• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Сплата податку: за помилку в коді бюджетної класифікації штраф не застосовується!

16.01.2020 336 0 0

Верховний Суд України (далі – ВСУ) в постанові від 18.10.19 р. № 820/3132/16 (ЄДРСР, реєстр. № 85032153) розглянув справу за адміністративним позовом приватного підприємства (далі – ППР) до ОДПІ про скасування податкового повідомлення-рішення (далі – ППР), винесеного за результатами камеральної перевірки податкової звітності позивача за 2014 рік. Цим ППР підприємству нараховано штрафні санкції за порушення вимог податкового законодавства, а саме за порушення строку сплати узгодженого грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств.

Платник податків обґрунтовував свій позов тим, що оскаржуване ППР прийнято ОДПІ протиправно. Під час сплати грошового зобов’язання у платіжному доручненні була допущена помилка в коді бюджетної класифікації. Але, на думку позивача, ця помилка не може бути підставою для застосування штрафу, оскільки кошти надійшли на єдиний казначейський рахунок у межах строку, установленого для сплати грошового зобов'язання. Тобто Державний бюджет не зазнав збитків.

Цікавими при цьому були дії податкового органу, який своїм платіжним дорученням повернув кошти з казначейського рахунка на розрахунковий рахунок платника податку з позначкою: «Уточніть реквізити отримувача».

Суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив, апеляційна інстанція залишила це рішення без змін. Податковий орган подав касаційну скаргу.

Аргументи, наведені позивачом, лягли в основу рішення ВСУ за справою. У своєму рішенні суд відзначив таке:

  • по-перше, п. 126.1 Податкового кодексу (далі – ПК) установлено, що платник податків, який прострочив сплату самостійно узгодженого податкового зобов’язання, притягується до відповідальності у вигляді штрафу, зокрема в разі затримки до 30 календарних днів включно – у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу;
  • по-друге, нормами Бюджетного кодексу (далі – БК), а саме ч. 1 ст. 43 та ч. 5 ст. 45 передбачено, що під час виконання держбюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Таке обслуговування здійснюється Казначейством України шляхом ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого в НБУ. Податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи держбюджету визнаються зарахованими до держбюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок;
  • по-третє, п. 22.4 Закону від 05.04.01 р. № 2346-III «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» визначено, що під час використання розрахункового документа для платника – власника рахунка переказ є завершеним із дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника;
  • по-четверте, здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до держбюджету в строк, установлений п. 57.1 ПК, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. А будь-які дії, не рівнозначні бездіяльності платника податків щодо сплати узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених п. 126.1 ПК. Адже податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених ПК та іншим законодавством (ст. 109 ПК).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали