• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Облік перехідних операцій у фізосіб

Фізособи – суб'єкти господарської діяльності можуть протягом звітного року переходити із загальної системи оподаткування на спрощену і назад. В одних випадках така зміна системи може бути здійснена в добровільному порядку, в інших – в обов'язковому. У консультації розглянемо податкові наслідки за не завершеними на момент переходу операціями.

Перехід із загальної системи на спрощену

Відповідно до гл. 1 розд. XIV ПК фізичні особи можуть працювати в першій, другій і третій групах, сплачуючи при цьому єдиний податок (далі – ЄП). Розмір ЄП визначено таким чином:

  • для першої групи – фіксований, у межах 10 % мінімальної заробітної плати (далі – МЗП), установленої на 1 січня звітного року (пп. 1 п. 293.2 ПК);
  • для другої групи – у межах 20 % МЗП (пп. 2 п. 293.2 ПК);
  • для третьої групи передбачені ставки: 3 % доходу зі сплатою ПДВ або 5 % доходу, включаючи ПДВ (п. 293.3 ПК).

Розглянемо на прикладах порядок оподаткування перехідних операцій, тобто тих, які були розпочаті фізособою – платником ПДФО, а завершуються, коли така особа має статус єдинника.

Зазначимо особливість, яку слід ураховувати при оподаткуванні таких операцій: якщо об'єктом обкладення ПДФО є чистий дохід (різниця між виручкою і витратами), то ЄП або сплачується у фіксованому розмірі, або ЄП обкладається тільки виручка (за винятком деяких операцій, перелічених у ст. 292 ПК).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали