Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Припинення провадження робіт або надання послуг можливе тільки за рішенням суду

08.02.2019

Сторони спору

Позивач – орган Держпраці; відповідач – товариство з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ).

Обставини справи

У період з 5 по 11 лютого 2015 року орган Держгірпромнагляду (з 30.09.15 р. функції Держгірпромнагляду покладені на органи Держпраці) провів позапланову перевірку виробничих об'єктів підприємства на предмет дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. За результатами перевірки складено акт, яким зафіксовано 75 порушень (роботи підвищеної небезпеки виконувалися за відсутності дозволу Держгірпромнагляду; не всі співробітники пройшли навчання і перевірку знань із питань охорони праці тощо). Підприємству видано розпорядження від 11.02.15 р. про усунення виявлених порушень. Оскільки ТОВ не виконало розпорядження, позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування шляхом повного припинення провадження робіт на об'єктах ТОВ.

Суд першої та апеляційної інстанцій задовольнив вимоги органу Держпраці. Проте ТОВ подало касаційну скаргу з вимогою скасувати заходи реагування у вигляді припинення виконання будівельних робіт і робіт з експлуатації гідротехнічних споруд.

Позиції сторін

Позивач. Суди безпідставно застосували зазначені заходи реагування. Це ставить під загрозу існування майна як позивача, так і інших осіб. Крім того, прийняти рішення про припинення будівельних робіт має право орган Держпраці, а не суд.

Відповідач. Рішення судів першої та апелляційної інстанцій є обґрунтованими, оскільки ТОВ не виконало розпорядження про усунення порушень.

На чиєму боці суд

Суд не задовольнив вимоги ТОВ (Постанова Верховного Суду України від 21.12.18 р., ЄДРСР, реєстр. № 78808239), залишивши в силі рішення судів першої та апеляційної інстанцій.

Аргументи суду

1. У разі виявлення порушень за результатами планової або позапланової перевірки посадова особа органу держнагляду (контролю) складає акт. В акті відображається стан дотримання вимог законодавства суб'єктом господарювання (далі – СГ), а в разі їх недотримання – детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства (ч. 6, 7 ст. 7 Закону від 05.04.07 р. № 877-V, далі – Закон № 877).

2. На підставі акта орган Держпраці за наявності підстав для повного або часткового припинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається з відповідним позовом до адміністративного суду – у порядку та строки, установлені законом.

3. Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг можуть бути припинені виключно за рішенням суду. Відновити виробництво та іншу діяльність СГ можливо з моменту, коли орган державного нагляду (контролю), який ініціював припинення діяльності СГ, отримає від СГ повідомлення про усунення ним усіх доведених судом порушень (ч. 5 ст. 4 Закону № 877).

4. Право заборонити виконання робіт виникає у випадку, якщо перевіркою виявлено: факти порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; відсутність дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, обладнання підвищеної небезпеки тощо (п. 2.26 Положення, затвердженого наказом МНС від 11.08.11 р. № 826).

5. За результатами перевірки підприємства виявлено порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоров'ю людей.

Розпорядження органу Держпраці про усунення виявлених порушень позивач не виконав, тому суди правомірно застосували заходи реагування шляхом повного припинення провадження робіт на об'єктах ТОВ. Адже таке рішення має право приймати саме суд, а не орган Держпраці.

Висновок

Припинення робіт (надання послуг) можливе виключно за рішенням суду. Органи Держпраці не мають повноважень приймати такі рішення

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
11.06.2025
Адміністративний арешт майна платника податків: підстави та порядок накладення
У статті розглянемо, в яких випадках органи ДПС можуть накласти адміністративний арешт на платника податків. Адміністративний арешт майна платника податків є винятковим інструментом забезпечення виконання податкових зобов’язань цим платником. Застосувати арешт можна лише за наявності передбаче...
Кращі матеріали