• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Єдинник третьої групи став платником ПДВ: яку ставку єдиного податку застосовувати до доходу у вигляді оплати послуг, наданих до цієї події?

Єдинник третьої групи протягом трьох кварталів 2014 року сплачував єдиний податок (далі – ЄП) за ставкою 5 %. Із IV кварталу він став платником ПДВ і перейшов на ставку 3 % плюс ПДВ. У вересні 2014 року надав послуги на суму 1 200 грн. (без ПДВ), а в жовтні отримав за них оплату. За якою ставкою ЄП (3 % чи 5 %) слід обкласти отриманий дохід? Як такий дохід відобразити у звітності?

Наш єдинник надав послуги у вересні. Якби ці послуги було й оплачено у вересні, тоді б він:

  • визнав дохід у сумі 1 200 грн.;
  • записав суму 1 200 грн. у графах 2 і 7 Книги обліку доходів (форму затверджено наказом Мінфіну від 15.12.11 р. № 1637, далі – Наказ № 1637);
  • відобразив суму 1 200 грн. у рядку 12 Податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 21.12.11 р. № 1688 (далі – декларація);
  • нарахував ЄП із такого доходу за ставкою 5 % у сумі 60 грн. (1 200 грн. х 5 %).

Але це все якби та якби. Оскільки у вересні оплата не прийшла, єдинник доходу не визнавав і всіх вищепелічених дій не вчиняв.

Із жовтня єдинник став платником ПДВ. Це означає, що із сум грошових надходжень він повинен виключати суми ПДВ. Адже такі суми податку формують суму його податкових зобов'язань із ПДВ. А сума доходу, яка залишилася (за вирахуванням ПДВ), має обкладатися ЄП за ставкою 3 %.

Проте датою виникнення зобов'язань із ПДВ вважається дата першої події в операції (п. 187.1 ПК). У нашому випадку першою подією було надання послуг. Але тоді єдинник ще не був платником ПДВ, тому ПДВ-зобов'язань у нього не виникло. А коли єдинник став платником ПДВ та отримав оплату за послуги, це була вже друга подія в операції. Тому ПДВ-зобов'язань теж не виникло.

Таким чином, із суми 1 200 грн. єдиннику не потрібно виключати суму ПДВ. До «старого» доходу треба застосувати «стару» ставку ЄП – 5 %.

Тобто рекомендуємо діяти так, немов оплату було отримано у вересні (див. вище): суму 1 200 грн. слід обкласти ЄП за ставкою 5 %, відобразити у графах 2 і 7 Книги обліку доходів і витрат, а також у рядку 12 декларації єдинника.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

810 грн. / квартал

Купити

Кращі матеріали

Єдинник третьої групи став платником ПДВ: яку ставку єдиного податку застосовувати до доходу у вигляді оплати послуг, наданих до цієї події?