Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Не згодні з актом податкової перевірки? Оформляйте заперечення!

Валерія Іванова

29.09.2014 14732 5 1

Із цієї статті ви дізнаєтеся: чому варто подавати заперечення до акта перевірки, якщо ви не згодні з висновками перевірки.

Що можна зробити на практиці: правильно скласти і подати заперечення до акта перевірки.

У чому користь від подання заперечень

Припустимо, за результатами податкової перевірки (камеральної, документальної або фактичної) було зроблено висновок, що суб'єкт господарювання (далі – СГ) порушив податкове законодавство, порядок здійснення розрахункових касових операцій і припустився помилки в інших питаннях, що відносяться до компетенції податкового органу. Ці порушення фіксуються в акті перевірки (п. 86.2, 86.3, 86.4. 86.5 Податкового кодексу, далі – ПК). На підставі акта перевірки приймається податкове повідомлення-рішення, у якому буде зазначено суму донарахованого податку та/або застосованого штрафу (пп. 54.3.2 ПК).

Якщо СГ не згоден з висновками перевірки, податкове повідомлення-рішення можна оскаржити в адміністративному або судовому порядку. Але краще ще раніше скористатися шансом, наданим п. 86.7 ПК, і подати до своєї ДПІ заперечення на акт перевірки. Тоді повідомлення-рішення має бути прийняте з урахуванням поданих заперечень. Правда, на практиці доводи платника податків можуть бути як ураховані, так і проігноровані податковим органом.

Проте подавати заперечення, якщо ви не згодні з висновками перевірки, варто з таких причин:

1. Подаючи заперечення, СГ використовує можливість перерахувати документи, які підтверджують його позицію, якщо вони були надані при перевірці, але не відображені в акті. Або якщо з будь-яких причин перевіряючі не заглянули до цих документів (це буде зрозуміло за їх висновками, зафіксованими в акті перевірки).

2. Якщо при перевірці СГ не зміг надати для вивчення окремі документи (така ситуація найчастіше відбувається при фактичних перевірках, коли перевіряють господарську одиницю , наприклад магазин, розташований окремо від офісу), то тепер він виправить ситуацію, додавши копії цих документів до заперечень і пред'явивши оригінали. Адже в запереченнях СГ має можливість зазначити, що саме додатково надані документи доводять: порушень законодавства з боку СГ не було.

3. Подані заперечення стають невід'ємною частиною акта перевірки (п. 86.7 ПК). Тому податковий орган зобов'язаний приймати податкове повідомлення-рішення після розгляду таких заперечень і додатково наданих документів СГ (п. 44.7, 86.8 ПК).

4. При адміністративному або судовому оскарженні результатів перевірки СГ має можливість посилатися на доводи, викладені в запереченнях на акт перевірки, або на документи, не взяті до уваги при винесенні податкового повідомлення-рішення. Це особливо важливо при судовому оскарженні. Адже згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства СГ зобов'язаний обґрунтувати свої позовні вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення.

Як скласти і подати заперечення

Якщо при підписанні акта перевірки відразу неможливо повністю викласти суть заперечень (поспіх тут не потрібний), то в акті треба вказати на їх наявність. Наприклад, фразою: «Акт підписується із запереченнями, які будуть подані протягом 5 робочих днів згідно з п. 86.7 Податкового кодексу». Зверніть увагу, 5-денний строк необхідно розраховувати з дати отримання акту, щоб напевно його не прострочити. Наприклад, якщо акт отриманий 26 вересня 2014 р., то відлік 5-денного строку починаємо із цього дня. Рахуємо тільки робочі дні (26, 29 та 30 вересня, 1 та 2 жовтня), а вихідні дні (27 та 28 вересня) не враховуємо. Тобто останній день для подання заперечень 2 жовтня.

Вимоги до форми і змісту заперечень на акт перевірки законодавчо не встановлені. Тому можна складати заперечення в довільній формі або скористатися нашим зразком. Виходячи з практики в запереченнях необхідно:

  • зазначити найменування податкового органу, якому заперечення подаються;
  • навести повне найменування та адресу місцезнаходження СГ, який подає заперечення;
  • назвати порушення, зазначені в акті, які СГ уважає помилковими;
  • обґрунтувати правомірність позиції СГ (дати посилання на норми законодавства і додати підтвердні документи);
  • заявити про своє бажання брати участь у розгляді заперечень (якщо СГ цього хоче).

Заперечення на акт перевірки подаються податковому органу за основним місцем реєстрації платника податків. Заперечення можна подати особисто й отримати на другому екземплярі відмітку про отримання. Або направити поштою рекомендованим листом з описом вкладення і повідомленням про вручення.

Заперечення на акт перевірки повинні бути розглянуті податковим органом протягом 5 робочих днів після їх отримання (п. 86.7 ПК). Наприклад, якщо податковий орган отримав заперечення 2 жовтня 2014 р., то відлік 5-денного строку для їх розгляду починається 3 жовтня (у п'ятницю), а відповідь має бути вручена або направлена СГ не пізніше 9 жовтня. До розрахунку беремо робочі дні – 3, 6, 7, 8 т 9 жовтня. Не враховуються вихідні дні – 4 та 5 жовтня.

ОБРАЗЕЦ

Миргородська об’єднана державна податкова інспекція головного управління Міндоходів у Полтавській області

37600, Полтавська обл. м. Миргород, вул. Гашинського, д. 26

Заперечення до акта перевірки

Товариством з обмеженою відповідальністю «Барбарис» (далі – ТОВ «Барбарис») 26.09.14 р. отримано примірник акта від 16.09.14 р. № 307/222/09876543 (далі – акт), складеного Миргородською об’єднаною державною податковою інспекцією головного управління Міндоходів у Полтавській області (далі – Миргородська ОДПІ) за результатами позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Барбарис» за період з 01.07.13 р. по 01.07.14 р.

Вважаємо помилковими зазначені в акті висновки Миргородської ОДПІ про порушення ТОВ «Барбарис» норм ст. 198, 201 Податкового кодексу (далі – ПК) та заниження суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 365 331 грн.

В акті зазначається, що ТОВ «Барбарис» віднесено до складу податкового кредиту суми ПДВ в розмірі 365 331 грн. на підставі податкової накладної від 13.01.14 г. № 10, оформлення якої не відповідає вимогам, установленим п. 201.1 ПК, та податкової накладної від 10.02.14 р. № 27, оригінал якої нібито був відсутній на годину проведення перевірки.

Цей висновок не відповідає дійсності, зокрема:

  • податкова накладна від 13.01.14 г. № 10 містить усі обов'язкові реквизити, передбачені п. 201.1 ПК. Щодо відсутності у ній коду УКТЗЕД пояснюємо: товар, на поставку якого видана ця податкова накладна, не є підакцизним або ввезеним на митну територію України, тому цей код не мав зазначатися у податковій накладній;

  • оригинал податкової накладної від 10.02.14 р. № 27 надавався під час перевірки, але чомусь не був прийнятий до уваги перевіряючими. Додатково ця податкова накладна буде надана під час розгляду цих заперечень.

Таким чином, висновок щодо порушення ТОВ «Барбарис» ст. 198, 201 ПК та заниження суми податкового зобов'язання в розмірі 365 331 грн. є помилковим.

Керуючись п. 86.7 ПК, подаємо ці заперечення до акта від 16.09.14 р. № 307/222/09876543 та повідомляємо, що представник ТОВ «Барбарис» бажає взяти участь у розгляді цих заперечень.

Прошу повідомити ТОВ «Барбарис» про дату та час розгляду цих заперечень за адресою: м. Миргород, вул. Квіткова, 25.

Директор ТОВ «Барбарис» (підпис) П. Л. Самойленко

Дата складання та печатка ТОВ


РЕКОМЕНДАЦІЇ

1. Якщо ви не згодні з висновками, наведеними в акті перевірки, підпишіть акт, але додайте фразу: «Акт підписується із запереченнями».

2. Протягом 5 робочих днів підготуйте і подайте до податкового органу заперечення на акт перевірки на підставі п. 86.7 ПК.

3. У тексті заперечень максимально ясно викладіть свою позицію і підкріпіть її документами.

4. Якщо ваші доводи будуть проігноровані податковим органом, використовуйте аргументи, викладені в запереченнях, при адміністративному або судовому оскарженні результатів перевірки.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 5

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали