передоплату, то в чеку зазначають кількість проданого товару і форму оплати «Готівка» або «Картка». При отриманні товару чек РРО не роздруковується, оскільки постачання не є розрахунковою операцією

4

 

Товар оплачується з використанням подарункових сертифікатів

 

При продажу подарункового сертифіката (за готівку або за допомогою картки) рекомендуємо вибити чек на окреме найменування товару «Подарунковий сертифікат» (за необхідності програмується декілька видів сертифікатів, наприклад таких, що мають різну вартість).

Надалі, коли покупець прийде за конкретним товаром, йому вибивають чек РРО, у якому зазначається:

– форма оплати «Подарунковий сертифікат» (якщо товар повністю оплачено сертифікатом);

– дві форми оплати: «Подарунковий сертифікат» (на частину товару, яка оплачена сертифікатом) і «Готівка» або «Картка» (на частину товару, яка оплачується готівкою або карткою відповідно)

5

 

Товар оплачується наявними засобами через кур'єра

 

Якщо покупець передає готівкові кошти за товар безпосередньо кур'єру (або той приймає оплату карткою за допомогою свого портативного платіжного терміналу), тоді в кур'єра повинен бути портативний РРО для приймання оплати (див. лист ДФС від 01.10.15 р. № 20887/6/99-99-22-07-03-15). Можна використати варіант з укладенням договору доручення, за яким покупець доручає кур'єру (як фізособі, а не як співробітникові СГ) зарахувати отриману від нього готівку на банківський рахунок продавця. Деякі фахівці рекомендують такий варіант: перед відправкою кур'єра з товаром роздрукувати чек РРО з формою оплати «Кредит», який і передається покупцеві, а після отримання готівки від кур'єра пробити ще один чек РРО з формою оплати «Погашення кредиту»

6

 

Товар оплачується готівковими коштами при його отриманні в пункті видачі замовлень (на пошті) (наприклад, у відді-ленні «Нової пошти»)

 

Якщо при використовуваному способі розрахунків пункт видачі замовлень (пошта), приймаючи готівку у покупця, зараховує її на рахунок продавця, то РРО продавець не застосовує (для нього це буде безготівковий розрахунок). Розрахунковий документ (про прийняття оплати) у цьому випадку повинна видавати пошта. Документом, що свідчить про отримання того або іншого товару, буде видаткова накладна продавця, вкладена в посилку. Якщо ж пункт видачі замовлень (пошта) передає продавцеві гроші готівкою, то така операція вважається розрахунковою. І хоча при цьому готівка надходить не безпосередньо від покупця, а від третьої особи, уважаємо, що РРО потрібно використовувати (див. також ЗІР, категорія 109.03). У такій ситуації СГ-продавец може вкласти розрахунковий документ, оформлений на повну суму проведеної операції, у поштове відправлення (посилку) (п. 10 Правил, затверджених спільним наказом Мінекономіки і Мінтрансу від 11.06.08 р. № 206/699). Форму оплати в такому документі можна зазначити як «Кредит» (див. вище рекомендацію для розрахунків з кур'єром)

7

 

Товар оплачується з використанням платіжних карток через платіжні системи

 

Однозначної відповіді на запитання, чи потрібно застосовувати РРО в цій ситуації, немає. З одного боку, при оплаті через Інтернет за допомогою платіжного сервісу (з платіжної картки або електронними грошима) фактично здійснюється перерахування коштів у безготівковій формі. Гроші перераховуються з поточного рахунка покупця, на якого оформлено платіжну картку, на поточний рахунок продавця, а при розрахунку електронними грошима – з електронного гаманця покупця в гаманець продавця. Тобто це безготівкові розрахунки. З іншого боку, згідно з п. 2 ст. 3 Закону № 265 при оплаті товарів через Інтернет потрібно видавати розрахунковий документ установленої форми. Таким, на думку ДФС, повинен бути чек РРО (див. лист від 30.03.15 р. № 6556/6/99-99-22-07-03-15).

Чек РРО рекомендуємо пробити на дату надходження оплати на поточний рахунок і вкласти в посилку (якщо товар доставляється кур'єром або службою доставки) або вручити клієнту особисто (якщо він сам забиратиме товар з офісу)

8

 

Товар оплачуєтьсячерез ПТКС, що належать третій особі

 

Уважаємо, що в цьому випадку продавець не повинен видавати чек РРО. Адже гроші за товар він отримає в безготівковій формі на рахунок, причому не від покупця, а від третьої особи (комерційного агента банку або небанківської фінансової установи), які мають право використовувати ПТКС.

Розрахунковий документ покупцеві повинна видати третя особа. Продавець повинен буде надати покупцеві видаткову накладну і гарантію на товар

 

 

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали