Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

З яких питань органи ДФС можуть проводити перевірку платника податків

Сторони спору

Позивач – товариство з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ); відповідач – орган ДФС.

Обставини справи

Орган ДФС наказом від 22.03.17 р. призначив позапланову виїзну документальну перевірку ТОВ із питань взаєморозрахунків із двома контрагентами (теж ТОВ) у період із жовтня по грудень 2014 року та за січень – лютий 2015 року. Тривалість перевірки – 5 робочих днів. На підставі даного наказу в той же день інспектор-ревізор органу ДФС виїхав для проведення перевірки за юридичною адресою ТОВ. Однак представник ТОВ відмовився допустити інспектора на підприємство. У зв'язку із цим інспектор склав акт про недопуск до проведення перевірки.

Підприємство пояснило свою відмову тим, що органом ДФС був порушений п. 78.2 Податкового кодексу (далі – ПК) при виданні наказу про призначення перевірки. Тому ТОВ подало позов із вимогою визнати даний наказ незаконним.

Суд першої та апеляційної інстанції відмовив ТОВ у задоволенні позову. У зв'язку із цим ТОВ подало скаргу до ВСУ.

Позиції сторін

Позивач. Даний наказ є протиправним і підлягає скасуванню, оскільки виданий із порушенням вимог ч. 2 п. 78.2 ПК. А саме: наказом призначена перевірка з питань, які вже були предметом перевірки ТОВ, призначеної наказом відповідача від 13.03.17 р.

Відповідач на засіданні не був присутній і відгук на скаргу не подавав.

На чиєму боці суд

Суд (Постанова Верхов­ного Суду України від 12.12.18 р., ЄДРСР, реєстр. № 78565628) не задовольнив вимоги позивача про скасування наказу про проведення позапланової документальної перевірки.

Аргументи суду

1. Про проведення перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) органу ДФС приймає рішення, яке оформляється наказом. Приступити до перевірки орган ДФС має право, вручивши платнику податків у порядку, визначеному ст. 42 ПК, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки (п. 78.4 ПК).

2. Посадові особи органу ДФС мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки при наявності підстав для її проведення, визначених ПК, після пред'явлення платнику податків копії наказу про проведення перевірки та службових посвідчень осіб, зазначених у направленні на проведення перевірки (п. 81.1 ПК).

3. Згідно з абзацом другим п. 78.2 ПК контролюючим органам забороняється проводити документальні позапланові перевірки, передбачені пп. 78.1.1, 78.1.4, 78.1.8 ПК, у випадку якщо питання, яке є предметом такої перевірки, було предметом попередніх перевірок платника податків.

4. Судом установлено, що 22.03.17 р. органом ДФС був виданий наказ про проведення перевірки позивача з тих же питань, які вже були предметом перевірки, призначеної на 13.03.17 р. Однак перевірка на підставі наказу від 13.03.17 р. так і не відбулася, оскільки позивач не допустив посадових осіб органу ДФС до її проведення. У подальшому позивач оскаржив наказ від 13.03.17 р., однак суди першої та апеляційної інстанції відмовили йому в скасуванні даного наказу.

5. Зважаючи на те, що перевірка на підставі наказу від 13.03.17 р. фактично не була проведена, акт за її результатами не складався, можна стверджувати, що відсутні підстави для висновку про порушення відповідачем вимог п. 78.2 ПК при виданні наказу від 22.03.17 р.

А це значить, що наказ від 22.03.17 р. про проведення перевірки ТОВ є законним.

Висновок

Платника податків можуть перевірити з тих же питань, які вже були предметом перевірки, якщо раніше призначена перевірка не була фактично проведена (наприклад, у зв'язку з недопуском перевіряючих)

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
11.06.2025
Адміністративний арешт майна платника податків: підстави та порядок накладення
У статті розглянемо, в яких випадках органи ДПС можуть накласти адміністративний арешт на платника податків. Адміністративний арешт майна платника податків є винятковим інструментом забезпечення виконання податкових зобов’язань цим платником. Застосувати арешт можна лише за наявності передбаче...
Кращі матеріали