Закон про підвищення податків: зміни для підприємців щодо сплати військового збору та авансових внесків при роздрібній торгівлі пальним
Закон від 10.10.2024 № 4015-ІХ (далі – Закон № 4015), який усі називають Законом про підвищення податків, опубліковано у «Голосі України» 30.11.2024, а отже, набув чинності з 1 грудня 2024 року. Ми розглянемо зміни, внесені цим Законом до Податкового кодексу, що стосуються сплати військового збору (далі – ВЗ) підприємцями – платниками єдиного податку (далі – ЄП) першої – четвертої груп та підприємцями на загальній системі оподаткування. А також розповімо, які нововведення очікують підприємців – платників ПДФО, що здійснюють торгівлю пальним.
Військовий збір для підприємців
Ми розповідали нашим читачам про нововведення щодо військового збору, коли законопроєкт № 11416-д ще очікував на підпис Президента (див. статтю «Закон про збільшення податків: військовий збір»).
Нагадаємо, що відповідно до пп. 1.1, 1.2, 1.3 п. 161підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу (далі – ПК) платниками ВЗ є:
- платники ЄП першої, другої та четвертої груп – для них ставка ВЗ становить 10 % мінімальної заробітної плати (далі – МЗП), що діє станом на 1 січня звітного року;
- платники ЄП третьої групи – для них ставка ВЗ становить 1 % доходу, сума якого визначається за правилами п. 292.1 ПК.
Для підприємців на загальній системі оподаткування ставка ВЗ становить 5 % від чистого доходу, тобто суми доходу, що обкладається ПДФО (п. 177.2 ПК).
Зверніть увагу! Упп. 1.1 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПК зазначено, що ВЗ для платників ЄП першої – четвертої груп встановлюється з 01.10.2024 і по 31 грудня того року, у якому буде скасовано воєнний стан. |
Причому платники ЄП першої, другої та четвертої груп мають сплачувати ВЗ авансовими внесками до 20-го числа (включно) поточного місяця. То нібито виходить, що до 20.12.2024 такі платники ЄП мають сплатити ВЗ за період жовтень – грудень.
Але! Не поспішайте поки що сплачувати ВЗ, оскільки голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев запевняє, що найближчим часом має бути внесено зміни до ПК, відповідно до яких підприємці – платники ЄП мають сплачувати ВЗ починаючи з 01.01.2025. Також ставка ВЗ 5 % не має бути застосована при поданні декларації про майновий стан за 2024 рік.
Роздрібна торгівля пальним та авансові внески з ПДФО
Статтю 177 ПК доповнено пп. 177.5.11, у якому зазначено, що підприємці (на загальній системі оподаткування), що здійснюють роздрібну торгівлю пальним, зобов’язані не пізніше 20-го числа поточного місяця сплачувати авансовий внесок з ПДФО за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформацію про яке внесено до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального на перше число поточного місяця.
Тобто авансовий внесок таким підприємцям вперше доведеться сплатити вже за грудень 2024 року – і зробити це треба до 20 грудня.
У якій сумі сплачується авансові внески?
Розмір авансового внеску для місця роздрібної торгівлі, у якому здійснюється реалізація:
- виключно скрапленого газу – становить 30 000 грн (за кожне місце);
- кількох видів пального і при цьому частка реалізації скрапленого газу у літрах, приведених до температури 15 градусів, у загальному обсязі реалізованого протягом місяця пального становить 50 % та більше – 45 000 грн (за кожне місце);
- пального у інших випадках – 60 000 грн (за кожне місце).
Такі сплачені авансові внески є невід’ємною частиною ПДФО. Тобто податкове зобов’язання з ПДФО, розраховане за підсумками року, зменшується на суму таких авансових платежів. Причому сума такого зменшення не має бути від’ємною, тобто перевищувати суму ПДФО, розраховану за рік.
Майте на увазі! Сума сплачених авансових внесків,що перевищує суму податкового зобов’язання за рік, не підлягає поверненню підприємцю як надміру та/або помилково сплачені податкові зобов’язання відповідно до п. 43.4 ПК. А також не підлягає зарахуванню у рахунок сплати таких авансових внесків у майбутньому або у рахунок сплати інших податків. |
Чим ризикує підприємець, який торгує у роздріб пальним, але не сплачує вчасно авансові внески з ПДФО?
По-перше, якщо підприємець не сплатить суму грошового зобов’язання у встановлений строк, у нього виникне податковий борг. І під час погашення такого боргу доведеться сплатити штраф відповідно до ст. 124 ПК, а саме (п. 124.1 ПК):
- при затримці до 30 календарних днів (далі – к. д.) включно – у розмірі 5 % погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 к. д. – у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу.
Ба більше, якщо податківці вважатимуть несплату умисною, тоді застосовується штраф у розмірі 25 % від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов’язання (п. 124.2 ПК).
По-друге, несплата авансових внесків є підставою для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії (ст. 46 Закону від 18.06.2024 № 3817-ІХ, пп. 2 п. 4 розд. ІІ Прикінцевих положень Закону № 4015).
Коментарі до матеріалу