• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Несвоєчасна реєстрація податкової накладної: які штрафи

19.01.2018 66956 1 4


Акценти цієї статті:

  • у яких випадках не застосовується штраф за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних (далі – ПН) і розрахунків коригувань (далі – РК);
  • на якій підставі застосовується штраф за помилки в обов'язкових реквізитах ПН.

Штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН

Штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН передбачено п. 1201.1 Податкового кодексу (далі – ПК). Несвоєчасною вважається реєстрація ПН/РК із порушенням строків, установлених п. 201.10 ПК.

Які строки для реєстрації ПН/РК уважаються своєчасними?

Своєчасними для реєстрації вважаються такі строки:

  • для ПН/РК, оформлених із 1-го по 15-й календарний день (далі – к. д.) місяця – до кінця цього місяця, включаючи останній день;
  • для ПН/РК, оформлених із 16-го по останній календарний день місяця – по 15-й к. д. включно наступного місяця. Наприклад, якщо ПН/РК оформлено 16 січня, то останнім днем їх своєчасної реєстрації буде 15 лютого.

Зверніть увагу! З 01.01.18 р. з'явився новий строк реєстрації для РК, що зменшує суму компенсації вартості товарів (послуг). Такий РК, згідно з п. 201.10 ПК, повинен бути зареєстрований в ЄРПН покупцем протягом 15 к. д. із дня його отримання від постачальника (детальніше див. «Який строк дається для реєстрації розрахунку коригування на зменшення?»).

Що є базою для розрахунку штрафу?

Базою є сума ПДВ, указана в несвоєчасно зареєстрованій ПН/РК. Ця сума помножується на відсоток, який залежить від строку затримки. Наприклад, при затримці реєстрації ПН/РК до 15 к. д. сума штрафу становитиме 10 % від суми ПДВ, а при затримці від 16 до 30 к. д. – 20% від суми ПДВ. Тобто чим довше затримка – тим більше набіжить штрафу.

На кого не поширюються ці штрафи?

Тимчасово, до 1 липня 2018 року, не застосовуються штрафи, передбачені ст. 1201 ПК, до виробників електричної енергії, які поставляють електричну енергію державному підприємству «Енергоринок» (п. 62 підрозд. 2 розд. ХХ ПК).

Які ПН/РК не підпадають під указані штрафні санкції?

Під штраф за несвоєчасну реєстрацію не підпадають:

1. ПН, які не надаються покупцю і при цьому оформлені на операції, звільнені від обкладення ПДВ або обкладаються ПДВ за ставкою 0 % (п. 1201.1 ПК).

Дещо уточнимо це формулювання. Як ми вже сказали, базою для розрахунку штрафу є сума ПДВ, указана в ПН/РК. Тому якщо суми ПДВ немає в ПН/РК (коли ПН оформлена на звільнене від обкладення ПДВ постачання або ж на постачання, оподатковуване за ставкою 0 %), то немає і бази для розрахунку штрафу. Причому незалежно від того, підлягають такі ПН/РК видачі покупцю чи ні.

Також зазначимо: згідно з роз'ясненням Мінфіну від 14.04.17 р. № 11310-09-10/10306 (далі – Лист № 10306), штраф не накладається за несвоєчасну реєстрацію ПН, складених для нарахування податкових зобов'язань згідно з пп. «б» п. 198.5 ПК. Ідеться про ПН, на підставі яких нараховуються податкові зобов'язання в разі, коли придбані товари (послуги), необоротні активи починають використовуватися у звільнених від обкладення ПДВ операціях.

Зазначимо, що дане роз'яснення Мінфіну викликане неоднозначним формулюванням у нормі п. 1201.1 ПК (відносно ПН/РК, до яких штраф не застосовується). Ми не рекомендуємо платникам користуватися цим роз'ясненням, оскільки в ДФС щодо цього протилежна думка. Накладаючи такі штрафи, податкова не робить винятків для ПН, оформлених згідно з пп. «б» п. 198.5 ПК (лист від 29.12.2017 р. № 3246/6/99-95-42-03-15/ІПК). Тому або не ризикуйте, або отримайте ІПК у свою адресу. Проте ті платники, які вже потрапили під штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію ПН, указаних у Листі № 10306, можуть спробувати відбитися від штрафу, зіславшись на роз'яснення Мінфіну.

2. ПН/РК, заблоковані згідно з п. 201.16 ПК. У цьому випадку штраф не застосовується на період із моменту зупинення реєстрації ПН/РК до прийняття рішення про відновлення їх реєстрації.

Штраф за відсутність реєстрації ПН

Цей штраф передбачено п. 1201.2 ПК. Розповімо детальніше, як застосовується ця санкція.

Припустимо, у ході перевірки платника орган ДФС виявить ПН/РК, не зареєстровані в строк, установлений п. 201.10 ПК. За таке порушення нараховується штраф у розмірі 50 % від суми ПДВ, указаної в такій ПН/РК. Платнику буде направлене податкове повідомлення-рішення (далі – ППР) із вимогою сплатити штраф.

А якщо платник не зареєструє ці ПН/РК після закінчення 10 к. д. після отримання ним ППР, йому нарахують ще один штраф – уже у розмірі 50 % від суми ПДВ, указаної в таких ПН/РК.

Або в ході податкової перевірки з'ясується, що платник ПДВ за якимось постачанням товарів (послуг) взагалі не оформив ПН. Тоді штраф розраховується виходячи із суми ПДВ, нарахованої за цим постачанням.

Також нагадаємо, що навіть якщо ПН не зареєстрована, платник повинен відобразити податкові зобов'язання з ПДВ у декларації того звітного періоду, у якому вони виникли. Адже якщо в ході перевірки буде виявлено факт ненарахування податкових зобов'язань, платнику ПДВ загрожує штраф у розмірі 25 % (а при повторному порушенні протягом 1 095 к. д. – 50 %) від суми таких податкових зобов'язань (п. 123.1 ПК).

Штраф за помилки в ПН

Штраф за помилки, допущені в ПН, установлено п. 1201.3 ПК.

За які саме помилки в ПН постачальник може бути оштрафований?

Ідеться про помилки в обов'язкових реквізитах ПН. Нагадаємо, що всі обов'язкові реквізити ПН наведено в п. 201.1 ПК. Якщо помилку допущено продавцем у реквізиті ПН, який не вказано в п. 201.1 ПК, то штраф за таку помилку не застосовується.

Також нагадаємо, що за помилки в таких обов'язкових реквізитах, як коди згідно з УКТЗЕД і коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції і послуг, штрафні санкції не застосовувалися до 31.12.17 р. (згідно п. 351 підрозд. 2 розд. ХХ ПК). А починаючи з 01.01.18 р. за помилки в цих реквізитах штрафні санкції вже застосовуються.

Які підстави для застосування штрафу?

Указаний штраф накладається на платника ПДВ за результатами перевірки, яка проводиться за заявою покупця (пп. 78.1.9 ПК). Іншими словами, для того щоб продавця оштрафували за неправильний реквізит у ПН, покупець повинен подати разом із декларацією за звітний період додаток 8, де в графі 9 таблиці викласти суть допущених постачальником порушень (детально про заповнення додатка 8 див. консультацію «Додаток 8 декларації з ПДВ: коли подається і як заповнюється»).

У якому розмірі нараховується штраф за помилки в ПН?

За підсумками перевірки на підставі додатка 8, поданого покупцем, на постачальника накладається штраф у розмірі 170 грн. Також продавця зобов'яжуть виправити помилки в ПН протягом 10 к. д. після отримання ППР, яким нараховано цей штраф.

Якщо ж постачальник не виправить помилки в цей строк, тоді сума штрафу розраховується у відсотках до суми ПДВ, указаної в ПН. Наприклад, якщо помилка не буде виправлена протягом 15 к. д., розмір штрафу становитиме 10 % від суми ПДВ.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Несвоєчасна реєстрація податкової накладної: які штрафи