Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Значні правочини, або Які угоди дозволяється підписувати директору

17.10.2018 1951 0 3



Для кого ця стаття: для директора, юриста та бухгалтера товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю (далі – ТОВ, ТДВ).

Акценти цієї статті:

  • випадки отримання згоди учасників ТОВ на укладення правочину з контрагентами;
  • поріг, у разі досягнення якого не треба отримувати згоду;
  • підтвердження права директора підписувати договір;
  • схвалення значного правочину.

Поняття значного правочину з’явилось із набранням чинності з 17.06.18 р. Закону від 06.02.18 р. № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі – Закон № 2275). Ідеться про те, що директор може підписувати угоду (будь-які договори, зокрема, на купівлю, продаж, роботи та послуги), якщо її сума становить менше 50 % чистих активів підприємства. Якщо сума правочину перевищує цей поріг, слід отримати згоду учасників ТОВ на загальних зборах. У зв’язку із цим виникає багато запитань, відповіді на які ви знайдете у нашій консультації.

Який правочин уважається значним?

До значних правочинів відносяться (ст. 44 Закону № 2275):

  • правочини, за якими предмет договору (вартість майна, робіт або послуг) перевищує 50 % вартості чистих активів ТОВ станом на кінець попереднього кварталу. Для укладення таких правочинів необхідне рішення загальних зборів учасників (ч. 2);
  • інші правочини, що є значними для ТОВ залежно від критеріїв, установлених статутом (ціна, кількість, контрагент тощо). Тобто статутом ТОВ може передбачатися особливий порядок надання згоди на вчинення певних правочинів (ч. 1).

Отже, якщо другий вид значних правочинів передано на розсуд власне ТОВ, то перший змінити положеннями статуту не вдасться. Ця норма є імперативною і не може змінюватися самостійно.

Звідки можна дізнатися про вартість чистих активів?

Вартість чистих активів – це підсумок розд. I пасиву балансу за попередній квартал.

Починаючи з якого часу слід застосовувати правило погодження всіх правочинів, сума яких перевищує 50 % активів?

З огляду на те що норма ч. 2 ст. 44 Закону № 2275 є імперативною та незмінною, уважаємо, що вона має застосовуватися від дня набуття чинності Закону № 2275, тобто із 17.06.18 р.

Тобто починаючи із 17.06.18 р. усі угоди, вартість яких перевищує 50 % чистих активів ТОВ, повинні мати рішення учасників про надання згоди на їх укладення, прийняте виключно на загальних зборах. Звісно, це не зручно, але обійти таку норму не вдасться.

Чи можна роздробити правочин на декілька невеликих, аби не потрапляти під таке обмеження?

Ні, не можна. Аби уникнути таких ситуацій, ч. 4 ст. 44 Закону № 2275 установлено, що в такому разі кожен із правочинів уважатиметься значним. А в разі порушення процедури погодження є ризик визнання правочинів недійсними.

ТОВ виявило, що має від’ємне значення чистих активів. Чи означає це, що директор не має права підписувати будь-які правочини?

На жаль, так. Дійсно, за наявності від’ємного значення активів директор навіть не має запасної ціни договору, яка дозволить йому підписувати його без погодження інших учасників. Тоді кожний договір стане значним, тому що його вартість перевищуватиме 50 % вартості чистих активів. У такому разі для кожного договору необхідно отримати рішення загальних зборів учасників, що серйозно заважатиме звичному процесу роботи ТОВ.

Виходом із ситуації може стати зміна організаційно-правової форми підприємства з ТОВ на приватне підприємство (далі – ПП) (ст. 108 Цивільного кодексу, далі – ЦК). Рішення про реорганізацію підприємства приймається загальними зборами учасників. Тож, якщо у вас виникає безліч проблем із укладенням значних правочинів (важко часто скликати збори, не вдається набрати потрібну кількість голосів тощо), варто замислитися над реорганізацією ТОВ у іншу форму.

Пам’ятайте! Якщо вартість чистих активів ТОВ знизилася більш ніж на 50 % порівняно із цим показником станом на кінець попереднього року, то виконавчий орган терміново скликає загальні збори. Вони мають відбутися протягом 60 днів із дня заниження показника. До порядку денного включають питання про заходи впливу для покращення ситуації, зменшення статутного капіталу або ліквідацію ТОВ (ч. 3 ст. 31 Закону № 2275).

Як оформлюється згода на укладення значного правочину?

Якщо у ТОВ більше одного учасника, то згода оформлюється протоколом загальних зборів учасників товариства. Типової форми такого протоколу не встановлено, тому він складається у довільній формі. Протокол має бути підписаний головою загальних зборів учасників або іншою уповноваженою особою (ст. 33 Закону № 2275). Крім того, у протоколі варто вказати:

  • дату та місце проведення зборів;
  • перелік присутніх учасників;
  • питання порядку денного (не обов’язково одне, може бути скільки завгодно);
  • результати голосування за кожним питанням;
  • чітко сформульовані прийняті рішення.

Якщо ТОВ має тільки одного учасника, то згода приймається таким учасником одноосібно та оформлюється письмовим рішенням (ч. 1 ст. 37 Закону № 2275). Типової форми рішення також немає.

Чи можна надати згоду на укладення декількох значних правочинів одним рішенням загальних зборів?

Уважаємо, що можна. Закон № 2275 не містить прямої заборони. Тож одним протоколом загальних зборів учасників ТОВ можна надати згоду на укладення декількох правочинів. Утім рекомендуємо уточнювати, на які саме угоди надається згода (вказати контрагентів, товар, строк дії договору тощо).

Якщо погодження матиме нечітке формулювання, то є ризик його невизнання у майбутньому як належного фіскальними та судовими органами.

На укладення значного правочину не було отримано погодження, але сторони виконують свої обов’язки за договором. Чи розцінюється це як погодження з боку ТОВ?

Не зовсім. Закон № 2275 передбачає можливість схвалення значного правочину у разі, якщо було порушено процедуру прийняття рішення про погодження (ч. 1 ст. 46). Тож, навіть якщо відсутній протокол загальних зборів про надання згоди на укладення значної угоди, ТОВ може виправити ситуацію та схвалити такий правочин.

Однак для цього слід здійснити процедуру, передбачену для прийняття рішення про надання згоди на укладення угоди. Тобто у будь-якому разі при схваленні угоди, на яку зовсім не було погодження, ТОВ має провести загальні збори учасників і зафіксувати таке схвалення у протоколі. Схвалення правочину створює, змінює, припиняє цивільні права та обов’язки ТОВ із моменту вчинення такого правочину (ч. 2 ст. 46 Закону № 2275).

Таким чином, без належного оформлення схвалення правочину не обійтись, але добре, що перерва між укладенням угоди та її схваленням не вплине на права та обов’язки сторін. У разі схвалення договір уважатиметься дійсним із моменту його укладення.

Майте на увазі! Якщо, укладаючи договір, ви не знали і не могли знати, що для протилежної сторони він є значним, а погодження на його укладення не отримувалось, то такий договір уважається дійсним (абзац другий ч. 3 ст. 92 ЦК, ч. 3 ст. 46 Закону № 2275).

Як запевнити контрагента, що директор ТОВ має право підписувати договір?

Для цього треба подати йому баланс на кінець попереднього кварталу або бухгалтерську довідку про розмір чистих активів на кінець попереднього кварталу. Якщо розмір договору не перевищує 50 % активів, то директор однозначно має право його підписувати, а якщо перевищує – слід додатково подати протокол учасників про надання згоди на укладення цього договору.

Але це право, а не обов’язок. Тому доводити поріг значної угоди необов’язково.

Утім сторони мають право включити такий обов’язок до тексту договору, наприклад:

  • кожна із сторін повинна пред’явити іншій докази порога її значного правочину (від якої ціни договір стає для неї значним), а в разі перевищення суми договору рівня 50 % чистих активів – подати засвідчену копію рішення про надання згоди на його укладення;
  • сторони підтверджують, що для них укладення цього договору не є значним згідно зі ст. 44 Закону № 2275.

Таким чином, у сторін не виникнуть сумніви щодо значущості правочину. Підписуючи договір, сторони запевняють, що він не є для них значним або надають докази про зворотне.

Висновки

Дія Закону № 2275 поширюється на ТОВ і ТДВ. Тож вимога про обов’язкове погодження значних правочинів установлена тільки для них. Для вчинення правочину, предмет якого (вартість майна, робіт або послуг) перевищує 50 % вартості чистих активів ТОВ станом на кінець попереднього кварталу, необхідно отримати рішення загальних зборів про надання згоди учасниками ТОВ.

Вартість чистих активів – це підсумок розд. І пасиву балансу за попередній квартал. На нашу думку, одним протоколом загальних зборів учасників ТОВ можна надати згоду на укладення декількох правочинів. У разі порушення процедури погодження значного правочину ТОВ може схвалити його. Схвалення також необхідно оформити протоколом загальних зборів учасників ТОВ.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали