Декретні виплати для працюючих підприємців
Суть питання.
Жінка працює за наймом, а також є підприємцем. Чи має вона право отримати допомогу по вагітності та пологах не тільки за основним місцем роботи, але і як підприємець?
Що говорить закон?
Підприємці є платниками ЄСВ (абзац перший п. 1 ст. 4 Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI, далі – Закон № 2464), тобто застрахованими особами (абзац третій п. 1 ст. 1 Закону № 2464). А отже, нарівні з іншими мають право отримувати виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, включаючи допомогу по вагітності та пологах (ст. 18 Закону від 23.09.99 р. № 1105-XIV, далі – Закон № 1105).
Що змінилося?
З 1 січня 2021 року підприємці звільнені від сплати ЄСВ за себе, якщо у них є основне місце роботи і роботодавець сплачує за них єдиний внесок у розмірі не менше від мінімального страхового внеску (далі – МСВ) (п. 6 ст. 4 Закону № 2464). Працюючі підприємці, які не сплачують ЄСВ за себе, перестають бути застрахованими особами в розумінні Закону № 2464 і Закону № 1105 (залишаючись такими як наймані працівники). Відповідно, у них немає права отримувати матеріальне забезпечення від соцстраху як підприємці.
Що відбувається на практиці?
Працюючі жінки-підприємці отримують декретні виплати за двома підставами, якщо на момент виходу в декрет виконуються дві умови. А саме: ведеться підприємницька діяльність і в розрахунковому періоді сплачений ЄСВ за два статуси (за найманого працівника – роботодавцем і за себе – самим підприємцем). А щоб не довелося повертати частину «підприємницьких» декретних, ЄСВ слід сплачувати протягом усієї декретної відпустки.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року
Оформити підписку на публікацію