Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Фінансова безпека агробизнесу

Зінаїда Козюк

26.02.2018 1085 0 1


Продовження серії публікацій про рейдерські захоплення сільгосппідприємств («Рейдерство: даємо відсіч», «Рейдерство: чинники небезпеки»). На превеликий жаль, це дуже гостра проблема для нашої країни, тому аграріям необхідно знати усі можливі варіанти захисту власного бізнесу. Отже, продовжуємо вивчати цю тему. Сьогодні розглянемо юридичний та фінансовий аспекти безпеки агропідприємств.


Із цієї статті ви дізнаєтеся:

  • про юридичну та фінансову безпеку агробізнесу, їхні складові;
  • як створити безпечні відносини з орендодавцями землі.

Будь-який аграрій під час здійснення своєї діяльності завжди ризикує потрапити у конфліктні ситуації, які зазвичай провокують недобросовісні конкуренти, представники органів державної влади та місцевого самоврядування. Тому кожне агропідприємство має бути належним чином захищено. Адже найменша пробоїна може коштувати власнику цілковитого бізнесу. Важливу роль у захисті відіграє безпека усіх процесів діяльності сільгосппідприємства. При цьому головною є безпека фінансової та юридичної сторони діяльності. Зупинимося докладніше на кожній із них.

Юридична безпека

Як правило, агропідприємства мають велику базу контрагентів, оформлення відносин з якими потребує багато часу та уваги. Крім того, значну частину правовідносин, без якої не обходиться жоден аграрій, становлять відносини з власниками земельних ділянок. А це вже юридичний аспект роботи. Тому сільгосппідприємству (залежно від розміру) доцільно мати свого юрисконсульта або юридичний підрозділ.

Надійна та компетентна юридична підтримка не лише забезпечить захист підприємства, а й стане одним із найважливіших чинників ефективності його господарської діяльності.

Для аграрного бізнесу, як, власне, і для будь-якого іншого, важливо чітко спланувати усі процеси, оформити на високому юридичному рівні документи та завчасно подати їх до відповідних органів.

Пам’ятайте: юридичні помилки дорого коштують, адже окрім фінансових збитків агропідприємство може втратити власну безпеку, репутацію. Саме цією ситуацією і скористається рейдер. Отже, аби уникнути цього, слід знати ключові елементи юридичної безпеки агробізнесу.

Безпека корпоративних відносин

Усі корпоративні відносини на агропідприємстві повинні бути чітко регламентовані. Має дотримуватися визначена установчими документами процедура скликання загальних зборів, прийняття ними рішень тощо.

Якщо бізнес ведуть кілька власників, то відносини між ними слід ретельно врегулювати. Від початку створення бізнесу власники мають домовитись про порядок продажу часток/акцій, виходу з бізнесу, спільного управління, відповідальність тощо. І причина цього дуже проста: стосунки можуть змінюватися, псуватися, можливі конфліктні ситуації між засновниками/власниками, а неврегульованість суттєвих моментів може мати руйнівні наслідки для агробізнесу (наприклад, неможливість прийняття рішення без другого засновника). Найефективнішим механізмом урегулювання відносин між власниками бізнесу є укладення між ними угоди.

Безпека активів

В умовах високого попиту на українські землі виникають ситуації, коли інвестору необхідно швидко придбати агропідприємство. У такій ситуації перевірка активів продавця за базовими даними є недостатньою, необхідно проводити ґрунтовний аудит, який надасть інформацію про стан активів підприємства та земельного банку.

Тобто належний аудит активів, які бажають придбати, значним чином зменшує ризики, пов’язані з подальшим їх використанням, зокрема:

  • ризик витребування активів попередніми власниками;
  • розірвання договорів оренди землі;
  • накладення арештів.

Це важливо знати: особливо цінні активи, на які можуть зазіхнути рейдери, можна додатково убезпечити шляхом передачі в іпотеку, статутний капітал тощо. Принаймні, ці операції мають бути належним чином оформлені юристом та підписані уповноваженими особами.

 

Думка практика

На сьогодні це питання є вкрай актуальним для України. Наприклад, Херсонський суднобудівний завод входить до одного з найбільших суднобудівних холдингів країни, був на стадії руйнування з 2014 року і з 19 липня 2016 року Господарським судом в м. Херсоні визнаний банкрутом. Генеральна прокуратура України завершила досудове розслідування щодо генеральних директорів ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод» (ЧСЗ, Миколаїв) і ПАТ «Херсонський суднобудівний завод» (ХСЗ), які підозрюються в підробці за попередньою змовою – укладеного в 2007 році договору купівлі-продажу акцій ДАХК «ЧСЗ».

Це не поодинокий випадок в Україні з махінаціями акцій, рейдерством і з оспорюванням прав власності. Країні потрібен орган, який буде серйозно займатися цими питаннями.

Херсонська область першою в країні зуміла організувати антирейдерський штаб. Але, доки хтось на цьому піариться, в області рейдери намагалися захопити завод «Каховка Протеїн-Агро». Через це в реанімаційному відділенні знаходяться двоє потерпілих.

Євген Волков,
помічник депутата Дніпровської районної у м. Херсоні
ради VII скликання, громадський діяч

Безпека взаємодії з контрагентами

Договори з контрагентами повинні детально врегульовувати усі відносини, у тому числі питання розголошення конфіденційної інформації, застосування та виплати штрафних санкцій, неможливості розірвання договору в односторонньому порядку.

Крім того, рекомендується перевіряти контрагентів та пов’язаних з ними осіб за основними держреєстрами – Єдиним державним реєстром судових рішень, юридичних осіб, Державним реєстром речових прав на нерухоме майно (див. «Як убезпечити себе від контрагентів-шахраїв: практичні рекомендації»).

Безпека у відносинах з орендодавцями землі

Нинішній аграрний бізнес докладає зусиль не лише для збільшення земельного банку, а й для його збереження. З огляду на це особливу увагу слід приділити дотриманню юридичної безпеки у відносинах з орендодавцями землі. Це досягається завдяки:

  • наявності підрозділу, який займається землею. Аби робота з орендодавцями була ефективною, її має виконувати окремий земельний сектор/відділ, який буде цілком зосереджений на налагодженні відносин із власниками земель;
  • електронній базі договорів оренди. На агропідприємстві варто сформувати електронну автоматизовану базу договорів оренди, яка буде містити інформацію про земельні ділянки, кадастрові номери, регіон розташування ділянки, розмір орендної плати, строк її сплати, строк дії договору тощо. Досить зручним є установлення завчасного нагадування про закінчення строку оренди;
  • відповідності умов договорів оренди вимогам законодавства. Це допоможе уникнути визнання договорів недійсними або неукладеними та стосується як нових, так і укладених раніше договорів;
  • державній реєстрації прав оренди. Треба прослідкувати, аби була проведена держреєстрація права оренди щодо всіх орендованих земельних ділянок. Існують випадки, коли сільгосппідприємства роками використовують землі без відповідної реєстрації права. Утім, наразі конкуренція в агросфері значна, а кількість вільних земель помітно зменшується, тому є ризик втрати таких земель (власники оформлять правовідносини з іншим сільгосппідприємством);
  • застосуванню механізмів користування ділянками, відмінних від оренди. Маються на увазі, наприклад, договори емфітевзису, управління спадщиною, спільний обробіток землі.

Завважимо, що даний перелік не є вичерпним, агропідприємство може винайти й додаткові способи дотримання безпеки у відносинах з орендодавцями. Але застосування вищеназваних елементів допоможе зменшити ризик (у деяких випадках взагалі його уникнути) небезпеки у цих відносинах.

Безпека у відносинах із працівниками

Із кожним працівником агропідприємства має бути підписаний трудовий договір, у якому, зокрема, прописано:

  • права та обов’язки працівника;
  • відповідальність;
  • порядок преміювання;
  • підстави для звільнення;
  • умови переходу до конкурентів.

Доцільно також укласти окремий договір про конфіденційність, указавши в ньому, яка інформація є конфіденційною та становить комерційну таємницю, умови розголошення, відповідальність за порушення тощо.

Фінансова безпека

Система фінансової безпеки агропідприємства повинна визначатися його пріоритетними фінансовими інтересами, які потребують захисту. Тобто сільгосппідприємство має самостійно визначити власні фінансові інтереси, у тому числі за рівнем значущості: головний, пріоритетні та другорядні. Таким чином можна розробити ефективну систему фінансової безпеки конкретного підприємства, що дозволить якнайшвидше досягти стратегічних цілей суб’єкта.

На це слід звернути увагу: загрози фінансовим інтересам конкретного аграрного підприємства постійно змінюються в процесі його фінансового розвитку.

До зовнішніх фінансових ризиків відносять: податковий, валютний, інфляційний, інвестиційний тощо. Дійсно, агропідприємство не має змоги вплинути на зміни у податковому та фінансовому законодавстві держави. Але протидіяти все-таки можна, упровадивши систему заходів фінансової безпеки безпосередньо всередині бізнесу, яка дозволить передбачати та активно протистояти фінансовим ударам.

Аби уникнути будь-яких проблем у перспективі, агропідприємство повинне мати висококваліфікованого фінансиста або фінансовий департамент/відділ, юриста або юридичний відділ, підрозділ служби безпеки.

Як бачимо, фінансова безпека агропідприємства – це комплексний процес, який має розроблятися з урахуванням особливостей конкретного підприємства та може включати такі елементи:

  • постійний аналіз внутрішніх (усередині підприємства) та зовнішніх (регіональних, загальнонаціональних) економічних ситуацій і тенденцій;
  • контроль та планування;
  • виключення одноособовості в прийнятті фінансових рішень;
  • забезпечення обмеження доступу до фінансової інформації, звітності;
  • контроль за фінансовою діяльністю, станом бізнесу (регулярне проведення внутрішнього аудиту тощо);
  • активна протидія внутрішньокорпоративному шахрайству;
  • створення резервних фондів, які дозволять підтримувати діяльність сільгосппідприємства у разі відсутності будь-яких надходжень протягом певного часу (мінімум місяця);
  • робота з дебіторською заборгованістю (своєчасне надходження коштів на рахунки);
  • використання системи КРІ-мотивації персоналу (за можливості) (див. «Доцільність використання системи мотивації на базі KPI для підприємств агробізнесу»);
  • налагоджена взаємодія між фінансовим та юридичним підрозділами.

Висновки

Діяльність кожного агропідприємства пов’язана з юридичним аспектом роботи. Це випливає з відносин усередині компанії, із контрагентами, орендодавцями, працівниками та ін. Тому важливо створити юридичну безпеку як усередині, так і ззовні. Фінансова безпека агробізнесу означає процес, який має розроблятися з урахуванням особливостей конкретного підприємства.

Налагоджена робота фінансового та юридичного підрозділів значно покращить загальний розвиток та безпеку агробізнесу. Тому обачним аграріям радимо скористатися основними елементами юридичної та фінансової безпеки агропідприємства, про які ми розповіли у консультації.

При написанні консультації використано матеріали книги, підготовленої фахівцями юридичної компанії Alexandrov&Partners: Антирейдерство. Захист агробізнесу. – К.: Видавничий дім «КИЙ», 2017.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали