Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Декретні виплати для працюючих підприємців

24.06.2021 228 0 0

Суть питання.

Жінка працює за наймом, а також є підприємцем. Чи має вона право отримати допомогу по вагітності та пологах не тільки за основним місцем роботи, але і як підприємець?

Що говорить закон?

Підприємці є платниками ЄСВ (абзац перший п. 1 ст. 4 Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI, далі – Закон № 2464), тобто застрахованими особами (абзац третій п. 1 ст. 1 Закону № 2464). А отже, нарівні з іншими мають право отримувати виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, включаючи допомогу по вагітності та пологах (ст. 18 Закону від 23.09.99 р. № 1105-XIV, далі – Закон № 1105).

Що змінилося?

З 1 січня 2021 року підприємці звільнені від сплати ЄСВ за себе, якщо у них є основне місце роботи і роботодавець сплачує за них єдиний внесок у розмірі не менше від мінімального страхового внеску (далі – МСВ) (п. 6 ст. 4 Закону № 2464). Працюючі підприємці, які не сплачують ЄСВ за себе, перестають бути застрахованими особами в розумінні Закону № 2464 і Закону № 1105 (залишаючись такими як наймані працівники). Відповідно, у них немає права отримувати матеріальне забезпечення від соцстраху як підприємці.

Що відбувається на практиці?

Працюючі жінки-підприємці отримують декретні виплати за двома підставами, якщо на момент виходу в декрет виконуються дві умови. А саме: ведеться підприємницька діяльність і в розрахунковому періоді сплачений ЄСВ за два статуси (за найманого працівника – роботодавцем і за себе – самим підприємцем). А щоб не довелося повертати частину «підприємницьких» декретних, ЄСВ слід сплачувати протягом усієї декретної відпустки.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали