Сплата податку: за помилку в коді бюджетної класифікації штраф не застосовується!
Верховний Суд України (далі – ВСУ) в постанові від 18.10.19 р. № 820/3132/16 (ЄДРСР, реєстр. № 85032153) розглянув справу за адміністративним позовом приватного підприємства (далі – ППР) до ОДПІ про скасування податкового повідомлення-рішення (далі – ППР), винесеного за результатами камеральної перевірки податкової звітності позивача за 2014 рік. Цим ППР підприємству нараховано штрафні санкції за порушення вимог податкового законодавства, а саме за порушення строку сплати узгодженого грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств.
Платник податків обґрунтовував свій позов тим, що оскаржуване ППР прийнято ОДПІ протиправно. Під час сплати грошового зобов’язання у платіжному доручненні була допущена помилка в коді бюджетної класифікації. Але, на думку позивача, ця помилка не може бути підставою для застосування штрафу, оскільки кошти надійшли на єдиний казначейський рахунок у межах строку, установленого для сплати грошового зобов'язання. Тобто Державний бюджет не зазнав збитків.
Цікавими при цьому були дії податкового органу, який своїм платіжним дорученням повернув кошти з казначейського рахунка на розрахунковий рахунок платника податку з позначкою: «Уточніть реквізити отримувача».
Суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив, апеляційна інстанція залишила це рішення без змін. Податковий орган подав касаційну скаргу.
Аргументи, наведені позивачом, лягли в основу рішення ВСУ за справою. У своєму рішенні суд відзначив таке:
- по-перше, п. 126.1 Податкового кодексу (далі – ПК) установлено, що платник податків, який прострочив сплату самостійно узгодженого податкового зобов’язання, притягується до відповідальності у вигляді штрафу, зокрема в разі затримки до 30 календарних днів включно – у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу;
- по-друге, нормами Бюджетного кодексу (далі – БК), а саме ч. 1 ст. 43 та ч. 5 ст. 45 передбачено, що під час виконання держбюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Таке обслуговування здійснюється Казначейством України шляхом ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого в НБУ. Податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи держбюджету визнаються зарахованими до держбюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок;
- по-третє, п. 22.4 Закону від 05.04.01 р. № 2346-III «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» визначено, що під час використання розрахункового документа для платника – власника рахунка переказ є завершеним із дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника;
- по-четверте, здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов'язання до держбюджету в строк, установлений п. 57.1 ПК, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. А будь-які дії, не рівнозначні бездіяльності платника податків щодо сплати узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених п. 126.1 ПК. Адже податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених ПК та іншим законодавством (ст. 109 ПК).
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року