Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

ОСББ має право достроково розірвати з управляючою компанією договір про надання послуг з управління будинком


Сторони спору

Позивач – об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі – ОСББ); відповідач – управляюча компанія.

Обставини справи

На початку 2020 року мешканцями будинку були проведені загальні збори, на яких було прийняте рішення створити ОСББ і відмовитися від послуг управляючої компанії. ОСББ проінформувало управляючу компанію про розірвання з нею договору про надання послуг з управління будинком, надіславши лист. Проте управляюча компанія не відповіла на лист ОСББ, у передбачений законом строк не підписала угоду про дострокове розірвання договору і не передала ОСББ документацію на будинок. Тому ОСББ звернулося до суду з позовом, у якому просило розірвати зазначений договір і зобов’язати управляючу компанію передати ОСББ технічну документацію на будинок. Позов був задоволений.

Управляюча компанія подала апеляцію. Суд апеляційної інстанції погодився з висновками місцевого господарського суду, зазначивши, що співвласники будинку мають право на дострокове припинення дії договору, укладеного з управляючою компанією у разі прийняття рішення про зміну форми правління і за умови належного повідомлення про це керівника. Тоді управляюча компанія подала касаційну скаргу.

Позиції сторін

Відповідач (управляюча компанія) просить направити справу на новий розгляд. Підставою для касаційного оскарження судових рішень уважає неправильне застосування судом норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

На чиєму боці суд

Касаційна скарга управляючої компанії залишена без задоволення, а рішення попередніх інстанцій без змін (постанова Верховного Суду від 29.07.21 р., ЄДРСР, реєстр. № 98645756).

Аргументи суду

  1. Згідно із ч. 1 ст. 9 Закону від 14.05.15 р. № 417-VIII (далі – Закон № 417) управління будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління будинком можуть передаватися керівникові або всі функції – об’єднанню співвласників будинку (асоціації об’єднань співвласників будинку). Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону № 417 керівник здійснює свої функції на підставі договору про надання послуг з управління будинком.
  2. Частинамі 1, 4 п. 5 ст. 13 Прикінцевих і перехідних положень Закону № 417 установлено, що коли протягом року з дня набуття чинності цього Закону співвласники будинку, у якому не створені об’єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсній основі виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований будинок.
  3. Якщо протягом дії договору про надання послуг з управління будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління будинком або про обрання іншого керівника, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це керівника, призначеного на конкурсній основі, не пізніше ніж за 2 місяці до дня розірвання договору.
  4. Статтею 22 Закону від 29.11.01 р. № 2866-III передбачено, що право співвласників будинку на розірвання договору з керівником, у т. ч. у разі прийняття рішення про зміну форми управління будинком, не залежить від будь-яких інших умов, крім наявності відповідного рішення співвласників будинку і повідомлення керівника в зазначений строк.

Висновок

Співвласники багатоквартирного будинку після створення ОСББ мають право відмовитися від послуг управляючої компанії, направивши їй повідомлення про розірвання договору про надання послуг з управління будинком. Потім сторони укладають угоду про розірвання договору і управляюча компанія, як балансоутримувач, має передати ОСББ технічну документацію на будинок.

Коментарі до матеріалу
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
24.04.2025
Як повідомити про зміну відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального
У статті розповімо, в яких випадках суб’єкту господарювання – зберігачу пального слід повідомляти про зміни у відомостях, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального. Заповнюємо заяву про отримання ліцензії на право зберігання пального З 08.04.2025 набула чинності ...
17.04.2025
Ліцензії на алкоголь, тютюн, пальне: хто має оновити інформацію до 01.07.2025?
У консультації ми розглянемо, хто та яким чином має подати до органу ліцензування оновлені дані, а також відповімо на ваші запитання. Правила ліцензування операцій з алкоголем, тютюном та пальним змінилися з 01.01.2025 – у зв’язку з уведенням у дію норм Закону від 18.06.2024 № 3817-IX &l...
11.04.2025
Як перетворити приватне підприємство на ТОВ у зв’язку зі скасуванням Господарського кодексу?
Діяльність приватних підприємств нині регулюється нормами Господарського кодексу (далі – ГК). Однак у серпні 2025 року ГК втратить свою силу. Тому вже зараз у власників багатьох приватних підприємств постають запитання, що буде з їхнім підприємством після втрати сили ГК, чи потрібно щось зміню...
Кращі матеріали