• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи повинен підприємець-єдинник платити ЄСВ за себе, якщо є пенсіонером на пільгових підставах?

Підприємець-єдинник є пенсіонером. Пенсію призначено йому на пільгових підставах (зниження загального пенсійного віку). Чи зобов'язаний він у такому разі сплачувати ЄСВ за себе?

Ні, у такому разі підприємець-єдинник не зобов'язаний сплачувати ЄСВ за себе.

Пояснимо чому. Підприємець-єдинник, який є пенсіонером за віком та отримує пенсію, звільнений від сплати ЄСВ згідно з п. 4 ч. 1, ч. 4 ст. 4 Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI. Із цим ніхто не спорить, претензій до таких підприємців не пред'являють. У цьому випадку пенсію підприємцеві призначено на пільгових підставах – із зниженням загального пенсійного віку. Тобто він досяг пенсійного віку, установленого для пільговиків його категорії. А отже, його теж слід уважати пенсіонером за віком і звільнити від сплати ЄСВ. Нагадаємо, що в загальному випадку право на пенсію за віком мають (ст. 26 Закону від 09.07.03 р. № 1058-IV, далі – Закон № 1058):

  • чоловіки після досягнення ними віку 60 років і за наявності страхового стажу не менше 15 років;
  • жінки, які народилися в період починаючи з 1 січня 1962 року і пізніше, після досягнення ними віку 60 років і за наявності страхового стажу не менше 15 років;
  • жінки, які народилися в 1961 році і раніше, після досягнення ними віку від 55 до 60 років залежно від дати народження.

Для окремих категорій працівників передбачено можливість вийти на пенсію в молодшому віці. Тобто їм знижено пенсійний вік (стю 13 Закону від 05.11.91 р. № 1788-XII, далі – Закон № 1788). Звернемо увагу на деякі пільгові категорії.

Мають право вийти на пенсію раніше інших:

1) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком № 1, затвердженим постановою КМУ від 16.01.03 р. № 36 (далі – Постанова № 36):

  • чоловіки – у 50 років при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на вищезгаданих роботах;
  • жінки – у 45 років при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на вищезгаданих роботах;

2) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, затвердженим Постановою № 36:

  • чоловіки – у 55 років при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на вищезгаданих роботах;
  • жінки – у 50 років при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на вищезгаданих роботах;

3) працівниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах за Списком виробництв і професій, затвердженим постановою КМУ від 12.10.92 р. № 583, – у 50 років при стажі роботи не менше 20 років;

4) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великотоннажних автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв:

  • чоловіки – у 55 років при стажі роботи 25 років, у тому числі на цій роботі не менше 12 років 6 місяців;
  • жінки – у 50 років при стажі роботи 20 років, у тому числі на цій роботі не менше 10 років.

Як видно з наведених норм, суть пільги, що надається, – зниження пенсійного віку. При цьому людина вважатиметься пенсіонером за віком. Тому підприємець-єдинник, який є пільговим пенсіонером за віком, звільняється від сплати ЄСВ за себе. Аналогічну позицію висловив Верховний Суд України у постанові від 15.04.14 р. (ЄДРСР, реєстр. № 38656039).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Чи повинен підприємець-єдинник платити ЄСВ за себе, якщо є пенсіонером на пільгових підставах?