Як дізнатися, що на підприємство прийшов справжній інспектор із питань праці?
16.02.2017 2929 0 2
Після внесення змін до КЗпП на практиці почастішали випадки, коли на підприємства приходять «фейкові» інспектори з питань праці та вимагають гроші. Як дізнатися, що до вас завітали дійсно працівники Державної служби з питань праці (далі – Держпраці)? Які документи має надати інспектор, що прийшов із перевіркою?
У 2017 році Держпраці та її територіальні органи можуть здійснювати як планові, так і позапланові перевірки (адже на цей контролюючий орган не поширюється мораторій на проведення перевірок; детальніше про цей мораторій див. «Мораторій-2017: питання та відповіді»).
Графік планових перевірок можна знайти на сайті відповідного територіального органу Держпраці. Кожне підприємство може пошукати себе у графіку перевірок і таким чином дізнатися, коли до нього може прийти інспектор із питань праці. Якщо ж вашого підприємства у плані немає, то це означає, що в 2017 році проводити у вас планову перевірку Держпраці не має права. Зазначимо, що план перевірок оприлюднюється на офіційних сайтах Держпраці не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Наприклад, ознайомитися з графіком перевірок у Дніпропетровській області можна на сайті Головного управління Держпраці у Дніпропетровській обл.
Про проведення планової перевірки суб’єкта господарювання (далі – СГ) мають письмово повідомити не пізніше як за 10 днів до початку перевірки (ст. 5 Закону від 05.04.07 р. № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», далі – Закон № 877). Якщо вам не надійшло таке повідомлення, ви маєте право не допускати інспектора з питань праці (навіть справжнього) до проведення планової перевірки.
Позапланова перевірка може бути проведена у таких випадках (ст. 6 Закону № 877):
- за власним бажанням СГ – на підставі його письмової заяви;
- якщо у документах обов’язкової звітності СГ виявлено недостовірні дані, які протягом 5 робочих днів після отримання повідомлення від Держпраці не виправлені;
- для перевірки, чи усунено порушення законодавства про працю, виявлені за результатами попередньої перевірки;
- за зверненням фізичної особи з додаванням документів чи їх копій про порушення, що спричинило шкоду її правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю;
- у разі неподання підприємством документів обов’язкової звітності за два звітних періоди поспіль без поважних причин;
- у разі настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання на підприємстві;
- за дорученням прем'єр-міністра України про перевірку СГ у відповідній сфері.
Зверніть увагу: під час позапланової перевірки повинні перевірятися лише ті питання, які є підставою для її проведення.
Для здійснення планової або позапланової перевірки видається наказ, який має містити найменування суб’єкта господарювання, що буде перевірятися, та предмет перевірки (питання, що треба з’ясувати).
На підставі цього наказу оформляється направлення на проведення перевірки, яке підписується керівником територіального органу Держпраці або його заступником і засвідчується печаткою.
Які документи повинен мати при собі інспектор із питань праці, що прийшов із перевіркою?
Інспектор органу Держпраці повинен пред’явити уповноваженій особі СГ (ст. 7 Закону № 877):
- службове посвідчення;
- направлення на проведення перевірки, оформлене відповідно до вимог Закону № 877. Направлення є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку.
Також представники органу Держпраці повинні надати СГ копію направлення на проведення перевірки. Ця копія залишається на підприємстві.
У направленні на проведення перевірки мають бути зазначені такі відомості (ч. 3 ст. 7 Закону № 877):
- назва органу, що здійснює перевірку;
- назва СГ-підприємства або П. І. Б. фізособи-підприємця, а також адреса СГ;
- номер і дата наказу, за яким здійснюється перевірка;
- перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні перевірки, із зазначенням їх посади, П. І. Б.;
- дата початку та дата закінчення перевірки;
- тип перевірки (планова або позапланова);
- підстави для здійснення перевірки;
- предмет перевірки (питання);
- інформація про здійснення попереднього заходу (тип перевірки і строк його здійснення).
Отже, якщо всі ці документи будуть надані вам, якщо вони оформлені відповідно до вимог законодавства, ви зобов’язані допустити інспекторів до перевірки, виконувати їх законні вимоги та не створювати перешкод.
Зверніть увагу: незаконний недопуск до перевірки може мати наслідки у вигляді штрафу, передбаченого ст. 265 КЗпП (у розмірі 3 МЗП або 100 МЗП – залежно від підстави для проведення перевірки).
Однією з найпоширеніших підстав для проведення позапланової перевірки на сьогодні є виявлення на підприємстві (у підприємця) неоформлених працівників. Про те, як зустрічати інспекторів у цьому випадку та чи можна на законних підставах не допустити їх до перевірки, читайте «Коли можна не допустити інспектора Держпраці до перевірки без ризику бути оштрафованим на 320 тис. грн.?».
Також читайте:
«Держпраці про облік витрат на охорону праці»
Коментарі до матеріалу