• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Вимушений вихід зі спрощеної системи

16.10.2018 455 0 1

Єдиний податок для юридичних і фізичних осіб


Платнику єдиного податку (далі – ЄП) доведеться залишити спрощену систему оподаткування у випадку, якщо він порушить умови знаходження на цій системі або припустить, що таке порушення може відбутися найближчим часом. У консультації розглянемо причини переходу єдинника на загальну систему оподаткування та наслідки порушень.


Які причини переходу єдинників на загальну систему?

Причини, з яких платникам ЄП першої – третьої груп доведеться піти зі спрощеної системи оподаткування, наведено в пп. 298.2.3 ПК (див. таблицю). При цьому:

Причини вимушеного переходу єдинників першої – третьої груп на загальну систему оподаткування і ставки ЄП


з / п

Причина вимушеного виходу зі спрощеної системи (пп. 298.2.3 ПК)

Ставка ЄП

Дата виходу (пп. 298.2.3 ПК)

1

2

3

4

1

Перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками ЄП:

– першої та другої груп, якщо вони не перейшли на ставки, передбачені для більш високої (другої, третьої) групи, або якщо вони перейшли на ставку, установлену для третьої групи, але при цьому перевищили обсяг доходу, визначений для цієї групи пп. 3 п. 291.4 ПК (пп. 1, 2);

– третьої групи (пп. 3)

Від суми перевищення доходу:

– 15 % – для фізосіб (пп. 1 п. 293.4 ПК),

– або подвійна ставка ЄП (6 % або 10 %) – для юросіб

(пп. 1 п. 293.5 ПК)

Із 1-го числа місяця, що настає за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося перевищення доходу

2

Провадження єдинниками першої або другої групи діяльності, яка не передбачена пп. 1 або 2 п. 291.4 ПК відповідно* (пп. 9)

15 % суми доходу, отриманого від забороненої діяльності

(пп. 5 п. 293.4 ПК)

Із 1-го числа місяця, що настає за податковим (звітним) кварталом, у якому провадилася така діяльність

3

Застосування негрошових способів розрахунків (пп. 4)

Від суми доходу, за який розрахувалися в негрошовій формі:

– 15 % – для фізосіб (пп. 3 п. 293.4 ПК),

– подвійна ставка ЄП (6 % або 10 %) – для юросіб

(пп. 2 п. 293.5 ПК)

Із 1-го числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом**, у якому допущено такий спосіб розрахунку

* Наприклад, робота з контрагентами, не передбаченими умовами знаходження у відповідній групі.
** Під періодом тут слід розуміти звітний квартал (у т. ч. і для єдинників першої та другої груп). Адже згідно з пп. 296.5.1 ПК єдинники першої та другої груп у випадку вибуття зі спрощеної системи повинні подати декларацію у квартальні строки.

4

Провадження видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування (пп. 5). Заборонені види діяльності наведено в пп. 291.5.1 ПК

Від суми доходу, отриманого від забороненої діяльності:

– 15 % – для фізосіб (пп. 4 п. 293.4 ПК),

– подвійна ставка ЄП (6 % або 10 %) – для юросіб (пп. 3 п. 293.5 ПК)

Із 1-го числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом*, у якому провадилися такі види діяльності

5

Невідповідність вимогам органі заційно-правових форм господарювання** (пп. 5)

Із 1-го числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом*, у якому відбулася зміна організаційно-правової форми

6

Перевищення чисельності фізосіб, які перебувають у трудових відносинах з єдинником (пп. 6). Припустима чисельність найманих працівників установлена пп. 1–3 п. 291.4 ПК

Із 1-го числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом*, у якому відбулося таке перевищення

7

Провадження видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників ЄП (пп. 7)

15 % суми доходу, отриманого від незареєстрованої діяльності – тільки для єдинників першої та другої груп (пп. 2 п. 293.4 ПК)

Із 1-го числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом*, у якому провадилися такі види діяльності

8

Наявність податкового боргу на кожне 1-ше число місяця протягом двох послідовних кварталів (пп. 8)

В останній день другого із двох послідовних кварталів

* Під періодом тут слід розуміти звітний квартал (у т. ч. і для єдинників першої й другий груп). Адже згідно з пп. 296.5.1 ПК єдинники першої та другої груп у випадку вибуття зі спрощеної системи повинні подати декларацію у квартальні строки.
** Мається на увазі недотримання вимог пп. 291.5.4–291.5.7 ПК.

Зверніть увагу: якщо єдинник не залише спрощену систему самостійно у випадках, передбачених пп. 298.2.3 ПК, його реєстрацію єдинника анулює податковий орган при перевірці (пп. 3 п. 299.10 ПК). Причому зробить це заднім числом.

Чи потрібно єдиннику подавати заяву у випадку вимушеного переходу на загальну систему?

Так, потрібно. Питання в тому, коли саме.

Згідно з пп. 298.2.1 ПК для відмови від спрощеної системи оподаткування єдинник повинен подати контролюючому органу заяву за формою, затвердженою Наказом № 1675, не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року).

Таким чином, якщо єдинник допустив порушення (або зрозумів, що допустить його у звітному кварталі) раніше, ніж за 10 днів до закінчення кварталу, він устигає подати таку заяву у встановлений строк. У противному разі заяву доведеться подати при виявленні порушення.

ПРИКЛАД

На початку жовтня 2018 року єдинник другої групи виявив, що його дохід із початку звітного року у вересні становив 5 000 060 грн. (тобто вже перевищив 5 000 000 грн.).

Виходить, що починаючи з IV кварталу йому доведеться перейти на загальну систему згідно з вимогами пп. 1 пп. 298.2.3 ПК. У цьому випадку єдинник повинен подати контролюючому органу до 20 жовтня відповідну заяву. У противному разі йому доведеться платити авансовий внесок з ЄП за жовтень.

Крім того, не пізніше 9 листопада він повинен подати декларацію за три квартали 2018 року, указавши в ній:

  • у розд. II – суму доходу: у рядку 03 – 1 500 000,00 грн., у рядку 04 – 3 500 060,00 грн.;
  • у розд. V – суму доходу: у рядку 08 – 5 000 060,00 грн., суму ЄП: у рядку 09 – 525 009,00 грн. (3 500 060 грн. х 15 %), у рядках 12 і 14 – 525 009 грн.

ЄП у сумі 525 009 грн. колишній єдинник повинен сплатити до бюджету не пізніше 19 листопада 2018 року.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

810 грн. / квартал

Купити

Кращі матеріали

Дякуємо за реєстрацію на сайті Uteka.ua. Для підтвердження вашого e-mail адресу вам на пошту було відправлено листа. Будь ласка, перейдіть за посиланням зазначеному в листі.
Вимушений вихід зі спрощеної системи