Особливості оформлення договору оренди автомобіля у фізосіб
При укладанні договору оренди автомобіля у фізособи слід ураховувати декілька важливих юридичних моментів, про які й ідеться в консультації.
Форма договору
При укладанні договору оренди автомобіля насамперед потрібно керуватися нормами ЦК (гл. 58) і ГК (ст. 283–292).
За загальним правилом договір оренди автомобіля укладається в письмовій формі (ст. 799 ЦК). Якщо однією зі сторін є фізична особа, договір підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню.
Чи потрібно засвідчувати договір у нотаріуса, якщо орендодавець – фізособа-підприємець?
Норми ЦК не роблять винятків для випадків, коли одна зі сторін договору – фізособа-підприємець. Тому згідно з вимогами ЦК такий договір теж підлягає нотаріальному посвідченню. Водночас норми ГК, які поширюються на госпдоговори, не встановлюють таких вимог. У результаті судова практика склалася так, що для даного виду договорів достатньо простої письмової форми (див. позицію ВГСУ в п. 2.11 Постанови № 12).
Однак урахуйте: якщо ви уклали договір оренди авто з фізособою-підприємцем, але не засвідчили його в нотаріуса, будьте готові відстоювати в суді свою позицію про дотримання форми договору. |
Істотні умови договору
У договір оренди автомобіля необхідно включити всі істотні умови, інакше він буде вважатися неукладеним. Так, для будь-якого госпдоговору істотними умовами є предмет, ціна та строк дії (ч. 3 ст. 180 ГК).
Предмет договору. Тут слід указати: марку, держномер, колір авто, дату його випуску, номер двигуна та інші характеристики. Крім того, бажано відобразити вартість орендованого автомобіля та цілі, для яких він може бути використаний (наприклад, для перевезення вантажів вагою не більше 2 тонн). Не забудьте оформити акт приймання-передачі майна від орендодавця орендарю. У ньому можна позначити всі особливості автомобіля (наприклад, наявні пошкодження).Орендна плата. Крім розміру орендної плати в договорі потрібно прописати періодичність платежів (наприклад, щомісяця, щокварталу або раз на рік) і строки їх сплати. Радимо включити сюди й умову про її індексацію (наприклад, якщо договір укладається на тривалий строк).
Памятайте! Для договору оренди орендна плата – істотна умова, і якщо ви хочете передати в користування авто без оплати вартості користування, то це вже буде договір позички. |
Строк договору. Умова про строк дії договору – обов'язкова для госпдоговору, тому вкажіть конкретно, коли припиняються орендні відносини. Крім того, не забудьте включити до договору умову про можливість його дострокового розірвання, у тому числі і як захід відповідальності за порушення виконання зобов'язань за договором (наприклад, за несвоєчасне здійснення орендних платежів, нецільове використання авто і т. д.).
Інші умови договору
Ремонти. За загальним правилом при оренді майна капремонт зобов'язаний робити орендодавець, а поточні ремонти – орендар (ст. 776 ЦК). Водночас сторони договору оренди можуть змінити це правило, визначивши, хто зобов'язаний робити той або інший ремонт і хто за нього платить. Рекомендуємо деталізувати в договорі моменти, що стосуються ремонтів і поліпшень, адже автомобіль – майно, що вимагає частих ремонтів.
Страхування. Договором можна встановити обов'язок орендаря застрахувати отриманий автомобіль (ст. 771 ЦК)
Забезпечувальні заходи. Ця умова не є обов'язковою для договору оренди. Проте її бажано включити до договору. У даному випадку можна передбачити забезпечувальні заходи, передбачені гл. 49 ЦК: неустойка, порука, гарантія, застава, завдаток, утримання. Будь-який із названих заходів (або декілька) можна вказати в договорі. Найчастіше йдеться про неустойку (штраф, пеню). Неустойка застосовується при несвоєчасному або неналежному виконанні договірних зобов'язань: несвоєчасній сплаті орендних платежів, нецільовому використанні авто і т. п.
Суборенда. За загальним правилом орендар має право передати орендоване майно в суборенду з письмової згоди орендодавця (ст. 744 ЦК). Таку згоду можна первісно закріпити в договорі, якщо в цьому є необхідність. Або, навпаки, передбачити в договорі умову про заборону передачі орендованого майна в суборенду.
Майте на увазі! Строк суборенди не може перевищувати строку дії договору оренди. |
Якщо орендодавець – директор підприємства
На практиці нерідко в оренду підприємству автомобіль передає його директор. Як у цьому випадку оформити договір? Адже, з однієї сторони, ця особа виступає як орендодавець, а із другої – він же представляє інтереси підприємства-орендаря на підставі установчих документів. А підписання договору однією і тією ж особою із двох сторін суперечить законодавству (ч. 3 ст. 238 ЦК).
Однак вихід із цієї ситуації є. Директор має право доручити підписання договору оренди від імені підприємства іншому працівнику, видавши на це відповідну довіреність. При її оформленні потрібно взяти до уваги такі моменти (ст. 244-250 ЦК):
- форма довіреності повинна відповідати формі правочину, для укладання якого вона видана. Як було зазначено вище, наш договір вимагає нотаріального посвідчення (крім випадків, коли орендарем є фізособа-підприємець), значить, і довіреність треба засвідчити в нотаріуса;
- обов'язковим реквізитом довіреності є дата її видачі та строк дії, адже довіреність без дати видачі вважається недійсною (ч. 3 ст. 247 ЦК);
- інші відомості включаються до довіреності за бажанням, важливо чітко вказати, хто та кому видає довіреність та для підписання якого договору (договорів).
Выводы
Договір оренди автомобіля у фізособи підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню.
Якщо орендодавець має статус фізособи-підприємця, то допускається проста письмова форма договору, але тоді є ймовірність, що свою правоту доведеться доводити в суді.
До договору оренди автомобіля необхідно включити всі істотні умови та насамперед – предмет договору, ціну і строк дії.
Коментарі до матеріалу