• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Підприємець-декретниця і сплата єдиного податку та ЄСВ за себе

Ольга Целуйко

29.10.2014 3657 0 0

Жінка-підприємець (платник єдиного податку (далі – ЄП) другої групи, найманих працівників не має) іде в декретну відпустку. Чи може вона не сплачувати ЄП та ЄСВ за себе у період такої відпустки?

ЄП може не сплачувати. Звичайно, за наявності належним чином оформленого листка непрацездатності.

Пояснимо, на якій підставі. Згідно з п. 295.5 Податкового кодексу (далі – ПК) єдинник першої та другої груп, у якого немає найманих працівників, може не сплачувати ЄП:

  • за один місяць відпустки протягом одного року;
  • за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо він триває 30 і більше календарних днів. При цьому підприємець повинен подати до ДПІ заяву довільної форми, у якій зазначити строк хвороби, і додати до заяви копію листка непрацездатності (пп. 298.3.2 ПК).

Правда, вагітність і пологи – це не хвороба. Декретна відпустка – один із видів оплачуваних соціальних відпусток. Але її теж надають на підставі листка непрацездатності (ст. 51 Закону від 18.01.01 р. № 2240-ІІІ), у якому буде зазначено тривалість декретної відпустки залежно від різних обставин (п. 6 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.01 р. № 455).

Тобто листок непрацездатності – це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи в разі хвороби та у зв'язку з більш радісною подією – вагітністю та пологами (п. 1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом МОЗ від 03.11.04 р. № 532/274/136-ос/1406).

Тому жінка-підприємець першої або другої групи єдинників може бути звільнена від сплати ЄП на період декретної відпустки на підставі п. 295.5 ПК. Цей висновок підтверджується і Міндоходів (ЗІР, категорія 107.06).

Завважимо, що підприємець, який зволік із поданням листка непрацездатності до ДПІ, найімовірніше переплатив авансові внески з ЄП за період декретної відпустки. Але переплату можна зарахувати в рахунок майбутніх платежів, подавши заяву до ДПІ (п. 295.6 ПК).

А ось ЄСВ слід сплачувати і під час декрету. Звільнення підприємця-єдинника (без найманих працівників) від сплати ЄСВ на період відпустки або хвороби Законом від 08.07.10 р. № 2464-VІ (далі – Закон № 2464) не передбачено. Згідно з п. 12 ст. 9 цього Закону ЄСВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Внесок нараховується за ставкою 34,7 % на суму допомоги по вагітності та пологах у межах максимальної величини бази нарахування, установленої Законом № 2464, але в сумі не менше від розміру мінімального страхового внеску.

Крім того, декретниці треба не забути до 10 лютого року, наступного за звітним календарним роком, подати річний звіт з ЄСВ за себе (п. 3.2 Порядку, затвердженого наказом Міндоходів від 09.09.13 р. № 454, далі – Порядок № 454). Звіт подається за формою додатка 5 до Порядку № 454.

У цьому звіті треба заповнити в таблиці 2:

  • графу 2 «Самостійно визначена сума, на яку нараховується єдиний внесок, але не менше від розміру мінімальної заробітної плати»;
  • графу 5 «Кількість днів тимчасової непрацездатності»;
  • графу 6 «Кількість днів відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами».

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

810 грн. / квартал

Купити

Кращі матеріали

Підприємець-декретниця і сплата єдиного податку та ЄСВ за себе