Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Індивідуальна податкова консультація – захист від відповідальності у сфері оподаткування

17.06.2020 1210 0 1


При спілкуванні з податковими органами, у тому числі й у ході перевірок, суб’єктові господарювання (далі – СГ) нерідко доводиться доводити перевіряючим, що він правильно застосував норму закону. Але, оскільки законодавство найчастіше виписане нечітко або неоднозначно, це завдання непросте. І тут на допомогу платникові податків може прийти інструмент, передбачений ПК, – індивідуальна податкова консультація (далі – ІПК). У консультації ми детально розглянемо, куди та як звертатися платникові податків, щоб отримати ІПК. До речі, недавно до Податкового кодексу Законом від 16.01.20 р. № 466-IX (далі - ПК, Закон № 466) були внесені зміни (багато з них набули чинності з 23.05.20 р.), які торкнулися й порядку отримання ІПК. Про них ми тут теж розповімо.


Що таке ІПК

ІПК – це роз’яснення контролюючого органу, надане платникові податків, щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль над дотриманням якого покладено на контролюючий орган, і зареєстроване в єдиному реєстрі ІПК (далі – Реєстр) (пп. 14.1.1721 ПК).

Крім ІПК законодавство передбачає ще таке поняття, як узагальнююча податкова консультація (далі – УПК). Це оприлюднення позиції центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (Мінфін), щодо практики використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль над дотриманням якого покладено на контролюючі органи, яка склалася за результатами узагальнення ІПК, наданих платникам податків, та/або у випадку виявлення обставин, що свідчать про неоднозначність окремих норм такого законодавства (пп. 14.1.173 ПК). УПК надаються відповідно до Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 27.09.17 р. № 811.

Питання отримання ІПК урегульовано ст. 52, 53 ПК. Крім того, при наданні ІПК органи ДПС керуються Порядком, затвердженим наказом ДФС від 25.04.17 р. № 293 (далі - Порядок № 293).

У якій формі надаються ІПК?

ІПК можуть надаватися в усній, паперовій або електронній формі (п. 52.3 ПК).

Зверніть увагу: тепер у ПК чітко зазначено, що ІПК надаються не тільки в паперовій, але й в електронній формі (відповідні зміни внесено Законом № 466). При цьому юридична сила паперової та електронної ІПК однакова.

Але, як кажуть, слово до справи не пришиєш, тому із практичної точки зору доцільніше отримувати ІПК не в усній, а в паперовій або елект­ронній формі. Саме про такі ІПК ітиметься в нашій консультації. Що стосується усних ІПК, то їх можна отримати, звернувшись до центру обслуговування клієнтів за своєю податковою адресою (ЗІР, категорія 129.05).

ІПК, надана платникові податків у паперовій або електронній формі, повинна містити (п. 52.3 ПК):

  • назву – ІПК;
  • реєстраційний номер у Реєстрі;
  • опис питань, порушених платником податків, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненні;
  • обґрунтування застосування норм законодавства;
  • висновок із питань практичного використання норм законодавства, про які йдеться в ІПК.

Майте на увазі! ІПК в електронній формі повинна бути засвідчена електронним підписом посадової особи податкового органу.

Де можна знайти дані про всі ІПК

ІПК, надані в паперовій та електронній формі, підлягають обов’язковій реєстрації в Реєстрі та розміщенню на офіційному сайті ДПС без зазначення найменування (П. І. Б.) платника податків, коду ЄДРПОУ (реєстраційної картки платника податків) та його податкової адреси (п. 52.4 ПК). Реєстр ведеться відповідно до Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.17 р. № 523 (далі - Порядок № 523).

Доступ до даних про ІПК є вільним і безплатним, і знайти їх можна на офіційному сайті ДПС у розділі «Дані з реєстрів».

Пошук необхідної ІПК можна здійснювати за одним або декількома критеріями (дані вводяться у відповідні поля пошукового вікна):

  • за реєстраційним номером ІПК;
  • датою ІПК;
  • ключовими словами;
  • органом, що надав консультацію;
  • статусом ІПК (діюча, анульована).

Як роз’яснює ДПС (ЗІР, категорія 129.05) з посиланням на Порядки № 523 і № 293, Реєстр періодично оновлюється (не рідше одного разу на тиждень).

Для чого потрібна ІПК

Наразі в п. 53.1 ПК є норма про те, що якщо платник податків (податковий агент та/або його посадова особа) діє відповідно до ІПК, наданої йому в письмовій формі, або УПК, то його не можна притягти до відповідальності (у т. ч. і фінансової) за дії, що містять ознаки правопорушення, зокрема, на підставі того, що в подальшому така консультація може бути змінена або навіть скасована. Це головне положення, яке мотивує платників податків отримувати ІПК.

Однак хочемо звернути вашу увагу, що з 01.01.21 р. згідно із Законом № 466 це правило про звільнення від відповідальності платника податків буде виключене зі ст. 53 ПК. Чи означає це, що після вказаної дати отримувати ІПК буде безглуздо і платника податків будуть притягувати до відповідальності, навіть якщо він діяв згідно з наданою йому ІПК. Уважаємо, що ні.

Уважаємо, що цю норму потрібно буде розуміти так: якщо платник податків діяв згідно з роз’ясненнями, наданими йому в ІПК, то він керувався офіційною позицією податкового органу з даного питання, значить, чинив правильно й нічого не порушував. Тому ні про яку відповідальність платника в цій ситуації йтися не може. Це наша точка зору з даного питання, а що думають із цього приводу контролюючі органи, ми дізнаємося найближчим часом.

Таким чином, у всіх спірних ситуаціях, коли законодавство виписане нечітко й ви не знаєте, як правильно зробити (наприклад, нараховувати податок чи ні), варто звертатися за отриманням ІПК – це допоможе вам уникнути відповідальності.

Але тут потрібно пам’ятати два важливих моменти:

  • по-перше, це повинна бути ІПК, отримана саме у вашу адресу (п. 52.2 НК). Тобто не можна взяти чужу ІПК, де йдеться про подібну з вашою ситуацію та використовувати її для свого захисту. Вам потрібно отримати свою ІПК із цього питання. І саме наявність чужих ІПК з аналогічного питання підвищує ймовірність того, що відповідь на ваше запитання буде аналогічною;
  • по-друге, це повинне бути не просте роз’яснення податкового органу, надане вам, а саме документ зі статусом ІПК, зареєстрованої в Реєстрі. Тобто ІПК потрібно отримати з дотриманням усіх правил, передбачених законодавством.

Розповімо докладніше, як отримати ІПК.

Правила отримання ІПК

Куди звертатися за ІПК. ІПК у паперовій та електронній формі надаються ДПС та її територіальними органами, крім податкових інспекцій (п. 52.4 ПК). Податкові інспекції можуть надавати ІПК тільки в усній формі.

Строк надання ІПК. ІПК надається протягом 25 календарних днів (далі – к. д.) після отримання звернення платника податків контролюючим органом. Цей строк може бути продовжений, але не більше ніж на 15 к. д. Про це платника податків повідомляють письмово (у паперовій або електронній формі) до закінчення 25 к. д. (п. 52.1 ПК). Зазначимо, що до внесення змін до ст. 52 ПК Законом № 466 максимальний строк продовження становив 10 к. д. Таким чином, наразі строк надання ІПК становить максимум 40 к. д.

Важливо! Тимчасово, на період карантину (до останнього дня місяця (включно), у якому завершується дія карантину), строки, установлені ст. 52, 53 ПК, призупиняються відносно надання ІПК у письмовій формі на підставі п. 528 підрозд. 10 розд. ХХ ПК.

Перебіг строку буде відновлений із першого календарного дня місяця, що настає за місяцем, у якому завершується карантин, з урахуванням часу, що минув до призупинення строку. Це означає, що в період карантину контролюючий орган може не надати ІПК протягом позначених 25 (40) к. д. на цілком законних підставах. Тож, якщо ви звернулися за отриманням ІПК у «карантинний» період, то чекати на неї, можливо, потрібно буде довше, ніж звичайно.

Оформлення звернення про отримання ІПК. Звернення повинне містити (п. 52.1 ПК):

  • найменування (для юросіб) або П. І. Б. (для фізосіб), податкову адресу, а також номер засобу зв’язку та адресу електронної пошти (за наявності);
  • код ЄДРПОУ (для юросіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізосіб) чи серію та номер паспорта (для фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовилися прийняти реєстраційний номер і мають відповідну відмітку в паспорті);
  • вказівку, у чому полягає практична необхідність отримання податкової консультації (фактичні обставини);
  • підпис платника податків або кваліфікований електронний підпис;
  • дату звернення.

Див. зразок звернення.

Зразок

Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській обл.
49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17а

Товариство з обмеженою відповідальністю «Лагуна»
податкова адреса: м. Дніпро, вул. Веселкова, 17б, оф. 13
тел. (050) 123-12-34-56
електронна пошта: Laguna@i.uа код ЄДРПОУ 12345678

Вих. № 773 від 29.05.20 р.

Звернення щодо надання індивідуальної податкової консультації

Відповідно до ст. 52, 53 Податкового кодексу України (далі – ПК) просимо надати індивідуальну податкову консультацію щодо практичного застосування норм Закону від 19.12.95 р. № 481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі – Закон № 481).

Наше товариство планує ввозити товари, у тому числі товари, які згідно з кодом УКТЗЕД відносяться до підакцизних (пальне). Ввезені товари зберігатимуться на власному складі товариства та реалізовуватимуться оптом. Крім того, товариство планує фасувати пальне в споживчу тару об’ємом до 5 літрів та реалізувати його:

  • суб’єктам господарювання (фізичним особам – підприємцям та юридичним особам), що не є платниками акцизного податку;
  • фізичним особам, які не є суб’єктами господарювання та платниками акцизного податку.

Які ліцензії відповідно до Закону № 481 потрібно придбати нашому товариству?

Директор ТОВ «Лагуна»     (підпис)     А. А. Борисов

29.05.20 р.

Увага! Законом № 466 до ПК унесено зміни і в частині оформлення звернення. Тепер в описі практичної необхідності отримання ІПК потрібно відобразити фактичні обставини виниклого питання. Тобто не просто вказати, що вам незрозуміла та або інша норма законодавства, а викласти, у якій конкретній ситуації ви збираєтеся застосовувати дану норму. Це важливе уточнення, адже й раніше платникам податків часто відмовляли в наданні ІПК через те, що вони формально подавали ці відомості. При цьому податкові органи ґрунтувалися на нормах Порядку № 293, зараз дану вимогу закріплено в ПК.

Докладний виклад фактичних обставин гарантує не тільки те, що вам нададуть ІПК, але й те, що це буде якісна ІПК. Адже не секрет, що нерідко отримані платниками податків ІПК – це просто цитати із ПК та інших нормативних актів. А платникові потрібна конкретика, а не формальна відписка. Тому, чим докладніше буде звернення, тим більше шансів отримати конкретну відповідь на своє запитання або, якщо такої відповіді немає (податковий орган обмежився цитуванням норм ПК), мати більше шансів, що при судовому оскарженні суд скасує таку ІПК.

Зміни торкнулися й такого реквізиту, як дата звернення. Раніше в запиті на отримання ІПК необхідно було вказати такий реквізит як «дата підписання звернення». На практиці оформлення цього реквізиту теж викликало запитання (див. роз’яснення ДФС у листі ДФС від 04.03.19 р. № 6990/7/99-99-10-02-17). У цьому листі ДФС, посилаючись на Правила, затверджені наказом Мін’юсту від 18.06.16 р. № 1000/5 (далі - Правила № 1000/5), пояснює, як саме треба оформити в зверненні дату його підписання. Так, дата документа проставляється посадовою особою, яка цей документ візує, погоджує або затверджує. Дата вказується нижче підпису ліворуч. Крім того, під час реєстрації документа працівник служби діловодства в його лівій верхній частині в спеціально відведеному місці на бланку проставляє дату. Правила № 1000/5 поширюються на підприємства, установи, організації, тому їх звернення повинні містити дату у встановлених ними місцях. Також ДФС робить висновок: оскільки Правила № 1000/5 не поширюються на підприємців, у зверненнях про отримання ІПК вони можуть проставляти дату на свій розсуд – як у верхній, так і в нижній частині документа біля підпису.

Після внесення змін до ПК усе спрощується. На наш погляд, досить указати у верхній частині звернення дату. Вона й буде датою звернення.

Урахуйте: якщо звернення про отримання ІПК не буде містити будь-якого із перелічених вище реквізитів, то ІПК вам не нададуть, а направлять відповідь за підписом керівника (заступника або уповноваженої особи) податкового органу в паперовій або електронній формі.

Спосіб направлення звернення. Виходячи з п. 52.1 ПК звернення платника податків про отримання ІПК може бути в паперовій або електронній формі. При визначенні способу направлення звернень слід керуватися нормами ст. 42, 421 ПК і роз’ясненням ДПС (див. ЗІР, категорія 129.05). У роз’ясненні зазначено, що направити таке звернення можна за допомогою засобів поштового зв’язку або кур’єрської служби. Крім того, можна скористатися Електронним кабінетом відповідно до ст. 421 ПК. Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua або через офіційний вебпортал ДПС. Робота в приватній частині Електронного кабінету ведеться з використанням електронного цифрового підпису (кваліфікованого електронного підпису). За допомогою меню «Листування із ДПС» платники податків можуть надіслати лист (запит, звернення і т. п.) до відповідного органу ДПС у форматі pdf (обмеження 2 МБ).

Строк дії ІПК. Тут слід виходити з того, що ІПК – це не нормативно-правовий акт, а правовий акт індивідуальної дії, як передбачено п. 53.2 ПК (фактично це акт тлумачення законодавства). ІПК може бути змінена або скасована, у тому числі в судовому порядку. Тому, як роз’ясняє ДПС (ЗІР, категорія 129.05), вона діє для платника податків, який отримав її, з моменту надання та до моменту її зміни або скасування.

Як оскаржити ІПК

Оскільки ІПК є правовим актом індивідуальної дії, вона може бути оскаржена в судовому порядку. Це прямо передбачено п. 53.2 ПК.

Цією же нормою визначено, що скасування судом ІПК є підставою для надання податковим органом нової ІПК з урахуванням висновків суду. Податковий орган зобов’язаний зробити це протягом 30 к. д. із моменту набуття чинності рішення суду, яким скасовано ІПК.

У даному випадку необхідно звертатися до відповідного окружного адміністративного суду з позовом про визнання ІПК неправомірною та її скасування. Такі позовні заяви оформляються за правилами, установленими ст. 160, 161 КАС.

При поданні позову доведеться сплатити судовий збір згідно зі ст. 4 Закону від 08.07.11 р. № 3674-VI у розмірі 1 прожиткового мінімуму, установленого для працездатних осіб на 1 січня року, у якому подається позов (цього року – 2 102 грн).

Докладніше про судове оскарження рішень контролюючих органів читайте в матеріалі «Оскарження результатів податкової перевірки в суді».

Зазначимо, що у випадку формальних відписок податкових органів при наданні ІПК суди нерідко стають на бік платників податків і скасовують такі ІПК. Візьмемо, наприклад, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.04.20 р. (ЄДРСР, реєстр. № 88707664). У цьому рішенні суд скасував ІПК, підкресливши, що податковий орган навів у ній загальні норми ПК, без урахування вихідних даних, зазначених платником у зверненні, тому фактично платник не отримав допомоги контролюючого органу в питанні практичного застосування конкретної норми закону.

Висновки

Одним зі способів захисту платників податків від відповідальності за податкові та інші порушення, підконтрольні податковим органам, є отримання ІПК. Адже якщо ви знаєте, як правильно застосовувати нечітко виписану норму закону, ґрунтуючись на позиції податкового органу, то й карати вас не буде за що. Але, щоб отримати реальну допомогу в питанні практичного застосування норм законодавства, потрібно гранично докладно сформулювати в зверненні про отримання ІПК виниклі у вас запитання. Тоді податковому органу не вдасться формально процитувати норми ПК або іншого закону, а доведеться конкретно відповідати на поставлені запитання. Щоб не отримати відмову в наданні ІПК, підійдіть ретельно до оформлення звернення, указавши в ньому всі необхідні реквізити, передбачені ПК.

Зразок_Звернення щодо надання індивідуальної податкової консультації.docx
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали