Як застосовується повторність у податковому законодавстві в разі притягнення до відповідальності?
10.06.2015 306 0 0
Розмір фінансової санкції, що застосовується органом ДФС до платника податків, часто залежить від того, як було допущено порушення – вперше чи повторно. Що таке повторність у податковому законодавстві та як вона застосовується на практиці?
Повторність порушень податкового законодавства – це варіанти послідовності допущених платником податків порушень, які є підставою для застосування до платника податків штрафних санкцій. Така повторність визначається строком (в одних випадках це рік, в інших – 1 095 днів), протягом якого на платника податків накладаються штрафи за порушення податкового законодавства або донараховуються податкові зобов'язання за результатами податкової перевірки.
Розглянемо суть поняття повторності на прикладі різних правопорушень.
1. Порушення, допущені платником податків протягом року.
Нормою п. 119.2 Податкового кодексу (далі – ПК) установлено, що:
- порушення встановлених строків подання, подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми отриманої від фізичних осіб оплати за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості чи помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податків та/або до зміни платника податків, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 510 грн.;
- повторне аналогічне правопорушення, вчинене платником податків протягом року, карається штрафом у розмірі 1 020 грн.
Таким чином, штраф у подвійному розмірі може бути застосовано, тільки якщо платник податків два і більше разів протягом року (тобто повторно) допустив однакові порушення податкового законодавства. Наприклад, було порушено строк подання Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ, затверджена наказом Мінфіну від 13.01.15 р. № 4).
Якщо ж платник податків протягом року вчинив два різних порушення, передбачені п. 119.1 ПК (наприклад, порушив строк подання форми № 1ДФ і подав цю форму з недостовірними відомостями чи помилками), то в цьому випадку ознака повторності відсутня і штраф за кожне порушення становить 510 грн.
2. Донарахування органом ДФС платнику податків податкового зобов'язання або зменшення суми бюджетного відшкодування протягом 1 095 днів.
Звернемося до п. 123.1 ПК:
- якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення ПДВ платника податків із підстав, передбачених пп. 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4–54.3.6 ПК, то це тягне за собою накладення штрафу в розмірі 25 % суми певного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування;
- при повторному протягом 1 095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшенні суми бюджетного відшкодування застосовується штраф у розмірі 50 % суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Наприклад, у квітні 2014 року орган ДФС провів планову перевірку платника податків, за результатами якої йому було донараховано податкові зобов'язання з ПДВ і податку на прибуток, а також застосовано штраф у розмірі 25 % донарахованих податкових зобов'язань.
У травні 2015 року орган ДФС провів позапланову перевірку того самого платника податків, за результатами якої було донараховано податкові зобов'язання з ПДВ і податку на землю, а також застосовано штрафні санкції:
- у розмірі 50 % донарахованого податкового зобов'язання з ПДВ. У цьому випадку присутньою є ознака повторності, оскільки протягом 1 095 днів (у квітні 2014 року) платнику податків після перевірки вже донараховувалися податкові зобов'язання з ПДВ;
- у розмірі 25 % донарахованого податкового зобов'язання з податку на землю. У цьому випадку ознака повторності є відсутньою, оскільки протягом 1 095 днів за результатами перевірки платнику податків не донараховувалися податкові зобов'язання з цього податку.
Коментарі до матеріалу