Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Законодавче зменшення податкового тиску

З 1 вересня цього року набув чинності Закон від 17.07.15 р. № 655-VIII (далі – Закон № 655), норми якого повинні зменшити податковий тиск на суб'єктів господарювання. Закон вносить зміни до Податкового кодексу (далі – ПК). Зміни і справді позитивні для платників податків, і ми хочемо назвати вам найбільш важливі.

1. Установлено заборону на використання акта перевірки як підстави для висновків щодо взаємовідносин платника податків із його контрагентами у випадку, якщо за результатами перевірки податкове повідомлення-рішення платникові податків не направлене або не вручене (п. 86.7 ПК).

Не секрет, що саме такі акти доставляли суб'єктам господарювання останнім часом велику кількість проблем. З одного боку, акт, на підставі якого не винесене повідомлення-рішення, неможливо оспорити (виходячи з усталеної судової практики), а з іншого боку – контролюючі органи використовували такі акти для покарання контрагентів шляхом донарахування їм податкових зобов'язань за невизнаними в актах операціями. Сподіваємося, що внесена зміна усуне цю несправедливість.

2. Платників податків звільнили від нарахування пені у разі самостійного виправлення помилок, допущених у податковій звітності. Правда, скористатися цією пільгою можна тільки протягом 90 календарних днів після закінчення строку, установленого для сплати грошового зобов'язання за уточнюваною податковою звітністю (п. 129.9 ПК). А якщо помилка виправляється пізніше, то пеня нараховуватиметься у звичайному порядку.

3. Платників податків, чиї доходи за попередній (звітний) рік становили менше 20 млн грн, тимчасово – до 31.12.16 р. включно – звільнили від сплати штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих на суму податкового зобов'язання. Скористатися цим послабленням платник податків зможе, якщо сплатить донараховані йому податкові зобов'язання у встановлені ПК строки – без оскарження податкового повідомлення-рішення. Проте візьміть до уваги, що це правило не діє, якщо платникові податків податкове зобов'язання із цього ж податку донараховане повторно протягом року (п. 35 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).

4. Платникам податків, які подають податкову звітність поштою, тепер можна це зробити не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації (раніше – не пізніше ніж за 10 днів до закінчення цього строку) (п. 49.5 ПК).

5. Знову змінено порядок надання податкових консультацій. Тепер повноваження з видання узагальнюючих податкових консультацій передані Мінфіну, який періодично узагальнюватиме податкові консультації, що стосуються великого кола платників податків, та оприлюднюватиме їх, у тому числі і на своєму офіційному веб-сайті, протягом 5 днів із моменту видання (п. 52.6 ПК). До внесення змін узагальнюючі податкові консультації надавала ДФС. Крім того, у платників податків з'явилося право оскаржити в судовому порядку накази про затвердження узагальнюючих податкових консультацій, що тепер прямо прописано в п. 53.3 ПК. Податкові консультації відтепер обов’язково повинні містити опис питань, які поставив платник податків, нормативне обґрунтування і висновок з практичного використання норм закону до поставлених питань.

6. Конкретизовано, які відомості повинен містити наказ контролюючого органу про проведення перевірки – копія такого наказу повинна бути пред'явлена платникові податків до початку проведення перевірки (п. 81.1 ПК).

7. Уточнено і доповнено критерії віднесення заборгованості до статусу безнадійної (пп. 14.1.11 ПК). Зокрема, безнадійною вважається заборгованість суб'єктів господарювання, визнаних у встановленому законом порядку банкрутами або припинених як юрособи у зв'язку з ліквідацією.

8. Підвищено вартісний критерій віднесення матеріальних активів до основних засобів (пп. 14.1.138 ПК). Якщо раніше це мали бути матеріальні засоби вартістю не менше 2 500 грн., то з моменту набуття чинності змін – не менше 6 000 грн.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
27.06.2025
Які документи повинен мати водій для прийняття на роботу
У цій статті розглянуто, які документи слід вимагати від водія під час прийняття його на роботу. Під час виконання трудових обов’язків водій відповідає за транспортний засіб (далі – ТЗ), пасажирів, вантаж. Тому роботодавець, приймаючи особу на таку посаду, повинен перевірити, чи є в неї ...
23.04.2025
Безплатне отримання ОЗ від резидента
Підприємство може отримати об’єкт основних засобів (далі – ОЗ) як за плату, так і безплатно. В останньому випадку бухгалтерів зазвичай цікавить, як визначити вартість об’єкта, за якою його потрібно оприбуткувати, та яким документом підтвердити таку вартість. У статті розповімо, як ...
Нове
02.06.2025
Чи може підприємство подати первинні документи до органу ДПС після проведення перевірки
У статті розповімо, протягом якого строку підприємство може подати органу ДПС первинні документи, які не було надано під час перевірки. Під час податкової перевірки підприємство надало контролерам первинні документи не в повному обсязі. Податкове повідомлення-рішення за результатами перевірки ще не...
21.02.2025
За який період може бути проведено планову податкову перевірку з огляду на призупинення строків давності?
На сьогодні багато платників податків отримують повідомлення про проведення у них планових податкових перевірок. Дивуватися тут нема чому, оскільки з 01.01.2025 органи ДПС призначають планові перевірки за загальними правилами, установленими Податковим кодексом (далі – ПК). Нагадаємо, що вже не...
07.01.2025
Перевірки-2025: коли діє мораторій?
Під час воєнного стану щодо багатьох перевірок діє мораторій. Правила мораторію постійно змінюються через унесення змін до нормативних документів. Тому в 2025 році заборону на багато видів перевірок уже скасовано. У консультації ми розглянемо щодо яких перевірок діє мораторій станом на 01.01.2025 о...
Кращі матеріали