Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Значні правочини укладають виключно зі згоди загальних зборів учасників

29.07.2019 2052 1 0

Ситуація

11.09.18 р. між ТОВ-1 (продавець) в особі в. о. генерального директора і ТОВ-2 (покупець) в особі фінансового директора був укладений договір постачання. У січні 2018 року ТОВ-2 звернулося до суду з позовом про визнання недійсним цього договору.

У своєму позові покупець посилався на такі аргументи:

  • статутом ТОВ-2 передбачено колективний виконавчий орган товариства (дирекція), який складається з генерального директора і фінансового директора. Повноваження виконавчого органу дирекція придбаває тільки тоді, коли її рішення (у т. ч. договори, накази) скріплюють підписами генерального і фінансового директорів товариства. Отже, нарізно кожен із них повноважень виконавчого органу не придбаває. Таким чином, при підписанні (укладенні) договору постачання від 11.09.18 р. фінансовим директором був здійснений правочин на порушення вищезгаданих обмежень;
  • згідно з балансом ТОВ-2 станом на кінець попереднього кварталу сума договору постачання від 11.09.18 р. перевищує 50 % вартості чистих активів товариства. У зв'язку із цим для укладення договору постачання від 11.09.18 р. виконавчий орган ТОВ-2 мав отримати згоду загальних зборів учасників товариства, що на порушення вищезгаданої імперативної норми закону зроблено не було. Таким чином, дії фінансового директора не відповідали внутрішній волі ТОВ-2.

Чому виник спір

У зв'язку з набуттям чинності 17.06.18 р. Закону від 06.02.18 р. № 2275-VIII (далі – Закон № 2275) укладати деякі види договорів необхідно за новими правилами. Зокрема, це правочини, за якими вартість майна, робіт або послуг, що є предметом договору, перевищує 50 % вартості чистих активів товариства станом на кінець попереднього кварталу (ч. 2 ст. 44 Закону № 2275).

Такі значні правочини можуть укладатися виключно зі згодою загальних зборів учасників. Якщо ж значний правочин укладено без згоди загальних зборів, він може бути визнаний недійсним.

Більше того, розбити суму правочину, яка перевищує 50 % вартості чистих активів, не можна.

Якщо замість декількох правочинів ТОВ могло зробити один значний правочин, то кожний із цих правочинів уважається значним.

Аргументи суду

  1. Органами управління ТОВ є загальні збори учасників, наглядова рада (у разі її утворення) і виконавчий орган (ст. 28 Закону № 2275).
  2. Виходячи зі змісту статуту ТОВ-2 дирекція (члени дирекції) виконує, зокрема, таку функцію, як укладення договорів, контрактів, здійснення інших правочинів, у тому числі зовнішньоекономічних.
    Тобто цим пунктом статуту позивача передбачено укладення і підписання договорів членами дирекції одноосібно. Це означає, що фіндиректор мав повноваження на представництво ТОВ-2 у спірному правовідношенні, проте ним не були дотримані додаткові вимоги до порядку здійснення значного правочину.
  3. Положеннями ч. 2 ст. 44 Закону № 2275 визначено, що рішення про надання згоди на здійснення правочину, якщо вартість майна, робіт або послуг, які є предметом такого правочину, перевищує 50 % вартості чистих активів товариства станом на кінець попереднього кварталу, приймається виключно загальними зборами учасників.
    Ця норма є нормою прямої дії.
  4. Як випливає з копій документів фінзвітності ТОВ-2, зокрема з балансу товариства на кінець попереднього кварталу (30.06.18 р.) до укладення спірного договору, сума постачання за договором від 11.09.18 р. перевищує 50 % вартості чистих активів товариства.
    Тобто спірний договір віднесено до значних правочинів, а значить, рішення про здійснення такого правочину має бути прийняте загальними зборами учасників ТОВ-2.
    Спірний договір був укладений сторонами у вересні 2018 року, зі сторони позивача договір підписано фіндиректором ТОВ за відсутності рішення загальних зборів учасників товариства про здійснення такого правочину.
  5. Згідно зі ст. 46 Закону № 2275 значний правочин, правочин із зацікавленістю, здійснений із порушенням порядку прийняття рішення про надання згоди на його здійснення, створює, змінює, припиняє цивільні права й обов'язки товариства тільки у разі подальшого схвалення правочину товариством у порядку, установленому для прийняття рішення про надання згоди на його здійснення.
    Проте дії, спрямовані на схвалення правочину безпосередньо особою (дирекцією), яка уклала правочин (переказ коштів постачальникові), не можуть свідчити про схвалення правочину особою, від імені якої був укладений договір (тобто ТОВ-2), у розумінні ст. 46 Закону № 2275.
  6. Посилання відповідача на те, що статутом позивача не встановлено порядок для надання загальними зборами учасників ТОВ згоди на здійснення спірного правочину, суд до уваги не бере. Відсутність такого порядку не свідчить про відсутність необхідності для отримання такої згоди.
    Необхідність отримання такої згоди прямо передбачена ст. 44 Закону № 2275. А оскільки згоди не було отримано, договір постачання від 11.09.18 р. між ТОВ-1 і ТОВ-2 є недійсним.

Про що попереджала «Uteka»

Ми попереджали наших передплатників («Значні правочини ТОВ за новим законом: є практичні рішення!»), чим може обернутися укладення значного правочину без згоди загальних зборів учасників ТОВ. Зокрема, такий правочин може бути визнаний недійсним (ст. 203, 215 ЦК). Проте цього можна уникнути, якщо надалі отримати схвалення правочину особою, від імені якої він укладений (ст. 46 Закону № 2275).

Аргументи, раніше висловлені «Uteka», були підтверджені Господарським судом Одеської області від 26.04.19 р., ЄРСР, реєстр. № 81503602.

Що рекомендувала «Uteka»

Ми рекомендували (див. «Значні правочини ТОВ за новим законом: є практичні рішення!») оформляти рішення загальних зборів учасників ТОВ про надання згоди на укладення значних правочинів протоколом. Порядок проведення загальних зборів ТОВ установлено ст. 29–27 Закону № 2275. Затвердженої форми такого протоколу законодавством не передбачено.

У протоколі ми радили відображати таку інформацію:

  • дату проведення зборів;
  • перелік учасників ТОВ, присутніх на зборах;
  • порядок денний;
  • результати голосування з кожного питання порядку денного;
  • чітко сформульовані рішення, прийняті зборами (надання згоди на укладення конкретного договору із зазначенням предмета договору, найменуванням контрагента і суми договору).

Подальше схвалення правочину може бути отримане в аналогічному порядку, що й рішення про надання згоди на укладення правочину. Тобто необхідно теж провести загальні збори і їх рішення оформити протоколом.

Крім того, на одних зборах можна дати згоду на декілька правочинів, адже законом це не заборонено.

Висновки

Правочини, за якими вартість майна, робіт або послуг, що є предметом договору, перевищує 50 % вартості чистих активів товариства станом на кінець попереднього кварталу, можуть укладатися тільки зі згоди загальних зборів учасників. Таку згоду необхідно отримати незалежно від того, прописаний у статуті порядок надання загальними зборами учасників ТОВ згоди на здійснення значних правочинів чи ні.

Як бачите, думка «Uteka», опублікована на сторінках видання, підтверджується судовим рішенням. Наші доводи завжди приймаються як переконливі аргументи у спірних ситуаціях з опонентами і контролюючими органами.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали