Чим цінна ця стаття: на конкретному практичному прикладі розглянуто, як слід чинити платникові податків, якщо ДПІ необґрунтовано відмовляється визнати його декларацію вже після підтвердження її прийняття. Зокрема, розказано, як можна оскаржити неправомірні дії податкового органу в судовому порядку.
Від чого допоможе захиститися: від штрафу за неподання декларації, передбаченого ст. 120 Податкового кодексу.
Ситуація
Платник податків вчасно направив податкову декларацію засобами електронного зв'язку до ДПІ. Того ж дня отримав першу і другу квитанції – підтвердження, що декларацію було доставлено і прийнято. Проте через деякий час (коли строк для подання декларації за цей період уже закінчився) платник податків отримав поштою лист від ДПІ, у якому було сказано, що його декларація не може бути визнана податковою декларацією у зв'язку з порушенням порядку її заповнення. Причому в листі не було зазначено, які саме порушення допущено. Як учинити платнику податків у такій незрозумілій ситуації?
Чи правомірні дії ДПІ
Випадки, коли податкова може відмовитися приймати від платника податків декларацію, передбачено в Податковому кодексі (далі – ПК). І на такий випадок п. 49.12 ПК пропонує платнику податків два варіанти дій:
1. Подати нову податкову декларацію (якщо встигне у строк – то без штрафу, а якщо не встигне – тоді доведеться сплатити штраф за запізнення в розмірі 170 грн. А якщо платник податків протягом року вже платив такий штраф – тоді за повторне порушення штраф становитиме 1 020 грн.). Штраф сплачується на підставі податкового повідомлення-рішення.
2. Оскаржити рішення контролюючого органу в порядку, передбаченому ст. 56 ПК (тобто подати скаргу до вищого контролюючого органу або звернутися до суду з позовом).
У нашій ситуації нову декларацію платник податків без сплати штрафу подати не зможе, оскільки строк упущено (зауважте, не з вини платника податків). До того ж у листі не названо причини відмови. Як угадати, які порушення, на думку ДПІ, було допущено під час заповнення декларації?
Надіславши подібний лист, ДПІ сама порушила вимоги законодавства.
По-перше, якщо податкову декларацію заповнено неправильно (порушено вимоги п. 48.3 і 48.4 ПК), контролюючий орган зобов'язаний письмово повідомити платника податків про відмову прийняти його декларацію – із зазначенням причин такої відмови (п. 49.11 ПК; п. 4.14 Методичних рекомендацій щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, затверджених наказом ДПС від 14.06.12 р. № 516, далі – Методрекомендації № 516). У додатку № 6 до Методрекомендацій № 516 наведено довідник причин відмови, у якому ці причини згруповано під різними кодами. А в нашому випадку в листі ДПІ не було сказано ні слова про причину відмови.
По-друге, наш платник податків отримав першу і другу квитанції про прийняття декларації. Це означає, що в момент її перевірки причини для її неприйняття-невизнання були відсутні. Адже інакше платнику податків було б направлено другу квитанцію про неприйняття декларації (п. 7.6 розд III Інструкції, затвердженої наказом ДПАУ від 10.04.08 р. № 233). Де ж логіка?
Що тепер робити?
Доведеться йти до податкової розбиратися.
А якщо з'ясується, що немає жодних недоліків у заповненні вже поданої та прийнятої, а потім невизнаної декларації?
Тоді рекомендуємо звертатися зі скаргою до вищого контролюючого органу або з адміністративним позовом до суду.
Якщо ви вирішили оскаржити неправомірні дії ДПІ в судовому порядку, зверніть увагу на такі важливі моменти.
1. У позовній заяві слід просити визнати:
2. Відповідачем за таким позовом виступатиме податкова інспекція, яка надіслала платнику податків повідомлення про відмову прийняти декларацію.
3. Цей спір є немайновим, тому судовий збір слід сплачувати в розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня календарного року, у якому подається позов до суду (ч. 1, 2 ст. 4 Закону від 08.07.11 р. № 3674-VI «Про судовий збір»). На сьогодні розмір судового збору становить 73,08 грн. (1 218 грн. х 0,06).
Судова практика
Звісно, наш платник податків буде зовсім не першим, хто звернувся до суду у зв'язку з безпідставною відмовою у прийнятті декларації.
У подібних ситуаціях платники податків по-різному формулюють свої позовні вимоги. І часто просять суд зобов'язати ДПІ прийняти декларацію, визнати неправомірним рішення податкової, визнати подану податкову декларацію податковою звітністю тощо. Проте виходячи із роз'яснень ВАСУ (лист від 15.06.12 р. № 1503/12/13-12) вимоги у спорах такої категорії слід формулювати як вимоги про визнання протиправною відмови у прийнятті податкової декларації, поданої платником податків на певну дату.
Зауважимо, що в таких спорах рішення часто приймаються на користь платника податків (див., наприклад, ухвалу ВАСУ від 16.07.14 р., ЄДРСР, реєстр. № 39888414; ухвалу ВАСУ від 03.07.14 р., ЄДРСР, реєстр. № 39888123).
Що буде після суду
Припустимо, суд ухвалив рішення на користь платника податків. Що далі?
Далі все добре. Якщо судом установлено факт неправомірної відмови ДПІ у прийнятті податкової декларації, то остання вважається прийнятою в день її фактичного отримання органом державної податкової служби (п. 49.13 ПК).
Це означає, що рішення ДПІ не створило жодних правових наслідків, а податкова декларація є поданою своєчасно на підставі п. 49.13 ПК. У такому разі обов'язок платника податків уважається виконаним належним чином, а його порушені права – повністю відновленими (лист ВАСУ від 15.06.12 р. № 1503/12/13-12).
На підставі рішення суду, що набрало законної сили, або позитивного рішення вищого податкового органу про результати розгляду скарги в електронних базах податкової звітності для відповідної декларації скасовується статус «Не визнано як податкова декларація» і встановлюється діючий статус «Визнано як податкова декларація за рішенням суду». Статус зміниться в день отримання рішення суду або рішення органу ДПС підрозділом приймання та обробки податкової звітності (пп. 4.27.1 Методрекомендацій № 516).
Важливі нюанси
У розглянутій ситуації є важливі моменти, які не можна залишати поза увагою, а саме:
Платник податків, який отримав неправомірну відмову у прийнятті декларації, може оскаржити дії податкового органу в адміністративному чи судовому порядку. При цьому йому треба вчасно сплатити задекларовану суму податку і підготуватися до ймовірної позапланової перевірки.