Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

ОСББ має право достроково розірвати з управляючою компанією договір про надання послуг з управління будинком

12.08.2021 761 0 0


Сторони спору

Позивач – об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі – ОСББ); відповідач – управляюча компанія.

Обставини справи

На початку 2020 року мешканцями будинку були проведені загальні збори, на яких було прийняте рішення створити ОСББ і відмовитися від послуг управляючої компанії. ОСББ проінформувало управляючу компанію про розірвання з нею договору про надання послуг з управління будинком, надіславши лист. Проте управляюча компанія не відповіла на лист ОСББ, у передбачений законом строк не підписала угоду про дострокове розірвання договору і не передала ОСББ документацію на будинок. Тому ОСББ звернулося до суду з позовом, у якому просило розірвати зазначений договір і зобов’язати управляючу компанію передати ОСББ технічну документацію на будинок. Позов був задоволений.

Управляюча компанія подала апеляцію. Суд апеляційної інстанції погодився з висновками місцевого господарського суду, зазначивши, що співвласники будинку мають право на дострокове припинення дії договору, укладеного з управляючою компанією у разі прийняття рішення про зміну форми правління і за умови належного повідомлення про це керівника. Тоді управляюча компанія подала касаційну скаргу.

Позиції сторін

Відповідач (управляюча компанія) просить направити справу на новий розгляд. Підставою для касаційного оскарження судових рішень уважає неправильне застосування судом норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

На чиєму боці суд

Касаційна скарга управляючої компанії залишена без задоволення, а рішення попередніх інстанцій без змін (постанова Верховного Суду від 29.07.21 р., ЄДРСР, реєстр. № 98645756).

Аргументи суду

  1. Згідно із ч. 1 ст. 9 Закону від 14.05.15 р. № 417-VIII (далі – Закон № 417) управління будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління будинком можуть передаватися керівникові або всі функції – об’єднанню співвласників будинку (асоціації об’єднань співвласників будинку). Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону № 417 керівник здійснює свої функції на підставі договору про надання послуг з управління будинком.
  2. Частинамі 1, 4 п. 5 ст. 13 Прикінцевих і перехідних положень Закону № 417 установлено, що коли протягом року з дня набуття чинності цього Закону співвласники будинку, у якому не створені об’єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсній основі виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований будинок.
  3. Якщо протягом дії договору про надання послуг з управління будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління будинком або про обрання іншого керівника, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це керівника, призначеного на конкурсній основі, не пізніше ніж за 2 місяці до дня розірвання договору.
  4. Статтею 22 Закону від 29.11.01 р. № 2866-III передбачено, що право співвласників будинку на розірвання договору з керівником, у т. ч. у разі прийняття рішення про зміну форми управління будинком, не залежить від будь-яких інших умов, крім наявності відповідного рішення співвласників будинку і повідомлення керівника в зазначений строк.

Висновок

Співвласники багатоквартирного будинку після створення ОСББ мають право відмовитися від послуг управляючої компанії, направивши їй повідомлення про розірвання договору про надання послуг з управління будинком. Потім сторони укладають угоду про розірвання договору і управляюча компанія, як балансоутримувач, має передати ОСББ технічну документацію на будинок.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали