Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Документальна позапланова перевірка: наказ з виправленнями та перевірка на підставі скасованого наказу

19.08.2019 801 0 0

Умови й порядок допуску до податкової перевірки: схема дій

Численні податкові перевірки, які проводяться після закінчення мораторію, завдають чималих проблем суб’єктам господарювання. Крім включення до плану-графіка планових перевірок, доволі часто платникам податків надходять накази про проведення позапланових перевірок, що взагалі зупиняє їхню діяльність на певний період. Водночас деякі накази про призначення перевірок можуть бути без належних реквізитів, визначених п. 81.1 Податкового кодексу (далі – ПК), містити виправлення «від руки» періоду перевірки, дати її початку, що викликає у платників податків сумніви щодо допуску податківців до перевірки. Питання допуску чи недопуску в таких ситуаціях є суттєвим, оскільки доводити свою правоту в суді після перевірки буде складніше, ніж не допустити перевіряльників до її проведення, пославшись на порушення в наказі. Розглянемо практику скасування наказу, складеного з порушеннями, а також оскарження результатів перевірки, проведеної на підставі наказу, скасованого судом.

Трапляється, що податкові органи для виявлення несумлінних платників податків проводять позапланову податкову перевірку, незважаючи на те, що наказ про її проведення скасовано в судовому порядку. У такому разі платнику податків слід не допустити податківців до перевірки або, якщо вона вже відбулася, подати позовну заяву до адміністративного суду.

Скасування наказу про призначення позапланової перевірки є підставою для недопуску

Зазначена ситуація може скластися, якщо платник податків подав позовну заяву до суду про скасування наказу про проведення перевірки, але, оскільки до дати початку перевірки суд не виніс остаточного рішення у справі, платник допустив перевіряльників до її проведення. Через деякий час адміністративний суд виносить рішення щодо визнання наказу про призначення перевірки незаконним, але перевірку вже проведено.

За таких обставин обґрунтуванням позову має бути той факт, що проведення податкової перевірки в той час, коли наказ про її проведення визнано адміністративним судом протиправним та скасовано, нівелює правову норму, яка гарантує платнику податків право на захист власних інтересів від проведення перевірки з порушенням податкового законодавства. Прикладом вдалого захисту прав платника податків у ситуації, коли позапланову перевірку було проведена, а лише через деякий час наказ про її призначення було скасовано, є постанова ВСУ від 18.05.18 р. у справі № 804/8416/14. Аналізуючи спірні правовідносини сторін, суд зробив такі висновки:

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали