Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Перевірки з податку на прибуток: бухгалтерсько-податкові наслідки

07.03.2019 3040 1 2

Результати податкових перевірок та відображення їх в обліку

Акценти статті:

  • облікові наслідки перевірок із питань правильності нарахування податку на прибуток – залежно від виду порушення;
  • особливості відображення результатів перевірок звітних періодів поточного року, що пов’язані з наростаючим підсумком;
  • вплив результатів перевірок на показники податкової звітності наступних періодів.

Платники більшості податків, зокрема платники податку на прибуток, мають самостійно визначати суми податкових зобов'язань. Цього від них вимагає податкове законодавство (п. 54.1, 137.1 Податкового кодексу, далі – ПК). При цьому на законодавчому рівні визнано право платника податків на помилку і регламентовано порядок виправлення помилок. Тобто досить детально описано, що конкретно має робити платник, якщо він сам виявив помилки в деклараціях, уже поданих до податкового органу (п. 50.1 ПК). Проте вочевидь, що не кожну помилку платник податків може виявити й не кожну хоче виправити добровільно. Тому ПК зобов'язує податкові органи періодично проводити перевірки у платників податків.

Варто пам’ятати! Є перевірки різних видів (ст. 75 ПК). Кожен вид має певну мету. Зокрема, під час документальної перевірки аналізують достовірність та повноту нарахування сум податків, а також своєчасність їх сплати (пп. 75.1.2 ПК). 

Перевіркам присвячено окрему гл. 8 розд. II ПК, а також низку підзаконних нормативних актів (серед іншого там викладено й вимоги до оформлення результатів перевірок). Але ці норми здебільшого регламентують дії працівників податкових органів. Що ж стосується платників податків, то від них ПК вимагає або сплатити суми донарахованих під час перевірки податкових зобов'язань, а також суми штрафних санкцій й пені, або оскаржити результати перевірки в адміністративному та/або судовому порядку. А ось подання уточнюючих декларацій чи відображення результатів податкової перевірки в поточних деклараціях ПК не вимагає (хоча на практиці є деякі винятки, про що див. наступні консультації в цьому номері).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали