Як поводитися під час обшуку: радить досвідчений юрист
09.06.2016 16250 0 1
Акценти цієї статті: як посадовим особам і співробітникам потрібно діяти під час обшуку на підприємстві, щоб захистити і себе особисто, і своє підприємство.
Про те, у яких випадках можуть прийти на підприємство з обшуком; хто і на якій підставі має право провести обшук; які документи дають право на проведення обшуку; які права має слідчий або прокурор, а які – підприємство і його працівники; у чому слідчий або прокурор відмовити не мають права; кого і в яких випадках можна не допускати до проведення обшуку; чому при проведенні обшуку потрібний адвокат; навіщо потрібна відеофіксація обшуку технічними засобами – ми вже розповідали раніше (див. «Якщо на підприємство прийшли з обшуком: як зустрічати "гостей"»).
Нагадаємо, що обшук – це слідча дія, що проводиться в рамках кримінального провадження. Мета обшуку – виявити і зафіксувати відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукати знаряддя кримінального правопорушення або майно, яке було здобуте в результаті його вчинення, а також установити місцезнаходження розшукуваних осіб (ст. 223, 234 Кримінального процесуального кодексу, далі – КПК).
Чому всім співробітникам підприємства важливо знати, як поводитися і діяти при обшуку на підприємстві?
Про дату проведення обшуку ні слідчий, ні прокурор заздалегідь нікого сповіщати не будуть. І тому про проведення обшуку на підприємстві його посадові особи та рядові співробітники дізнаються тільки тоді, коли до них прийдуть з обшуком. Припустимо, на підприємстві немає штатного юриста. Або за законом підлості юрист відсутній на робочому місці (захворів, виїхав у відрядження, перебуває в суді), а адвокат, з яким укладено договір про надання правової допомоги, не може миттєво опинитися на підприємстві (йому необхідний якийсь час, щоб доїхати). У такій ситуації посадовим особам та іншим співробітникам підприємства доведеться розраховувати тільки на самих себе. Адже ні слідчий, ні прокурор не чекатимуть повернення штатного юриста або прибуття адвоката, а почнуть обшук. І в кращому разі штатний юрист або адвокат прибудуть тоді, коли обшук уже йтиме повним ходом. А в гіршому їх узагалі не допустять до обшукуваного приміщення до закінчення обшуку.
Чи варто добровільно віддавати співробітникам правоохоронних органів предмети і документи, зазначені в ухвалі слідчого судді про дозвіл на проведення обшуку?
Добровільно видати такі предмети і документи слідчому або прокуророві, уповноваженому на проведення обшуку, – це право підприємства. І скористатися цим правом можна тільки за умови, що така видача не нашкодить інтересам підприємства і його посадовим особам.
Що це дасть підприємству? Цілком можливо, що тоді слідчий або прокурор відмовляться від проведення обшуку. Адже шукані предмети і документи ними вже отримані. Принаймні, такий висновок випливає з вимог ч. 5 ст. 236 КПК. Проте далеко не завжди добровільна видача допоможе уникнути обшуку. Адже слідчий або прокурор може вирішити, що йому видали не все, що він хотів знайти. Тому на поставлене запитання немає однозначної відповіді.
Чи може обшук тривати декілька днів?
Ні, не може. Такий висновок випливає з вимог ч. 1 ст. 235 КПК. Там сказано, що потрапити на територію підприємства для проведення обшуку слідчий або прокурор може тільки один раз. Тому якщо слідчий або прокурор уже прийшов на підприємство з обшуком, то йому доведеться почати і закінчити обшук, не виходячи за територію підприємства. А для того щоб потрапити на територію підприємства з обшуком ще раз, слідчому або прокуророві необхідно мати нову ухвалу слідчого судді про дозвіл на проведення обшуку на підприємстві.
Що робити співробітникам підприємства під час обшуку?
При обшуку необхідно перш за все зберігати спокій і самовладання. Розмовляти із слідчим або прокурором, які проводять обшук, а також особами, що їх супроводжують (найчастіше це оперативні співробітники кримінального розшуку), потрібно коректно і стримано. Також радимо виконувати законні вимоги слідчого або прокурора, якому слідчий суддя дозволив проведення обшуку.
Чого при обшуку робити не слід?
Під час обшуку не слід:
1) давати будь-які письмові або усні пояснення з питань, що не стосуються безпосередньо предмета обшуку.
Наприклад, якщо слідчий у ході проведення обшуку питає про те, де ваше робоче місце, яку ви обіймаєте посаду, чи належить майно, що знаходиться в обшукуваному приміщенні, вам особисто чи це майно підприємства, то відповідати на ці запитання необхідно.
Якщо ж слідчий заявляє про необхідність отримати у посадових осіб або працівників підприємства пояснення (письмові або усні) про взаємовідносини з тим або іншим контрагентом, то давати такі пояснення в ході обшуку не слід.
Якщо слідчому необхідно вас допитати, нехай викликає офіційно і виписує повістку. У цьому випадку ви зможете підготуватися до допиту і давати пояснення спокійно та у присутності адвоката, а не у стресовом стані в ході проведення обшуку і без адвоката;
2) перешкоджати слідчому або прокуророві, уповноваженому судом, у проведенні обшуку.
Наприклад, слідчий хоче обшукати замкнуту кімнату і вимагає її відкрити або дати йому ключ від кімнати. Але посадова особа підприємства відмовляється відкрити кімнату або намагається не пустити до неї слідчого. Звичайно, ці дії не принесуть бажаного результату. Двері в закриту кімнату будуть відкриті, а посадова особа, яка перешкоджала проведенню обшуку, може бути притягнута до кримінальної відповідальності на підставі ч. 2 ст. 342 Кримінального кодексу. Ця стаття передбачає такі покарання:
- або штраф від 100 до 200 НМДГ (від 1 700 до 3 400 грн.),
- або арешт на строк від 3 до 6 місяців,
- або обмеження волі на строк до 4 років,
- або позбавлення волі на строк до 2 років.
- Як діяти при проведенні обшуку?
Просто недопустити візитерів до проведення обшуку у вас, скоріше за все, не вийде. Закриті двері будуть зламані, а фізичний опір придушений. Адже слідчий або прокурор бере із собою оперативних співробітників не тільки як помічників при проведенні обшуку, а ще й на той випадок, якщо знадобиться фізичний вплив. Ваші словесні заперечення також не матимуть впливу. Вам скажуть, що коли ви із чимось не згодні – скаржіться. Проте ви можете захищати себе і своє підприємство, якщо діятимете грамотно. Зокрема, при проведенні обшуку необхідно:
1) подати слідчому або прокуророві, який проводить обшук, письмові клопотання стосовно:
- проведення обшуку у присутності вашого адвоката (якщо такий у вас є);
- фіксації обшуку технічними засобами (наприклад, знімати все, що відбувається, на відео).
Перший примірник клопотання потрібно передати слідчому або прокуророві, який проводить обшук, і наполягти на тому, щоб на другому примірнику цього клопотання слідчий або прокурор розписався в його отриманні, зазначивши дату та час отримання, своє прізвище, ініціали і посаду. Примірник клопотання, що залишився у вас, буде доказом того, що при проведенні обшуку ви наполягали на участі адвоката та/або на фіксації обшуку технічними засобами;
2) зажадати:
- пред'явлення понятими документів, що засвідчують їх особу, і записати прізвище, ім'я і по батькові кожного понятого, дані пред'явленого вам документа, відомості про місце проживання;
- заміни понятих, якщо вони відмовляються пред'явити вам документи, що засвідчують їх особу, або якщо ви вважаєте, що слідчий прийшов зі «своїми» понятими;
3) фіксувати письмово всі допущені, на ваш погляд, порушення при проведенні обшуку. Обшук – досить тривала процедура. Тому не варто покладатися на свою пам'ять. Якщо ви бачите порушення – відразу записуйте їх. Потім усі ці порушення ви зможете внести до протоколу обшуку;
4) зажадати щоб поняті були присутні при всіх діях, що проводяться слідчим;
5) періодично нагадувати понятим про необхідність ретельно спостерігати за діями слідчого або прокурора при обшуку. Це варто робити, тому що люди можуть відвернутися, втомитися;
6) вимагати, щоб кожний із слідчих проводив обшук виключно у присутності двох понятих (якщо проводити обшук уповноважені два і більше слідчих або прокурорів, які діють кожний окремо). Наприклад, один слідчий обшукує стіл і тумбочку в одному кутку кабінету, а другий – шафу в іншому. Двоє присутніх понятих просто не в змозі одночасно обидва спостерігати за діями обох слідчих. Тому, якщо ці двоє понятих спостерігають за діями одного із слідчих, вимагайте запросити ще двох понятих, які спостерігатимуть за діями другого слідчого. Адже за діями особи, яка проводить обшук, повинні спостерігати не менше двох понятих (див. нижче);
7) зазначити у протоколі обшуку всі порушення, допущені, на вашу думку, при проведенні обшуку.
Навіщо потрібні відомості про особу понятих?
При проведенні обшуку обов'язкова присутність не менше двох незацікавлених понятих (ст. 223, 236 КПК).
Роль понятих полягає у спостереженні за діями особи, яка проводить обшук. А своїми підписами у протоколі обшуку поняті підтверджують, що відомості відображені у протоколі мали місце насправді. І надалі ці люди можуть бути викликані до суду для підтвердження обставин проведення обшуку.
Якщо поняті не пред'являють документи, що засвідчують їх особу, повідомте про це слідчого, уповноваженого на проведення обшуку, і письмово вимагайте заміни понятих. Адже якщо поняті хочуть залишитися для вас інкогніто, ви не можете бути впевнені в тому, що відомості про понятих, занесені до протоколу обшуку, та їх свідчення є достовірними.
Що робити якщо слідчий прийшов разом зі «своїми» понятими?
На практиці співробітники правоохоронних органів часто приходять уже зі «своїми» понятими. Такими «своїми» понятими можуть бути, наприклад, студенти, які знаходяться на практиці в тому або іншому відділенні поліції, але не є співробітниками поліції. Або інші особи, які з будь-яких причин залежать від працівників поліції.
Не можуть бути понятими: потерпілий, родичі підозрюваного, обвинувачуваного і потерпілого, працівники правоохоронних органів, а також особи, зацікавлені в результатах кримінального провадження (ч. 7 ст. 223 КПК).
Якщо ви вважаєте, що слідчий прийшов зі «своїми» понятими, ви можете заявити про ваше недовір'я понятим і наявність підстав, які дають вам привід уважати таких понятих зацікавленими в результатах обшуку. Наприклад, підставою для недовір'я понятим може бути сам факт того, що поняті прийшли разом із слідчим, а не були запрошені окремо із числа випадкових людей, що проходили повз або перебували в будівлі, де розташоване підприємство. А також зажадати заміни понятих. Якщо вимогу про заміну понятих не задовольнять, то ваша заява про недовіру до понятих і необхідність їх заміни все одно повинна бути занесена до протоколу обшуку (ч. 8 ст. 236 КПК).
Чи можна самим запросити понятих?
Якщо ваш офіс розташований в адміністративній будівлі, запропонуйте запросити як понятих дружніх вам співробітників сусідніх підприємств або підприємців. Часто працівники різних організацій, офіси яких розташовані по сусідству, знайомі між собою і підтримують приятельські стосунки. Участь таких понятих для вас буде переважнішою: адже ці люди налаштовані до вас лояльно і не зацікавлені в результатах обшуку, що проводиться у вас. А в разі потреби буде простіше запросити їх як свідків.
Чому так важлива присутність незалежних понятих?
У присутності незалежних понятих слідчий або прокурор, які проводять обшук, інші співробітники поліції, які прийшли з ними, будуть змушені дотримуватися вимог законодавства. Адже ці люди ніяк від них не залежать, а надалі зможуть своїми свідченнями підтвердити реальні обставини проведення обшуку, і зокрема факти порушень, допущених при його проведенні.
Де повинні перебувати працівники підприємства під час проведення обшуку?
КПК не регламентує, де саме повинні перебувати працівники у момент проведення обшуку. Проте згідно зі ст. 236 КПК:
- обшук повинен проводитися в той час, коли завдається найменша шкода звичайному режиму роботи підприємства (ч. 2);
- при проведенні обшуку слідчий або прокурор має право заборонити будь-яким особам до закінчення обшуку залишати приміщення, у якому проводиться обшук, а також вчиняти дії, що перешкоджають обшуку (ч. 3).
Тому наполягайте, щоб під час обшуку працівники залишалися на своїх робочих місцях в обшукуваному приміщенні. Заперечуйте, якщо слідчий або прокурор зажадає зібрати всіх працівників в одному приміщенні. Адже працівники не просто сидять на своїх робочих місцях, вони виконують роботи, необхідні підприємству. І ні КПК, ні інші норми законодавства не зобов'язують підприємство припиняти свою господарську діяльність на час проведення обшуку.
Присутність працівників на своїх робочих місцях в обшукуваному приміщенні дає пряму вигоду для підприємства. Адже в цьому випадку працівник буде додатковим свідком того, як саме обшукувалося його робоче місце. І на очах у працівника навряд чи хтось ризикне підкинути («на користь слідства») якісь заборонені предмети, щоб скомпрометувати підприємство, його посадових осіб та інших співробітників.
Чи можуть співробітники підприємства бути піддані особистому обшуку?
Так, можуть. КПК надає слідчому або прокуророві право обшукати осіб, які знаходяться у приміщенні, у якому провадиться обшук, якщо будуть підстави вважати, що ці особи приховують на собі документи, які мають значення для кримінального провадження (ч. 5 ст. 236 КПК).
Наприклад, слідчий може визнати, що бухгалтер підприємства заховала в своєму одязі флешку, а в сумці – документи, що мають відношення до кримінального провадження. Тоді слідчий має право провести обшук як особисто бухгалтера, так і її речей.
Зверніть увагу: слідчий, який проводить особистий обшук, і присутні при цьому поняті повинні бути однієї статі з людиною, яку обшукують. Інших осіб у приміщенні бути не повинно. Можлива ситуація, коли обшукуваному доведеться роздягтися аж до нижньої білизни або повністю.
Як оформляються результати обшуку?
Результати обшуку оформляються протоколом (ст. 104 КПК). Якщо проведення обшуку фіксувалося технічними засобами, це повинне бути відображене у протоколі. У протоколі обшуку має бути зазначено:
- місце і час проведення обшуку;
- П. І. Б. і посада слідчого або прокурора, який проводив обшук;
- П. І. Б., дати народження і місця проживання всіх осіб, присутніх при проведенні обшуку;
- інформація про те, що особи, які брали участь в обшуку, були заздалегідь сповіщені про застосування технічних засобів фіксації, технічні характеристики засобів фіксації та носіїв інформації, що застосовувалися при проведенні обшуку, про умови і порядок використання таких засобів;
- послідовність дій при проведенні обшуку, тобто чітке викладення того, як саме проводився обшук;
- отримані в результаті обшуку відомості, важливі для кримінального провадження, у тому числі виявлені та/або надані речі й документи, наприклад перелік документів фінансово-господарської діяльності та комп'ютерна техніка;
- вилучені речі й документи і спосіб їх ідентифікації. Якщо в результаті обшуку вилучаються документи або майно, наполягайте на тому, щоб кожний вилучений документ або річ чітко фіксувалися. Наприклад, одне з найбільш поширених фомулювань при вилученні документів таке: «Документи фінансово-господарської діяльності, договори, накладні, податкові накладні, акти приймання виконаних робіт та інші документи за 2013–2014 роки» (роки можуть бути іншими). Слідчий і прокурор, як правило, не хочуть возитися й описувати кожний документ, що вилучається ними, якщо обсяг документів великий, оскільки це довго і морочливо. Але підприємству необхідно, щоб кожний вилучений документ був чітко зазначений. Адже надалі підприємство зіткнеться з проблемою повернути свої документи або підтвердити податковій інспекції неможливість надати той або інший документ. І якщо кожний вилучений документ був чітко зафіксований, ви зможете як зажадати повернення всіх своїх документів, так і довести податківцям, що документи фінансово-господарської діяльності та податкового обліку вами велися, але були вилучені в ході обшуку;
- спосіб ознайомлення учасників зі змістом протоколу. Наприклад, протокол обшуку може бути прочитаний вголос усім учасникам обшуку або наданий для ознайомлення та особистого прочитання кожним учасником;
- зауваження і доповнення учасників до письмового протоколу. Якщо у вас є зауваження або доповнення до протоколу обшуку, обов'язково внесіть їх до тексту протоколу. Адже усні зауваження юридичної сили не мають.
Протокол підписується всіма, хто брав участь у проведенні обшуку. Другий примірник протоколу обшуку разом із доданим до нього описом вилучених документів і речей (за наявності) вручається керівникові підприємства або іншому уповноваженому представникові підприємства.
Висновки
Якщо на підприємство прийшли з обшуком, керівникові та співробітникам необхідно поводитися спокійно і грамотно з юридичної точки зору, а саме: виконувати законні вимоги слідчого або прокурора, якому слідчий суддя дозволив проведення обшуку; не давати будь-яких письмових або усних пояснень із питань, що не стосуються безпосередньо обшуку; наполягати на проведенні обшуку у присутності адвоката підприємства або особистого адвоката (якщо такий є); вимагати відеофіксації обшуку; зажадати заміни понятих, якщо вони можуть бути зацікавлені в результатах обшуку; занести до протоколу обшуку всі допущені при його проведенні порушення; відобразити у протоколі обшуку все вилучене – майно і кожний документ; отримати копію протоколу обшуку.
Коментарі до матеріалу