Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Підприємець іде в декрет: де краще отримати допомогу по вагітності та пологах

28.10.2014 3966 10 0

Із цієї статті ви дізнаєтеся: як жінці-підприємцеві отримати допомогу по вагітності та пологах із бюджету або з ФСС з ТВП, уклавши відповідний договір на добровільних засадах.

Що можна зробити на практиці: вибрати той варіант, який дозволяє отримати максимальну суму допомоги у вашій конкретній ситуації.

Навіщо сплачувати ЄСВ під час декретної відпустки

Як відомо, на період декретної відпустки жінка-підприємець не звільняється від сплати ЄСВ – це не передбачено Законом від 08.07.10 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464).

У загальному випадку ЄСВ нараховується і сплачується:

  • єдинниками – за ставкою 34,7 %. При цьому суму для обкладення ЄСВ єдинники визначають самостійно: не більше від максимальної величини бази нарахування ЄСВ, установленої Законом № 2464, але не менше від розміру мінімального страхового внеску (п. 3 ч. 1 ст. 7, ч. 11 ст. 8 Закону № 2464). Це означає, що єдинник сплачує ЄСВ незалежно від того, чи отримує він дохід;
  • загальносистемники – за ставкою 34,7 %. Базою для обкладення ЄСВ є дохід (прибуток) від підприємницької діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО, але не менше від суми мінімального страхового внеску (п. 2 ч. 1 ст. 7, ч. 11 ст. 8 Закону № 2464). Як правило, протягом року загальносистемник щомісяця сплачує ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску. Потім у річній податковій декларації він робить перерахунок, виходячи з фактично отриманого за рік доходу (прибутку). Причому сума чистого доходу за рік, відображена в таблиці 1 звіту за формою додатка 5 (це додаток до Порядку формування і подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнодержавне соціальне страхування, затвердженого наказом Міндоходів від 09.09.13 р. № 454), повинна відповідати сумі чистого оподатковуваного доходу, заявленій у податковій декларації, яка подається за формою, затвердженою наказом Міндоходів від 11.12.13 р. № 793. Залежно від результату перерахунку, можливо, доведеться доплатити ЄСВ.

Отже, місяці декретної відпустки, за які жінка-підприємець (на будь-якій системі оподаткування) сплачувала ЄСВ у розмірі не менше від мінімального страхового внеску, можна включити до пенсійного стажу.

Але до можливості отримати допомогу по вагітності та пологах сплата ЄСВ за ставкою 34,7 % (або несплата) прямого відношення не має. Розглянемо це питання докладніше.

Отримання декретних із Фонду соцстраху

Допомогу по вагітності та пологах (декретні) жінка-підприємець може отримати за рахунок коштів ФСС з ТВП. Для цього майбутній мамі треба заздалегідь (не менше ніж за місяць до початку декретної відпустки) укласти з Міндоходів договір про добровільну участь у системі ЗДСС (далі – договір). Договір укладається на строк не менше року.

ЄСВ доведеться сплачувати за підвищеною ставкою – 36,6 % щомісяця протягом строку дії договору. А механізм нарахування ЄСВ такий самий, як і для ставки 34,7 % (п. 3.3, 3.4 Інструкції, затвердженої наказом Міндоходів від 09.09.13 р. № 455, далі – Інструкція № 455). Ми розглянули його вище.

Для того щоб укласти договір, треба подати до органу Міндоходів такі документи (п. 5.2 Інструкції № 455):

  • заява за встановленою формою (додаток 2 до Інструкції № 455);
  • документ, що засвідчує особу;
  • виписку з Державного реєстру юридичних і фізичних осіб – підприємців.

Подані документи перевіряються протягом 30 днів, після чого з підприємцем укладається договір, типову форму якого наведено в додатку 3 Інструкції № 455.

Допомога по вагітності та пологах виплачується на підставі листка непрацездатності, оформленого належним чином.

Завважимо: сплачуючи внески за договором ЗДСС, жінка має право отримувати послуги ФСС з ТВП, наприклад путівки, новорічні подарунки для дітей тощо.

Тепер подивимося, що виходить на практиці, якщо жінка оформила договір на добровільну участь у системі ЗДСС.

Ситуація 1

Жінка-підприємець (платник єдиного податку) іде в декретну відпустку, працювати в цей період не планує.

Сплачувати ЄСВ за себе за ставкою 34,7 % їй треба до місяця, у якому укладено договір про добровільну участь у системі ЗДСС. Далі ЄСВ слід сплачувати за ставкою 36,6 % у сумі не менше від мінімального страхового внеску. Аналогічну думку висловлено в листі Міндоходів від 24.12.13 р. № 2201/I/26-15-17-04-17.

Сума допомоги за рахунок коштів ФСС з ТВП розраховується за загальними правилами: виходячи із середньомісячного доходу за останні 6 місяців. Для розрахунку декретних за основу беруть 100 % середньоденного доходу, помноженого на кількість днів декретної відпустки. Тому якщо у жінки був дохід від підприємницької діяльності в останні півроку, то розмір допомоги безпосередньо залежить від розміру отриманого доходу, з якого сплачувався ЄСВ. Але у будь-якому випадку сума допомоги не перевищить максимальну величину місячного доходу, яка обкладається ЄСВ (ст. 39 Закону від 18.01.01 р. № 2240-III).

Ситуація 2

Жінка-підприємець (загальна система оподаткування) іде в декрет. Під час декретної відпустки вона планує отримувати підприємницькі доходи (працюватиме сама або її наймані працівники).

Сплачувати ЄСВ їй треба так само, як у ситуації 1. Після закінчення року, на підставі податкової декларації про доходи, робиться перерахунок. Тоді, можливо, доведеться доплатити ЄСВ.

Ситуація 3

Жінка-підприємець (загальна система оподаткування) іде в декретну відпустку. Під час відпустки вона не планує отримувати доходи від підприємницької діяльності. За підсумками 2013 року нею подано нульову декларацію про доходи. ЄСВ не сплачувався.

У цьому випадку за договором про добровільну участь у системі ЗДСС жінка сплачуватиме протягом року ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску. На сьогодні це 5 349,45 грн. за рік (1 218,00 грн. х 36,6 % х 12 міс.). Такої ж думки і податкові органи (ЗІР, категорія 301.05).

При цьому жінка отримає допомогу в розмірі, розрахованому за формулою:

Мінімальна зарплата х Кількість місяців у розрахунковому періоді : Кількість днів у розрахунковому періоді х 126 днів.

Наприклад, беремо в 2014 році 6-місячний розрахунковий період (січень – червень), тоді:

1 218,00 грн. х 6 міс. : 181 д. х 126 д. = 5 087,88 грн.

Як бачимо, у цьому випадку невигідно отримувати допомогу за рахунок коштів соцстраху. Але тим підприємцям, які не мали доходів в останні 6 місяців, можна скористатися іншим способом отримання декретних – із бюджету.

Отримання декретних із бюджету

Для отримання допомоги по вагітності та пологах підприємцеві-декретниці (на будь-якій системі оподаткування) не обов'язково бути добровільно застрахованою в системі ЗДСС. Вона має право отримати допомогу за рахунок коштів державного бюджету як проста фізособа (не підприємець) на підставі ст. 7 розд. II Закону від 21.11.92 р. № 2811-XII «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі – Закон № 2811) і п. 3 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМ від 27.12.01 р. № 1751 (далі – Порядок № 1751).

Розмір бюджетної допомоги становить 25 % установленого законом прожиткового мінімуму для працездатної особи з розрахунку на місяць (ст. 9 Закону № 2811). На сьогодні це 304,50 грн. (1 218,00 грн. х 25 %).

Щоб отримати допомогу, жінка повинна звернутися до територіального органу праці та соціального захисту населення (далі – орган соцзахисту), маючи на руках такі документи (ч. 4 Порядку № 1751):

  • довідку за встановленою формою, видану лікувально-профілактичною установою (не лікарняний лист!);
  • заяву за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
  • довідку Пенсійного фонду про те, що жінка-підприємець перебуває (або не перебуває) на обліку в органах ПФУ і не бере участі на добровільних засадах у ФСС з ТВП.

Якщо жінка не проживає за місцем своєї реєстрації, то допомогу можуть видати їй за місцем фактичного проживання – за умови, що вона надасть довідку з органу соцзахитсу за місцем своєї реєстрації, що не отримує там допомогу.

Допомога по вагітності та пологах призначається, якщо за нею звернулися у строк не пізніше 6 місяців із дня закінчення відпустки по вагітності та пологах. Допомогу виплачують за весь період відпустки (звичайно це 70 календарних днів до пологів і 56 днів після пологів, а в разі ускладнених пологів або народження двох і більше дітей – 70 днів після пологів), незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів (п. 1 ч. 5 Порядку № 1751).

Подивимося, що виходить на практиці.

Ситуація 1

Жінка-підприємець (платник єдиного податку) іде в декретну відпустку, працювати в цей період не планує.

У цьому випадку жінці доведеться сплачувати ЄСВ за ставкою 34,7 % у розмірі не менше від мінімального страхового внеску. Кожний місяць, за який сплачено ЄСВ, піде їй до пенсійного стажу.

Ситуація 2

Жінка-підприємець (загальна система оподаткування) іде в декретну відпустку. Під час відпустки вона продовжує отримувати доходи від підприємницької діяльності (працює сама або її наймані працівники).

Жінці треба сплачувати ЄСВ за ставкою 34,7 % у розмірі не менше від мінімального страхового внеску протягом року. Потім робиться перерахунок за підсумками року: можливо, треба буде доплатити ЄСВ. Кожний місяць, за який сплачено ЄСВ, піде до пенсійного стажу.

Ситуація 3

Жінка-підприємець (загальна система оподаткування) іде в декретну відпустку. Під час відпустки вона не планує отримувати доходи від підприємницької діяльності.

Стосовно сплати ЄСВ – ситуація аналогічна ситуації 2.

Підіб’ємо підсумок. У всіх трьох ситуаціях, якщо жінка-підприємець звернеться до органу соцзахисту, вона отримає допомогу по вагітності та пологах у розмірі 25 % установленого законом прожиткового мінімуму для працездатної особи з розрахунку на місяць.

Сума декретних не є підприємницьким доходом. А факт отримання допомоги з бюджету не робить жінку автоматично застрахованою в системі ЗДСС. Тому ЄСВ на суму отриманої з бюджету допомоги не нараховується і не сплачується.

Висновки

1. Підприємець-декретниця може отримати допомогу по вагітності та пологах, якщо заздалегідь (не пізніше ніж за місяць до початку декретної відпустки) укладе договір на добровільну участь у ЗДСС. При цьому сума допомоги, яка виплачується з ФСС з ТВП, залежатиме від розміру доходу, отриманого нею протягом останніх 6 місяців, з якого сплачувався ЄСВ.

2. Підприємець-декретниця може отримати допомогу по вагітності та пологах з бюджету як проста фізична особа, звернувшись до територіального органу соцзахисту. У цьому випадку сума допомоги розраховується виходячи з 25 % установленого законом прожиткового мінімуму для працездатної особи з розрахунку на один місяць.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 10

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали