• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

У подарунок отримано нерухомість, що перебувала у спільній власності кількох осіб: як визначити суму ПДФО?

Сергей Наумов

18.04.2016 102 0 1

У 2015 році фізособа отримала у подарунок нерухомість, загальна вартість якої відповідно до договору дарування становить 200 тис. грн. Подарунок отримано від двох членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення, кожен з яких володів половиною цієї нерухомості. Яким чином фізособі визначити об’єкт оподаткування для сплати ПДФО за результатами подання декларації за минулий рік?

Порядок оподаткування доходу, отриманого платником ПДФО як дарунок (або в результаті укладення договору дарування) від фізичних осіб, визначено ст. 174 Податкового кодексу (далі – ПК). Передбачено, що отримані у подарунок кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, оподаковуються за правилами, установленими для оподаткування спадщини. Ставка податку залежить від ступеня родинного зв’язку.

Так, якщо обдаровуваний є членом сім’ї дарувальника першого ступеня споріднення, дарунок оподатковується за нульовою ставкою. Коли ж дарунок отримано від сторонньої людини або родича не першого ступеня споріднення, ставка становить 5 % вартості дарунка.

Згідно з пп. 14.1.263 ПК членами сім’ї першого ступеня споріднення вважаються батьки фізособи, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізособи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.

Для того щоб обчислити суми податку, необхідно вартість подарунка, яка підлягає оподаткуванню, помножити на ставку податку.

У випадку, що ми розглядаємо, у договорі даріння зазначено вартість нерухомості в цілому. Таке можливе, якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі.

Для визначення вартості частки кожного власника вважаємо за можливе розподілити вартість всього об’єкта нерухомості пропорційно до часток власності кожного власника, у нашому випадку – поділити навпіл.

Суму вартості подарунка обдарований зобов’язаний включити до складу декларації про майновий стан та доходи (форму затверджено наказом Мінфіну від 02.10.15 р. № 859). Вартість спадщини, яка оподатковується, відображають у розділі ІІ декларації «Доходи, отримані протягом звітного (податкового) року»:

  • у п. 10.5 – вартість подарунка, яка підлягає оподаткуванню за ставкою 5 %, а також суми ПДФО та військового збору. Для нашого випадку це відповідно 100 тис. грн., 5 тис. грн. та 1 500 грн.;
  • п. 11 – вартість подарунка, яка не оподатковується. Для нашого випадку це 100 тис. грн.

Суму ПДФО, що зазначена у декларації, фізособа повинна сплатити самостійно до 1 серпня року, наступного за звітним (п. 179.7 ПК).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

У подарунок отримано нерухомість, що перебувала у спільній власності кількох осіб: як визначити суму ПДФО?