• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Навіщо потрібна індивідуальна податкова консультація?

Підприємство цікавиться, як правильно відобразити в обліку господарську операцію, якщо вичерпної відповіді на це запитання не дає ні узагальнююча податкова консультація, ні інформаційні листи ДФС, ні роз'яснення в ЗІР на офіційному сайті ДФС або якщо офіційна позиція фіскальної служби щодо застосування тієї чи іншої норми податкового законодавства взагалі відсутня. Що робити в такій ситуації?

У цьому випадку потрібно звернутися до органу ДФС за отриманням індивідуальної податкової консультації (далі – ІПК).

ІПК – це допомога органу ДФС конкретному платникові податків щодо практичного застосування конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань оподаткування (пп. 14.1.172 Податкового кодексу, далі – ПК).

Платник податків може звернутися за отриманням ІПК до органу ДФС будь-якого рівня на власний вибір (п. 41.1, 52.4 ПК):

до податкової інспекції за місцем обліку;

Головного управління ДФС в області за місцезнаходженням, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців;

ДФС України.

Законодавство не встановлює будь-яких обмежень щодо кількості ІПК. Тому платник податків може звертатися до органів ДФС за отриманням ІПК стільки разів, скільки вважатиме за необхідне. А орган ДФС не має права відмовити у видачі ІПК.

Але зверніть увагу: ІПК буде надано лише щодо тих питань, які належать до компетенції органів ДФС, тобто щодо питань податкового й іншого законодавства, контроль за яким здійснюють фіскальні органи (пп. 191.1.28, п. 52.5 ПК).

ІПК допоможе захиститися від можливих ризиків і дасть вичерпну відповідь на запитання, що виникло у платника податків, адже ціна помилки під час оподаткування досить велика – це донараховані за результатами перевірки суми податків, зборів, штрафних санкцій.

ІПК може бути надана в тій формі, яку вибере платник податків: усній, письмовій або електронній (п. 52.3 ПК).

На нашу думку, найбільш вигідно отримати ІПК у письмовій формі. Адже якщо платнику податків необхідно буде доводити в адміністративному або судовому порядку правомірність своїх дій і підтверджувати, що він керувався такою ІПК, набагато простіше пред'явити письмову консультацію, а за потреби – її ксерокопію.

Електронна ІПК має таку ж силу, як і письмова. Але її отримання може бути ускладнено різними технічними проблемами (відсутністю доступу до Інтернету, несправністю комп'ютерної техніки тощо). У результаті може скластися ситуація, коли орган ДФС надсилає платнику податків ІПК в електронній формі, а той або не отримує її, або отримує пошкоджений файл і не може прочитати консультацію або оскаржити ІПК у судовому порядку (якщо вважатиме за необхідне).

Що стосується ІПК в усній формі, то за потреби платник податків не зможе підтвердити зміст отриманої консультації, а отже, і довести правомірність власних дій на підставі цієї ІПК.

Якщо платник податків діяв на підставі ІПК, отриманої в письмовій чи електронній формі, то його не можна притягнути до відповідальності, навіть якщо ІПК, якою він керувався, надалі було змінено або скасовано (п. 53.1 ПК).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали