Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Законодавче зменшення податкового тиску

З 1 вересня цього року набув чинності Закон від 17.07.15 р. № 655-VIII (далі – Закон № 655), норми якого повинні зменшити податковий тиск на суб'єктів господарювання. Закон вносить зміни до Податкового кодексу (далі – ПК). Зміни і справді позитивні для платників податків, і ми хочемо назвати вам найбільш важливі.

1. Установлено заборону на використання акта перевірки як підстави для висновків щодо взаємовідносин платника податків із його контрагентами у випадку, якщо за результатами перевірки податкове повідомлення-рішення платникові податків не направлене або не вручене (п. 86.7 ПК).

Не секрет, що саме такі акти доставляли суб'єктам господарювання останнім часом велику кількість проблем. З одного боку, акт, на підставі якого не винесене повідомлення-рішення, неможливо оспорити (виходячи з усталеної судової практики), а з іншого боку – контролюючі органи використовували такі акти для покарання контрагентів шляхом донарахування їм податкових зобов'язань за невизнаними в актах операціями. Сподіваємося, що внесена зміна усуне цю несправедливість.

2. Платників податків звільнили від нарахування пені у разі самостійного виправлення помилок, допущених у податковій звітності. Правда, скористатися цією пільгою можна тільки протягом 90 календарних днів після закінчення строку, установленого для сплати грошового зобов'язання за уточнюваною податковою звітністю (п. 129.9 ПК). А якщо помилка виправляється пізніше, то пеня нараховуватиметься у звичайному порядку.

3. Платників податків, чиї доходи за попередній (звітний) рік становили менше 20 млн грн, тимчасово – до 31.12.16 р. включно – звільнили від сплати штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих на суму податкового зобов'язання. Скористатися цим послабленням платник податків зможе, якщо сплатить донараховані йому податкові зобов'язання у встановлені ПК строки – без оскарження податкового повідомлення-рішення. Проте візьміть до уваги, що це правило не діє, якщо платникові податків податкове зобов'язання із цього ж податку донараховане повторно протягом року (п. 35 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).

4. Платникам податків, які подають податкову звітність поштою, тепер можна це зробити не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації (раніше – не пізніше ніж за 10 днів до закінчення цього строку) (п. 49.5 ПК).

5. Знову змінено порядок надання податкових консультацій. Тепер повноваження з видання узагальнюючих податкових консультацій передані Мінфіну, який періодично узагальнюватиме податкові консультації, що стосуються великого кола платників податків, та оприлюднюватиме їх, у тому числі і на своєму офіційному веб-сайті, протягом 5 днів із моменту видання (п. 52.6 ПК). До внесення змін узагальнюючі податкові консультації надавала ДФС. Крім того, у платників податків з'явилося право оскаржити в судовому порядку накази про затвердження узагальнюючих податкових консультацій, що тепер прямо прописано в п. 53.3 ПК. Податкові консультації відтепер обов’язково повинні містити опис питань, які поставив платник податків, нормативне обґрунтування і висновок з практичного використання норм закону до поставлених питань.

6. Конкретизовано, які відомості повинен містити наказ контролюючого органу про проведення перевірки – копія такого наказу повинна бути пред'явлена платникові податків до початку проведення перевірки (п. 81.1 ПК).

7. Уточнено і доповнено критерії віднесення заборгованості до статусу безнадійної (пп. 14.1.11 ПК). Зокрема, безнадійною вважається заборгованість суб'єктів господарювання, визнаних у встановленому законом порядку банкрутами або припинених як юрособи у зв'язку з ліквідацією.

8. Підвищено вартісний критерій віднесення матеріальних активів до основних засобів (пп. 14.1.138 ПК). Якщо раніше це мали бути матеріальні засоби вартістю не менше 2 500 грн., то з моменту набуття чинності змін – не менше 6 000 грн.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
21.02.2025
За який період може бути проведено планову податкову перевірку з огляду на призупинення строків давності?
На сьогодні багато платників податків отримують повідомлення про проведення у них планових податкових перевірок. Дивуватися тут нема чому, оскільки з 01.01.2025 органи ДПС призначають планові перевірки за загальними правилами, установленими Податковим кодексом (далі – ПК). Нагадаємо, що вже не...
07.01.2025
Перевірки-2025: коли діє мораторій?
Під час воєнного стану щодо багатьох перевірок діє мораторій. Правила мораторію постійно змінюються через унесення змін до нормативних документів. Тому в 2025 році заборону на багато видів перевірок уже скасовано. У консультації ми розглянемо щодо яких перевірок діє мораторій станом на 01.01.2025 о...
24.12.2024
Податкові перевірки: порядок проведення в умовах воєнного стану
На період воєнного стану на багато перевірок запроваджено мораторій. На податкові перевірки його було встановлено нормами Податкового кодексу (далі – ПК). Правила дії мораторію постійно змінювалися, і сьогодні він стосується лише невеликого кола суб’єктів господарювання. У статті розпові...
Кращі матеріали