Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

З яких питань органи ДФС можуть проводити перевірку платника податків

Сторони спору

Позивач – товариство з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ); відповідач – орган ДФС.

Обставини справи

Орган ДФС наказом від 22.03.17 р. призначив позапланову виїзну документальну перевірку ТОВ із питань взаєморозрахунків із двома контрагентами (теж ТОВ) у період із жовтня по грудень 2014 року та за січень – лютий 2015 року. Тривалість перевірки – 5 робочих днів. На підставі даного наказу в той же день інспектор-ревізор органу ДФС виїхав для проведення перевірки за юридичною адресою ТОВ. Однак представник ТОВ відмовився допустити інспектора на підприємство. У зв'язку із цим інспектор склав акт про недопуск до проведення перевірки.

Підприємство пояснило свою відмову тим, що органом ДФС був порушений п. 78.2 Податкового кодексу (далі – ПК) при виданні наказу про призначення перевірки. Тому ТОВ подало позов із вимогою визнати даний наказ незаконним.

Суд першої та апеляційної інстанції відмовив ТОВ у задоволенні позову. У зв'язку із цим ТОВ подало скаргу до ВСУ.

Позиції сторін

Позивач. Даний наказ є протиправним і підлягає скасуванню, оскільки виданий із порушенням вимог ч. 2 п. 78.2 ПК. А саме: наказом призначена перевірка з питань, які вже були предметом перевірки ТОВ, призначеної наказом відповідача від 13.03.17 р.

Відповідач на засіданні не був присутній і відгук на скаргу не подавав.

На чиєму боці суд

Суд (Постанова Верхов­ного Суду України від 12.12.18 р., ЄДРСР, реєстр. № 78565628) не задовольнив вимоги позивача про скасування наказу про проведення позапланової документальної перевірки.

Аргументи суду

1. Про проведення перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) органу ДФС приймає рішення, яке оформляється наказом. Приступити до перевірки орган ДФС має право, вручивши платнику податків у порядку, визначеному ст. 42 ПК, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки (п. 78.4 ПК).

2. Посадові особи органу ДФС мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки при наявності підстав для її проведення, визначених ПК, після пред'явлення платнику податків копії наказу про проведення перевірки та службових посвідчень осіб, зазначених у направленні на проведення перевірки (п. 81.1 ПК).

3. Згідно з абзацом другим п. 78.2 ПК контролюючим органам забороняється проводити документальні позапланові перевірки, передбачені пп. 78.1.1, 78.1.4, 78.1.8 ПК, у випадку якщо питання, яке є предметом такої перевірки, було предметом попередніх перевірок платника податків.

4. Судом установлено, що 22.03.17 р. органом ДФС був виданий наказ про проведення перевірки позивача з тих же питань, які вже були предметом перевірки, призначеної на 13.03.17 р. Однак перевірка на підставі наказу від 13.03.17 р. так і не відбулася, оскільки позивач не допустив посадових осіб органу ДФС до її проведення. У подальшому позивач оскаржив наказ від 13.03.17 р., однак суди першої та апеляційної інстанції відмовили йому в скасуванні даного наказу.

5. Зважаючи на те, що перевірка на підставі наказу від 13.03.17 р. фактично не була проведена, акт за її результатами не складався, можна стверджувати, що відсутні підстави для висновку про порушення відповідачем вимог п. 78.2 ПК при виданні наказу від 22.03.17 р.

А це значить, що наказ від 22.03.17 р. про проведення перевірки ТОВ є законним.

Висновок

Платника податків можуть перевірити з тих же питань, які вже були предметом перевірки, якщо раніше призначена перевірка не була фактично проведена (наприклад, у зв'язку з недопуском перевіряючих)

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
24.04.2025
Як повідомити про зміну відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального
У статті розповімо, в яких випадках суб’єкту господарювання – зберігачу пального слід повідомляти про зміни у відомостях, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального. Заповнюємо заяву про отримання ліцензії на право зберігання пального З 08.04.2025 набула чинності ...
17.04.2025
Ліцензії на алкоголь, тютюн, пальне: хто має оновити інформацію до 01.07.2025?
У консультації ми розглянемо, хто та яким чином має подати до органу ліцензування оновлені дані, а також відповімо на ваші запитання. Правила ліцензування операцій з алкоголем, тютюном та пальним змінилися з 01.01.2025 – у зв’язку з уведенням у дію норм Закону від 18.06.2024 № 3817-IX &l...
11.04.2025
Як перетворити приватне підприємство на ТОВ у зв’язку зі скасуванням Господарського кодексу?
Діяльність приватних підприємств нині регулюється нормами Господарського кодексу (далі – ГК). Однак у серпні 2025 року ГК втратить свою силу. Тому вже зараз у власників багатьох приватних підприємств постають запитання, що буде з їхнім підприємством після втрати сили ГК, чи потрібно щось зміню...
Кращі матеріали