Підприємець-декретниця і сплата єдиного податку та ЄСВ за себе
29.10.2014 4907 0 0
Жінка-підприємець (платник єдиного податку (далі – ЄП) другої групи, найманих працівників не має) іде в декретну відпустку. Чи може вона не сплачувати ЄП та ЄСВ за себе у період такої відпустки?
ЄП може не сплачувати. Звичайно, за наявності належним чином оформленого листка непрацездатності.
Пояснимо, на якій підставі. Згідно з п. 295.5 Податкового кодексу (далі – ПК) єдинник першої та другої груп, у якого немає найманих працівників, може не сплачувати ЄП:
- за один місяць відпустки протягом одного року;
- за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо він триває 30 і більше календарних днів. При цьому підприємець повинен подати до ДПІ заяву довільної форми, у якій зазначити строк хвороби, і додати до заяви копію листка непрацездатності (пп. 298.3.2 ПК).
Правда, вагітність і пологи – це не хвороба. Декретна відпустка – один із видів оплачуваних соціальних відпусток. Але її теж надають на підставі листка непрацездатності (ст. 51 Закону від 18.01.01 р. № 2240-ІІІ), у якому буде зазначено тривалість декретної відпустки залежно від різних обставин (п. 6 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.01 р. № 455).
Тобто листок непрацездатності – це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи в разі хвороби та у зв'язку з більш радісною подією – вагітністю та пологами (п. 1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ від 03.11.04 р. № 532/274/136-ос/1406).
Тому жінка-підприємець першої або другої групи єдинників може бути звільнена від сплати ЄП на період декретної відпустки на підставі п. 295.5 ПК. Цей висновок підтверджується і Міндоходів (ЗІР, категорія 107.06).
Завважимо, що підприємець, який зволік із поданням листка непрацездатності до ДПІ, найімовірніше переплатив авансові внески з ЄП за період декретної відпустки. Але переплату можна зарахувати в рахунок майбутніх платежів, подавши заяву до ДПІ (п. 295.6 ПК).
А ось ЄСВ слід сплачувати і під час декрету. Звільнення підприємця-єдинника (без найманих працівників) від сплати ЄСВ на період відпустки або хвороби Законом від 08.07.10 р. № 2464-VІ (далі – Закон № 2464) не передбачено. Згідно з п. 12 ст. 9 цього Закону ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Внесок нараховується за ставкою 34,7 % на суму допомоги по вагітності та пологах у межах максимальної величини бази нарахування, установленої Законом № 2464, але в сумі не менше від розміру мінімального страхового внеску.
Крім того, декретниці треба не забути до 10 лютого року, наступного за звітним календарним роком, подати річний звіт з ЄСВ за себе (п. 3.2 Порядку, затвердженого наказом Міндоходів від 09.09.13 р. № 454, далі – Порядок № 454). Звіт подається за формою додатка 5 до Порядку № 454.
У цьому звіті треба заповнити в таблиці 2:
- графу 2 «Самостійно визначена сума, на яку нараховується єдиний внесок, але не менше від розміру мінімальної заробітної плати»;
- графу 5 «Кількість днів тимчасової непрацездатності»;
- графу 6 «Кількість днів відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами».
Коментарі до матеріалу