• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи може підприємець – єдинник другої групи бути страховим агентом?


Ситуація. Підприємець – єдинник другої групи надає послуги населенню. Страхова компанія запропонувала йому за винагороду укладати від імені страхової компанії зі своїми клієнтами-фізособами договори страхування. Підприємець хоче отримати додатковий заробіток, але не знає, чи має він право бути страховим агентом.


Чи може єдинник бути страховим агентом?

Спрощена система оподаткування передбачає ряд обмежень для тих, хто її використовує. Наприклад, платникам єдиного податку першої – третьої груп (юрособам і підприємцям) заборонено займатися діяльністю у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, що провадиться страховими агентами, визначеними Законом від 07.03.96 р. № 85/96-ВР (далі – Закон № 85) (пп. 6 пп. 291.5.1 Податкового кодексу, далі – ПК).

Із зазначеної норми випливає, що підприємці – єдинники другої групи мають право бути страховими агентами. Такої ж позиції дотримується і ДФС (див. роз'яснення ЗІР, категорія 107.3).

Чим займається страховий агент?

Страховий агент – це фізична або юридична особа, яка діє від імені та за дорученням страховика і виконує частину його страхової діяльності, а саме: укладає договори страхування, отримує страхові платежі, виконує роботи, пов'язані із здійсненням страхових виплат і страхових відшкодувань. Страхові агенти є представниками страховика і діють на його користь за винагороду – на підставі договору доручення, укладеного зі страховиком (ст. 15 Закону № 85).

Який договір укладається між страховиком і страховим агентом?

Між страховиком і страховим агентом укладається договір про надання страхових агентських послуг (агентська угода). У ньому зазначаються права й обов'язки сторін з укладення, обслуговування та виконання договорів страхування, укладених із клієнтами, порядок унесення страхових платежів, умови взаєморозрахунків між сторонами, їх відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору та інші умови за угодою сторін (п. 1 Положення, затвердженого постановою КМУ від 18.12.96 р. № 1523).

Взаємовідносини між страховим агентом і страховою компанією як суб'єктами господарювання регулюються нормами Цивільного кодексу.

Тобто підприємець – єдинник другої групи, виконуючи функції страхового агента, діє не від свого імені, а від імені страхової компанії, з якою у нього укладено агентську угоду.

Чи повинні в реєстрі платників єдиного податку (далі – реєстр) міститися відомості про діяльність підприємця як страхового агента?

Так, такі відомості повинні бути в реєстрі. Нагадаємо, що:

  • до реєстру вносяться відомості про види господарської діяльності, вибрані підприємцем – єдинником першої та другої груп (пп. 4 п. 299.7 ПК);
  • у разі провадження видів діяльності, не зазначених у реєстрі, платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів із першого числа наступного місяця (пп. 7 пп. 298.2.3 ПК);
  • у разі отримання доходів від видів діяльності, не зазначених у реєстрі, такі доходи обкладаються податками за загальними правилами, установленими для платників податків – фізосіб (п. 177.6 ПК).

Як бачите, якщо підприємець почне займатися діяльністю, не зазначеною в реєстрі, він позбудеться статусу єдинника і повинен буде сплатити ПДФО з доходу, отриманого від такої діяльності.

Про це нагадує і ДФС (роз'яснення у ЗІР, категорія 107.1): підприємець – платник єдиного податку не має права здійснювати види діяльності, не зазначені в його облікових даних.

Що повинен зробити підприємець для внесення до реєстру платників єдиного податку відомостей про його діяльність як страхового агента?

Підприємцеві необхідно подати державному реєстратору Заяву про проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу – підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань, за формою, затвердженою наказом Мін’юсту від 06.01.16 р. № 15/5. У такій заяві разом із тими видами діяльності, які вже провадить підприємець, слід зазначити і новий – діяльність страхових агентів. У Класифікації видів економічної діяльності ДК 009:2010, уведеній у дію наказом Держспоживстандарту від 11.10.10 р. № 457, діяльність страхових агентів зазначена під кодом виду економічної діяльності 66.22.

Висновки

Підприємець – єдинник другої групи має право виконувати функції страхового агента на підставі договору (агентської угоди), укладеного із страховою компанією, якщо цей вид діяльності буде зазначений у відомостях про нього, які містяться в реєстрі платників єдиного податку. Тоді підприємцеві не загрожує втрата статусу платника єдиного податку і перехід на загальну систему оподаткування згідно з вимогами пп. 7, 9 пп. 298.2.3 ПК.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Чи може підприємець – єдинник другої групи бути страховим агентом?