Не згодні з актом податкової перевірки? Оформляйте заперечення!
29.09.2014 14732 5 1
Із цієї статті ви дізнаєтеся: чому варто подавати заперечення до акта перевірки, якщо ви не згодні з висновками перевірки.
Що можна зробити на практиці: правильно скласти і подати заперечення до акта перевірки.
У чому користь від подання заперечень
Припустимо, за результатами податкової перевірки (камеральної, документальної або фактичної) було зроблено висновок, що суб'єкт господарювання (далі – СГ) порушив податкове законодавство, порядок здійснення розрахункових касових операцій і припустився помилки в інших питаннях, що відносяться до компетенції податкового органу. Ці порушення фіксуються в акті перевірки (п. 86.2, 86.3, 86.4. 86.5 Податкового кодексу, далі – ПК). На підставі акта перевірки приймається податкове повідомлення-рішення, у якому буде зазначено суму донарахованого податку та/або застосованого штрафу (пп. 54.3.2 ПК).
Якщо СГ не згоден з висновками перевірки, податкове повідомлення-рішення можна оскаржити в адміністративному або судовому порядку. Але краще ще раніше скористатися шансом, наданим п. 86.7 ПК, і подати до своєї ДПІ заперечення на акт перевірки. Тоді повідомлення-рішення має бути прийняте з урахуванням поданих заперечень. Правда, на практиці доводи платника податків можуть бути як ураховані, так і проігноровані податковим органом.
Проте подавати заперечення, якщо ви не згодні з висновками перевірки, варто з таких причин:
1. Подаючи заперечення, СГ використовує можливість перерахувати документи, які підтверджують його позицію, якщо вони були надані при перевірці, але не відображені в акті. Або якщо з будь-яких причин перевіряючі не заглянули до цих документів (це буде зрозуміло за їх висновками, зафіксованими в акті перевірки).
2. Якщо при перевірці СГ не зміг надати для вивчення окремі документи (така ситуація найчастіше відбувається при фактичних перевірках, коли перевіряють господарську одиницю , наприклад магазин, розташований окремо від офісу), то тепер він виправить ситуацію, додавши копії цих документів до заперечень і пред'явивши оригінали. Адже в запереченнях СГ має можливість зазначити, що саме додатково надані документи доводять: порушень законодавства з боку СГ не було.
3. Подані заперечення стають невід'ємною частиною акта перевірки (п. 86.7 ПК). Тому податковий орган зобов'язаний приймати податкове повідомлення-рішення після розгляду таких заперечень і додатково наданих документів СГ (п. 44.7, 86.8 ПК).
4. При адміністративному або судовому оскарженні результатів перевірки СГ має можливість посилатися на доводи, викладені в запереченнях на акт перевірки, або на документи, не взяті до уваги при винесенні податкового повідомлення-рішення. Це особливо важливо при судовому оскарженні. Адже згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства СГ зобов'язаний обґрунтувати свої позовні вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення.
Як скласти і подати заперечення
Якщо при підписанні акта перевірки відразу неможливо повністю викласти суть заперечень (поспіх тут не потрібний), то в акті треба вказати на їх наявність. Наприклад, фразою: «Акт підписується із запереченнями, які будуть подані протягом 5 робочих днів згідно з п. 86.7 Податкового кодексу». Зверніть увагу, 5-денний строк необхідно розраховувати з дати отримання акту, щоб напевно його не прострочити. Наприклад, якщо акт отриманий 26 вересня 2014 р., то відлік 5-денного строку починаємо із цього дня. Рахуємо тільки робочі дні (26, 29 та 30 вересня, 1 та 2 жовтня), а вихідні дні (27 та 28 вересня) не враховуємо. Тобто останній день для подання заперечень 2 жовтня.
Вимоги до форми і змісту заперечень на акт перевірки законодавчо не встановлені. Тому можна складати заперечення в довільній формі або скористатися нашим зразком. Виходячи з практики в запереченнях необхідно:
- зазначити найменування податкового органу, якому заперечення подаються;
- навести повне найменування та адресу місцезнаходження СГ, який подає заперечення;
- назвати порушення, зазначені в акті, які СГ уважає помилковими;
- обґрунтувати правомірність позиції СГ (дати посилання на норми законодавства і додати підтвердні документи);
- заявити про своє бажання брати участь у розгляді заперечень (якщо СГ цього хоче).
Заперечення на акт перевірки подаються податковому органу за основним місцем реєстрації платника податків. Заперечення можна подати особисто й отримати на другому екземплярі відмітку про отримання. Або направити поштою рекомендованим листом з описом вкладення і повідомленням про вручення.
Заперечення на акт перевірки повинні бути розглянуті податковим органом протягом 5 робочих днів після їх отримання (п. 86.7 ПК). Наприклад, якщо податковий орган отримав заперечення 2 жовтня 2014 р., то відлік 5-денного строку для їх розгляду починається 3 жовтня (у п'ятницю), а відповідь має бути вручена або направлена СГ не пізніше 9 жовтня. До розрахунку беремо робочі дні – 3, 6, 7, 8 т 9 жовтня. Не враховуються вихідні дні – 4 та 5 жовтня.
ОБРАЗЕЦ |
Миргородська об’єднана державна податкова інспекція головного управління Міндоходів у Полтавській області |
37600, Полтавська обл. м. Миргород, вул. Гашинського, д. 26 |
Заперечення до акта перевірки |
Товариством з обмеженою відповідальністю «Барбарис» (далі – ТОВ «Барбарис») 26.09.14 р. отримано примірник акта від 16.09.14 р. № 307/222/09876543 (далі – акт), складеного Миргородською об’єднаною державною податковою інспекцією головного управління Міндоходів у Полтавській області (далі – Миргородська ОДПІ) за результатами позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Барбарис» за період з 01.07.13 р. по 01.07.14 р. |
Вважаємо помилковими зазначені в акті висновки Миргородської ОДПІ про порушення ТОВ «Барбарис» норм ст. 198, 201 Податкового кодексу (далі – ПК) та заниження суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 365 331 грн. |
В акті зазначається, що ТОВ «Барбарис» віднесено до складу податкового кредиту суми ПДВ в розмірі 365 331 грн. на підставі податкової накладної від 13.01.14 г. № 10, оформлення якої не відповідає вимогам, установленим п. 201.1 ПК, та податкової накладної від 10.02.14 р. № 27, оригінал якої нібито був відсутній на годину проведення перевірки. |
Цей висновок не відповідає дійсності, зокрема: |
|
|
Таким чином, висновок щодо порушення ТОВ «Барбарис» ст. 198, 201 ПК та заниження суми податкового зобов'язання в розмірі 365 331 грн. є помилковим. |
Керуючись п. 86.7 ПК, подаємо ці заперечення до акта від 16.09.14 р. № 307/222/09876543 та повідомляємо, що представник ТОВ «Барбарис» бажає взяти участь у розгляді цих заперечень. |
Прошу повідомити ТОВ «Барбарис» про дату та час розгляду цих заперечень за адресою: м. Миргород, вул. Квіткова, 25. |
Директор ТОВ «Барбарис» (підпис) П. Л. Самойленко |
Дата складання та печатка ТОВ |
РЕКОМЕНДАЦІЇ
1. Якщо ви не згодні з висновками, наведеними в акті перевірки, підпишіть акт, але додайте фразу: «Акт підписується із запереченнями».
2. Протягом 5 робочих днів підготуйте і подайте до податкового органу заперечення на акт перевірки на підставі п. 86.7 ПК.
3. У тексті заперечень максимально ясно викладіть свою позицію і підкріпіть її документами.
4. Якщо ваші доводи будуть проігноровані податковим органом, використовуйте аргументи, викладені в запереченнях, при адміністративному або судовому оскарженні результатів перевірки.
Коментарі до матеріалу
Відсортовано: по часу за популярністю
Всього коментарів 5