Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Коли електронне листування сторін не береться до уваги


Сторони спору

Позивач – ПрАТ; відповідач – ТОВ.

Обставини справи

Між позивачем (покупцем) і відповідачем (постачальником) був укладений договір на постачання товару. Товар був поставлений несвоєчасно. А умовами договору була передбачена неустойка (штраф і пеня) за неналежне виконання договірних зобов'язань. Позивач пред'явив відповідачеві претензію з вимогою сплатити неустойку, проте відповідач її проігнорував. Тоді позивач подав до господарського суду позов про стягнення з відповідача штрафу і пені. Суд задовольнив позовні вимоги покупця частково, оскільки частина договірних зобов'язань з постачання товару була виконана своєчасно. Суд апеляційної інстанції залишив у силі це судове рішення. Незадоволений таким результатом справи відповідач подав касацію до ВСУ.

Позиції сторін

Позивач (покупець). Просить відмовити постачальникові в задоволенні касаційної скарги і залишити в силі рішення суду першої та апеляційної інстанцій.

Відповідач (постачальник). Просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і відмовити в задоволенні позову. Мотивує свою позицію тим, що суди попередніх інстанцій не взяли до уваги електронне листування між позивачем і відповідачем, з якого зрозуміло, що строк постачання товару був змінений. А значить, не можна говорити про несвоєчасне постачання товару.

На чиєму боці суд

ВСУ був на боці позивача, залишивши в силі рішення судів першої та апеляційної інстанцій (Постанова ВСУ від 28.12.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 86717260).

Аргументи суду

  1. Умовами договору не передбачена процедура електронного документообігу. Крім того, відповідач направляв позивачеві свої повідомлення щодо строків виконання договору без дотримання вимог про наявність обов'язкових реквізитів електронного документа і завірення його своїм електронним підписом. Тому представлені відповідачем скриншоти електронних листів не є належними письмовими електронними доказами.
  2. Електронне листування між сторонами не може бути прийняте судом як доказ, оскільки відповідно до положень ст. 654 Цивільного кодексу зміна умов договору має бути здійснена в тій самій формі, що й первинний договір. Будь-які зміни щодо встановленого специфікацією строку постачання товару до договору не вносилися.
  3. Роздрукування електронного листування не може вважатися електронним документом (копіями електронних документів) у розумінні ч. 1 ст. 5 Закону від 22.05.03 р. № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» (далі – Закон № 851). Згідно з названою нормою, електронний документ – це документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа.
  4. Відповідно до ч. 1, 2 ст. 6 Закону № 851 електронний підпис є обов'язковим реквізитом електронного документа, який використовується для ідентифікації автора та/або підписання електронного документа іншими суб'єктами електронного документообігу. Накладенням електронного підпису завершується створення електронного документа.

Висновок

У цьому спорі постачальник, виконуючи умову договору, буде вимушений сплатити значну суму неустойки лише тому, що не узгодив з покупцем строки постачання належним чином. Договір між сторонами спору був укладений у паперовому вигляді, тому будь-які зміни до нього, у тому числі і щодо строків постачання, потрібно було оформляти теж у паперовому вигляді. Або до договору потрібно було включити (спочатку або шляхом унесення змін) умову про електронний документообіг між сторонами. Але й тоді потрібно було завіряти листи електронним підписом. Ні те, ні інше сторонами не було зроблено, що й призвело до фінансових втрат відповідача.

Коментарі до матеріалу
Популярне
18.07.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
25.07.2025
Судовий збір: у якому розмірі сплачувати в 2025 році?
У статті розглянуто, якими нормами законодавства регламентується сплата судового збору, а також у якому розмірі збір сплачується в 2025 році з огляду на останні законодавчі зміни.  Судовий збір сплачується в разі подання до суду позовних заяв, скарг, а також в інших випадках, передбачених закон...
16.07.2025
Знову подаємо статзвітність: яка відповідальність за її неподання?
У статті розглянуто, з якої дати відновився обов'язок суб'єктів господарювання подавати статистичну звітність та які заходи відповідальності можуть бути застосовані за її неподання. У липні 2025 року у законодавстві відбулися зміни щодо подання статистичної та фінансової звітності до органів статист...
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
Кращі матеріали